Постанова від 20.03.2009 по справі 2«А»-1761/09

Справа № 2 «А» - 1761/2009

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Ковель 20 березня 2009 року

Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням

судді Миронюка М.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Ковелі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання проведення перерахунку та виплату недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , як мати малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання проведення перерахунку та виплату недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Позовні вимоги обґрунтувала тим, що згідно з положеннями вказаного Закону, їй, як матері малолітньої дитини до трьох років, і як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною , повинна надаватись допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, незалежно від факту роботи. Проте, належна їй грошова допомога виплачувалась Управлінням праці та соцзахисту населення виконкому Ковельської міськради протягом другого півріччя 2007 року у неповному розмірі: з липня по грудень 2007 року отримала всього 816,40 гривень. Вважає, що невиплата у повному обсязі зазначеної допомоги, суперечить Рішенню Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, яким визнані неконституційними положення п.14 ст.71 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії ст.12 ч.1, ст.15 та п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просить зобов'язати управління праці та соцзахисту населення виконкому Ковельської міськради провести перерахунок та виплатити недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась , попередньо подавши заяву в якій просить слухати справу у її відсутності , просить позов задовольнити повністю .

Представник Управління праці та соцзахисту населення виконкому Ковельської міськради в судове засідання не з'явився, подавши до суду письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності, позов не визнає повністю з підстав викладених у поданому запереченні, з якого вбачається, що вимоги позивачки ОСОБА_1 вважає безпідставними з таких підстав. Органи управління праці та соцзахисту населення здійснюють призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за місцем проживання батьків за рахунок бюджетного фінансування у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Управління праці та соцзахисту населення виконкому Ковельської міськради являється розпорядником бюджетних коштів, проводить виплати, визначені згідно із ЗУ «Про Державний бюджет України», і не може проводити виплати більші, ніж визначені цим Законом. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними такі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік, проте Верховною Радою України не були внесені відповідні зміни до зазначеного Закону, що не дає підстав Управлінню праці та соцзахисту населення виконкому Ковельської міськради виплатити зазначену допомогу в розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Вважає, що вказана допомога позивачці виплачена у повному обсязі.

Суд, з'ясувавши обставини справи, вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно ст.ст. 21, 22 Конституції України права та свободи людини є невідчужуваними, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Зупинення дії положення законів, якими визначено права та обов'язки громадян, їх зміст та обсяг є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України.

Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, тому відповідно до ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом РАЦСу по м. Ковелю Ковельського міськрайонного управління юстиції, актовий запис НОМЕР_2 та фактично здійснює догляд за дитиною .

Згідно з вимогами ст.ст. 13, 14 Закону України »Про державну допомогу сім'ям з дітьми» особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку. Відповідно до вимог ст. 15 Закону України »Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в ред. від 09.07.2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.

Як особа, що фактично здійснює догляд за дитиною, позивач протягом 2007 року отримувала щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в таких розмірах: у липні - в розмірі 129,03 грн., в серпні - 132,64 грн., вересні - 134,45 грн., жовтні - 136,13 грн., листопаді - 140,05 грн. та грудні - 144,10 грн., що стверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення Ковельської міської ради, тобто в розмірі, встановленому згідно із вимогами п. 14 ст. 71 Закону України »Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними вимоги п. 14 ст. 71 Закону України »Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинення дії ч. 1 ст. 15 Закону України » Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином відповідно до вимог Закону України »Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ,починаючи з 09.07.2007 року і до грудня 2007 року включно, розрахунок зазначеної допомоги, яка виплачувалась позивачу, повинен був проводитись у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно з вимогами ст.62 «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2007 року - 434 грн, з 1 квітня 2007 року - 463 грн, з 1 жовтня 2007 року - 470 грн. Отже, розмір допомоги, яку позивачка повинна була отримати з 09.07.2007 року по 1 жовтня 2007 року мав становити 463 грн на кожну дитину щомісячно, а починаючи з 1 жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно - 470 грн на кожну дитину щомісяця.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці ОСОБА_1 , відповідачем - Управлінням праці та соцзахисту населення виконкому Ковельської міськради - дійсно була виплачена не в повному обсязі, тому суд вважає, що останнього слід зобов'язати провести перерахунок зазначеної допомоги позивачці за період з 09.07.2007 року по грудень 2007 року включно та виплатити її у розмірі, визначеному ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» .

На підставі викладеного, ст.ст. 8, 22, 55 Конституції України, ст. 5, 13, 14, 15 Закону України »Про державну допомогу сім'ям з дітьми», рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та керуючись ст.ст. 3, 6, 8-11, 86, 94, 105, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю .

Зобов»язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради провести ОСОБА_1 перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України »Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд в наступному порядку: заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення , апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

ГОЛОВУЮЧИЙ М.Г. Миронюк