Постанова від 26.03.2009 по справі 2-А-189/09

Справа № 2-А-189/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2009 року Бериславський районний суд Херсонської області у складі: головуючого: Захарчук В.В.

за участю секретаря: Соболь Г.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Берислав Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку, зобов'язати відповідача виплатити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років щомісячно починаючи з січня 2007р. - лютий 2009р. в розмірі 10 038 грн. 50 коп.. У позові позивачка посилається на ту обставину, що рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційним пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за яким було призупинено дію на 2007 рік частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Таким чином, позивач вважає, що частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», була відновлена на 2007р. та є діючою до теперішнього часу, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, наполягала на їх задоволенні з підстав, викладених у позові.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнала, надала суду письмові пояснення, які зводяться до наступного. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень. В 2007 році виплата даного виду допомоги здійснювалася на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами, дія частини першої цієї статті Закону зупинено на 2007 рік згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Відповідно до цього допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. З 01 січня 2008 року здійснено масовий перерахунок в зв'язку зі зміною розміру допомоги, який на даний час становить 130 гривень щомісячно. Просила суд відмовити у задоволенні позову за його необґрунтованістю, а також просила суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з пропущенням річного строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, надані докази, оцінивши їх в сукупності суд прийшов до висновку що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка має на утриманні сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з липня 2007 року їй була призначена та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку, в тому числі за 2008 р. та включно за лютий-2009 року у розмірі 130,00 грн. щомісячно, що не заперечували сторони.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційним пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за яким було призупинено дію на 2007 рік частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 встановлено, що положення та абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року діє частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

У відповідності до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років встановлено у розмірі з 01 квітня 2007 року - 463 гривні, з 01 жовтня 2007 року - 470 гривень.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» діє тільки до 31.12.2007 року, в межах бюджетного року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладена у наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між з 01.01.2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Дана норма Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» не визнана неконституційною та є обов'язковою для її застосування та виконання, і на цій підставі позовні вимоги про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2007р. включно лютий 2009р. в розмірі 10 038 грн. 50 коп. з 01.01.2008 року задоволенню не підлягають крім періоду з 09.07.2007р. по 31.12.2007р..

Згідно ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. Позовні заяви приймаються до розгляду адміністративним судом незалежно від закінчення строку звернення до адміністративного суду.

Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 було опубліковано в «Офіційному віснику України» 27.07.2007 року № 52 і саме з цієї дати позивачка дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та мала можливість звернутися до суду з адміністративним позовом.

Натомість, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом лише 19.02.2009 року, не навела суду поважних причин пропуску річного терміну звернення до суду з адміністративним позовом і з урахуванням річного строку звернення до суду з адміністративним позовом, позовні вимоги про поновлення пропущеного строку звернення до суду та щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року задоволенню не підлягають .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 152 Конституції України, ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 11, 71, 99, 100, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити у зв,язку з пропуском річного строку встановленого для звернення до суду з адміністративним позовом.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Бериславський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови, та подачі апеляційної скарги до Бериславського районного суду і її копії до апеляційного суду протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Головуючий В. В. Захарчук