09 липня 2013 року справа № 823/2141/13-а
09 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
при секретарі - Журавель Т.В.,
за участю позивача - ОСОБА_1 (особисто), представника позивача - ОСОБА_2 (за довіреністю), представника відповідача - Суської Л.М. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги,-
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась фізична особа - підприємець ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 11.05.2013 р. отримала вимогу № Ф-31 від 07.05.2013 р. щодо необхідності сплати боргу з єдиного внеску за 2011-2013 рр. в сумі 5936 грн. 47 коп. При зверненні до працівників УПФУ в Катеринопільському районі щодо законності направлення даної вимоги, позивачу було направлено лист, яким їй пояснено, що при виході на пенсію позивачем не досягнуто пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме 55 років, тому вона не має статусу пенсіонера за віком, в зв'язку з чим повинна сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за оскаржуваний період та в подальшому до його досягнення.
Позивач в позові просить визнати неправомірними дії відповідача та скасувати вимогу про сплату недоїмки на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5936 грн. 47 коп.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, викладені в адміністративному позові, та просили задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнала та надала пояснення, аналогічні викладеним у запереченні на адміністративний позов.
Заслухавши позивача та представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши всі наявні докази у справі, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець в УПФУ в Катеринопілському районі Черкаської області з 19.05.2008 року.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є пенсіонеркою за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_2 від 09.01.2007, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії Серії НОМЕР_3 та здійснює підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI (далі - Закон №2464-VI) в редакції від 07.05.2011 (яка діяла до 06.08.2011) платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
П. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI передбачено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України № 1058) передбачено чітке визначення поняття «пенсіонер» - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон України № 796) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України № 796 для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Отже, враховуючи, що Законом № 796 не призначається пенсія, а надаються соціальні гарантії особам, які працювали чи проживали на території зони посиленого радіоекологічного контролю, шляхом зменшення віку виходу на пенсію, суд вважає, що позивач є пенсіонеркою в контексті Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч. 7 ст. 1 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» (далі - Закон № 3609-VI) ст. 4 Закону № 2464-VI доповнено ч. 4, згідно з якою особи, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу і обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, вимога управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області від 07.05.2013 р. № Ф-31 щодо визначення суми недоїмки та необхідності сплати фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2013 р.р. у сумі 5936 грн. 47 коп. підлягає до скасування.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 128, 159 - 163, 186 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області від 07.05.2013 р. № Ф-31 щодо визначення суми недоїмки та необхідності сплати фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011-2013 р.р. у сумі 5936 (п'ять тисяч дев'ятсот тридцять шість) грн. 47 коп.
Стягнути з Державного бюджету України через територіальне управління державної казначейської служби в Черкаській області на користь ОСОБА_1, 57 (п'ятдесят сім) грн. 35 коп. сплаченого нею судового збору згідно квитанції № 96 від 11 червня 2013 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку та строки, встановлені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Гайдаш
Повний текст постанови виготовлений 10.07.2013 року