Кіровоградської області
11 липня 2013 рокуСправа № 912/717/13
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/717/13
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Кіровоградська область, Онуфріївський район, с. Успенка
до Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області, Кіровоградська область, смт. Онуфріївка
та до відділу Держземагентства в Онуфріївському районі Кіровоградської області, Кіровоградська область, смт. Онуфріївка
про визнання недійсними рішень, визнання недійсним державного акта, скасування реєстрації державного акта,
за участю представників сторін:
від позивача - фізична особа - підприємець ОСОБА_1 та адвокат ОСОБА_2, довіреність №1002 від 12.06.2012р.,
від відповідача (Онуфріївської селищної ради) - Близнюк І.В., довіреність від 07.05.2012р. і Гамера В.З., довіреність від 25.06.2013р.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1) звернувся до господарського суду з позовом, який містить вимоги, з урахуванням заяви від 26.06.2013 р. про допущення описки, наступного змісту:
- визнати недійсним рішення Онуфріївської селищної ради № 371 від 03.08.2012р. в частині викладення в іншій редакції резолютивної частини рішення № 142 від 04.07.2003 р. "Про внесення змін в рішення № 123 від 23.04.2003р. "Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки", а також в частині скасування рішення № 598 від 07.05.2009 р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду";
- визнати недійсним рішення Онуфріївської селищної ради № 312 від 22.03.2012р. "Про встановлення плати за оренду земельної ділянки під ринки";
- визнати недійсним рішення Онуфріївської селищної ради № 944 від 22.10.2010р.;
- визнати недійсним рішення Онуфріївської селищної ради № 240 від 29.11.2011р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування Онуфріївській селищній раді";
- визнати недійсним державний акт на право постійного користування земельною ділянкою (бланк серії ЯЯ № 160757), виданий 31.07.2012р. відділом Держкомзему у Онуфріївському районі Кіровоградській області на ім'я Онуфріївської селищної ради щодо земельної ділянки площею 0,5810 га із кадастровим номером 3524655100:50:029:0042;
- скасувати реєстрацію державного акта на право постійного користування земельною ділянкою (бланк серії ЯЯ № 160757), виданого 31.07.2012р. відділом Держкомзему у Онуфріївському районі Кіровоградській області на ім'я Онуфріївської селищної ради щодо земельної ділянки площею 0,5810 га із кадастровим номером 3524655100:50:029:0042, в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 352460003000006.
01.07.2013р. позивачем подано заяву про вихід суду за межі позовних вимог, в якій викладено вимогу про визнання недійсним рішення Онуфріївської селищної ради №897 від 11.06.2010р. "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки для передачі в постійне користування Онуфріївській селищній раді".
Онуфріївська селищна рада (відповідач І) вимоги позивача не визнає, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Поряд з цим відповідачем І 06.06.2013 р. подано клопотання про припинення провадження у справі з огляду на те, що на даний спір та правовідносини, які виникли між сторонами поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Зазначене клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
За приписами статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, зокрема, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів (п. 6 ч. 1 ст. 12 ГПК України).
Згідно з пунктом 1.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17 травня 2011 року (із змінами і доповненнями) питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі статті 1 Господарського процесуального кодексу України. З цією метою господарським судам слід аналізувати предмет позову, підстави позову і зміст позовних вимог.
Пунктом 1.2. цієї постанови визначено, що господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
У вирішенні питання про те, чи мають земельні відносини приватноправовий характер, слід враховувати таке.
Виходячи з положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 148 Господарського кодексу України (далі - ГК України) земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності. Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.
За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).
Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.
З огляду на викладене, враховуючи суб'єктний склад сторін, а також те, що спірні правовідносини, які виникли між сторонами, є приватноправовими, дана справа підвідомча господарському суду.
В своїх поясненнях відділ Держземагентства в Онуфріївському районі Кіровоградської області (відповідач ІІ) вимоги позивача не заперечив.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
Рішенням сесії Онуфріївської селищної ради №123 від 23.04.2003 р. (т.1, а.с.17) надано дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_5 на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,22 га у власність, в т.ч. по угіддях: 0,22 га земель, що використовуються в комерційних цілях для розміщення ринку в центральній частині смт. Онуфріївка.
Рішенням сесії № 142 від 04.07.2003 року (т.1, а.с.16) Онуфріївська селищна рада внесла зміни в рішення ради № 123 від 23.04.2003 року, надавши дозвіл гр. ОСОБА_1 на складання проекту відводу земельної ділянки площею 0, 34 га, в т. ч. по угіддях: 0,34 га земель, що використовуються у комерційних цілях для розміщення ринку в центральній частині смт. Онуфріївка згідно поданої ним заяви.
На виконання вказаного рішення було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 в оренду терміном на 25 років для розміщення ринку за адресою: смт. Онуфріївка, Онуфріївський район, Кіровоградської області (т.1, а.с. 27-51).
Даним проектом землеустрою відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передбачено відвести ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку загальною площею 3264,35 га для розміщення ринку.
В подальшому сесією Онуфріївської селищної ради було прийнято рішення №598 від 07.05.2009 р. (т.1, а.с.52), відповідно до якого Онуфріївська селищна рада вирішила:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3264,35 кв.м. в оренду строком на 25 років гр. ОСОБА_1 для розміщення ринку за адресою: АДРЕСА_1.
