Справа: № 810/1721/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
Іменем України
10 липня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Безименної Н.В., Ісаєнко Ю.А.,
при секретарі: Погорілій К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Славутичі Київської області Державної податкової служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 22.04.2013 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Пак-Експо» до Державної податкової інспекції у м. Славутичі Київської області Державної податкової служби про скасування наказу та визнання дій протиправними, -
ТОВ «Пак-Експо» звернулися до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у м. Славутичі Київської області ДПС про скасування наказу від 08.04.2013 року № 88 щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки та визнання протиправними дії щодо проведення зазначеної перевірки.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22.04.2013 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішення, ДПІ у м. Славутичі Київської області ДПС, подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконне, на їх думку, рішення суду першої інстанції та постановити нове про відмову в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є безумовною підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, з чим апеляційна повністю погоджується, виходячи з слідуючого.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.03.2013 року позивач отримав від податкового органу лист № 327/10/22-055 про надання інформації, в якому зазначено, що ДПІ у м. Славутичі Київської області ДПС на підставі підпункту 20.1.6 та пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України зобов'язує позивача в десятиденний термін з дня отримання запиту надати письмові пояснення та документи (завірені копії) з питань правових відносин ТОВ «Пак-Експо» з ТОВ «Бі енд бі соларс».
Також даним листом податковий орган повідомив позивача про те, що у разі неподання платником податку пояснень та документальних підтверджень на обов'язків письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, ДПІ у м. Славутичі будуть вжиті заходи щодо проведення документальної виїзної перевірки підприємства на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.
08 квітня 2013 року відповідачем прийнято рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, яке оформлене спірним наказом від 08.04.2013 року № 88, з якого вбачається, що посадовими особами податкового органу на підставі вимог ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, ст. 82 ПК України з 08.04.2013 року буде проводитись документальна позапланова виїзна перевірка позивача тривалістю 10 робочих днів, під час якої будуть з'ясовуватись питання дотримання підприємством вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 по 31.12.2012.
З матеріалів справи вбачається, а саме з витягу Журналу реєстрації відвідувачів позивача, у цей же день, відповідач, вручивши посадовій особі позивача наказ від 08.04.2013 № 88 та направлення від 08.04.2013 №70, № 71, приступив до проведення контролюючого заходу, тобто перевірки.
10.04.2013 ТОВ «Пак-Експо» надано відповідь на запит відповідача від 27.03.2013 року та долучено до неї копії первинних документів, які вручені відповідачу 10.04.2013 року, що підтверджується матеріалами справи.
Пунктом 73.3 ст. 73 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Згідно абзацу 4 п. 73.3 ст. 73 ПК України, запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. Цією ж статтею передбачено, що платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
Поряд із загальним місячним строком для подання до контролюючого органу податкової інформації на його запит Податковим кодексом України також встановлено скорочений 10-денний строк для подання пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби.
Підставою для подання такої інформації у скорочений строк є виявлення податковим органом фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків вимог податкового законодавства.
Так, абз. 2 п. 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245, на виконання вимог п. 73.2 ст. 73 ПК України, у разі, коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
В силу приписів п. 83.1 ст. 83 ПК України, податкова інформація є підставою для прийняття посадовими особами органів державної податкової служби відповідних висновків під час проведення перевірок.
Отримана від платників податків податкова інформація використовується та опрацьовується контролюючим органом, зокрема, під час проведення документальних перевірок.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (абзац 1 підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Податковим кодексом України також надано контролюючому органу право проводити позапланову перевірку платника податків, яка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Так, виходячи з правових приписів пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 цього Кодексу, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності визначених обставин, серед яких, зокрема, виявлення за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, аналіз зазначених вище правових норм дає підстави колегії суддів прийти до аналогічного з судом першої інстанції висновку, що податковий орган, виявивши факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, має право ініціювати проведення позапланової виїзної перевірки виключно після закінчення 10-денного терміну, який обчислюється з дня отримання таким платником обов'язкового письмового запиту органу державної податкової служби та у разі невиконання особою обов'язку подання такої інформації у цей строк.
Відповідно до п. 78.2 ст. 78 ПКК України, обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах порушеної кримінальної справи.
В свою чергу, з матеріалів справи слідує, що прийняття податковим органом рішення про проведення позапланової виїзної перевірки позивача, оформлене спірним наказом, не пов'язано з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, жодних звернень від позивача на адресу податкового органу також не надходило.
Посадові особи контролюючих органів в силу приписів ст. 21 ПК України зобов'язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Так, податковий орган має право ініціювати проведення позапланової виїзної перевірки на підставі приписів пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України виключно після закінчення 10-денного терміну, який обчислюється з дня отримання таким платником обов'язкового письмового запиту органу державної податкової служби та у випадку невиконання особою обов'язку подання такої інформації у цей строк.
Таким чином, у разі отримання 27.03.2013 запиту про надання письмових пояснень та їх документального підтвердження, платник податків у відповідності до приписів пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України та п. 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245, повинен надати податковому органу інформацію на вказаний запит протягом 10 робочих днів з дня їх отримання, тобто, у строк, відповідно, до 10.04.2013 включно. У свою чергу, податковий орган, у разі неотримання від платника податків такої інформації на запит до 10.04.2013 року включно, вправі ініціювати проведення документальних невиїзних перевірок, відповідно, з 11.04.2013 року.
За таких обставин апеляційна інстанція приходить до аналогічного з сужом першої інстанції висновку, що адресований ТОВ «Пак-Експо» запит податкового органу про надання письмових пояснень та їх документального підтвердження, що датований 27.03.2013 року, не може бути легітимною підставою ініціювання 08.04.2013 року позапланової виїзної перевірки шляхом прийняття оскаржуваного наказу про її проведення. Дана обставина свідчить про недотримання відповідачем основних засад податкового контролю.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, приймаючи наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки, податковий орган зобов'язаний діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин та підстав, що мають значення для прийняття такого рішення.
Зважаючи на те, що ініціювання податковим органом документальної позапланової виїзної перевірки позивача вчинено за відсутності визначених на це законом підстав, суд першої інстанції правомірно скасував оспорюваний позивачем наказ податкового органу.
Оскільки у відповідача були відсутні законні підстави для проведення контролюючого заходу у вигляді перевірки, то дії по її проведенню є протиправними, що правильно було визначено судом першої інстанції.
За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до наведених вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності своїх дій щодо відмови переоформити вищезазначені дозволи.
За таких обставин Окружним адміністративним судом м. Києва зроблено правильний висновок щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення постанови суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205 та 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Славутичі Київської області Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 22.04.2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Саприкіна І.В.
Судді: Безименна Н.В.
Ісаєнко Ю.А.