2. Надати гр. ОСОБА_1 земельну ділянку площею 3264,35 кв.м., з них: 3264,35 кв.м. - землі, які використовуються в комерційних цілях за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають в запасі, в оренду строком на 25 років для розміщення ринку за адресою: АДРЕСА_1.
3. Укласти договір оренди на вищевказану земельну ділянку та встановити орендну плату за земельну ділянку в розмірі 21650 грн. 47 коп. в рік, що становить 12% від нормативно-грошової оцінки вищевказаної земельної ділянки відповідно до рішення селищної ради №571 від 22.01.2009 р. "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки".
Рішенням сесії Онуфріївської селищної ради №677 від 01.10.2009 р. (т.2, а.с.3) внесено зміни в рішення селищної ради №598 від 07.05.2009 р. та викладено п. 3 цього рішення в такій редакції: "укласти договір оренди вищевказаної земельної ділянки".
Державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 проведено 07.12.2009 р., що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т.1, а.с.101-102).
03.08.2012 р. Онуфріївською селищною радою було прийнято рішення №371 "Про розгляд подань прокурора Онуфріївського району Кіровоградської області про усунення порушень чинного законодавства, причин та умов, що їм сприяють №2-729 та №2-728 від 30.05.2012 р.".
Відповідно до рішення селищної ради №371, яке оспорюється у даній справі, резолютивну частину рішення селищної ради №142 від 04 липня 2003 року "Про внесення змін в рішення №123 від 23 квітня 2003 року "Про надання дозволу на складення проекту відведення земельної ділянки" викладено в наступній редакції: "Внести зміни в рішення сесії селищної ради №123 від 23 квітня 2003 року, надавши дозвіл гр. ОСОБА_1 на складання проекту відводу земельної ділянки площею 0, 09 га, в т. ч. по угіддях: 0,09 га земель, що використовуються у комерційних цілях для розміщення будівлі універмагу в центральній частині смт. Онуфріївка, яка йому належить на праві приватної власності. Цим же рішенням скасовано рішення Онуфріївської селищної ради №598 від 07.05.2009 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1".
Господарський суд вважає, що Онуфріївська селищна рада, приймаючи рішення №371 від 03.08.2012 р., в частині внесення змін до рішення №142 від 04.07.2003 р. та скасування рішення №598 від 07.05.2009 р., вийшла за межі наданих їй повноважень та порушила права позивача, що слідує з наступного.
До повноважень міських рад у галузі земельних відносин належать, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (ст. 12 Земельного кодексу України).
Питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду) вирішується виключно на пленарних засіданнях селищної ради та оформлюється відповідним рішенням (п. 34 ст. 26, ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Як зазначено в роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 26 січня 2000 року № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Господарський суд враховує, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (ст. 3 Конституції України). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У п. 5 Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 "У справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування)" визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абз. 2 п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.05.97 № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Стаття 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" встановлює, що рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Господарський суд враховує, що рішення Онуфріївської селищної ради №142 від 04.07.2003 року, до якого внесено зміни рішенням №371 від 03.08.2012 р. є ненормативним актом, що стосується конкретної особи та було виконано шляхом розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 в оренду терміном на 25 років для розміщення ринку за адресою: смт. Онуфріївка, Онуфріївський район, Кіровоградської області, відповідно до якого передбачено відвести ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку загальною площею 3264,35 кв. м. для розміщення ринку.
Тому внесення змін в рішення №142 від 04.07.2003 року та надання дозволу гр. ОСОБА_1 на складання проекту відводу земельної ділянки площею 0,09 га, в т. ч. по угіддях: 0,09 га земель, що використовуються у комерційних цілях для розміщення будівлі універмагу в центральній частині смт. Онуфріївка, яка йому належить на праві приватної власності, протирічить вищезгаданому Рішенню Конституційного Суду України.
Досліджуючи правомірність скасування спірним рішенням рішення №598 від 07.05.2009 р., господарський суд враховує наступне.
Із тексту рішення №371 від 03.08.2012 р. та пояснень представників Онуфріївської селищної ради вбачається, що рішення №598 було скасоване з тих підстав, що позивач не сплачував орендну плату, використовуючи при цьому земельну ділянку.
Господарський суд враховує, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до частин 1-3 ст. 21 цього Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності), які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Проте, як вбачається з матеріалів справи договір оренди земельної ділянки загальною площею 3264,35 га для розміщення ринку між сторонами не укладався.
Таким чином, у позивача були відсутні правові підстави для нарахування і сплати орендної плати за землю.
З огляду на викладене скасування рішення №598 від 07.05.2009 р. здійснено Онуфріївською селищною радою безпідставно.
За приписами статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
З огляду на те, що рішення Онуфріївської селищної ради № 371 від 03.08.2012р. в частині викладення в іншій редакції резолютивної частини рішення № 142 від 04.07.2003 р. "Про внесення змін в рішення № 123 від 23.04.2003р. "Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки", а також в частині скасування рішення № 598 від 07.05.2009 р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" суперечить нормам чинного законодавства та порушує права позивача, таке рішення підлягає визнанню недійсним.
Позивач також просить визнати недійсними рішення Онуфріївської селищної ради: № 312 від 22.03.2012р., № 944 від 22.10.2010р., № 240 від 29.11.2011р. та вийти за межі позовних вимог і визнати недійсним рішення №897 від 11.06.2010р.
Вирішуючи спір в цій частині, господарський суд враховує наступне.
22.03.2012р. Онуфріївською селищною радою прийнято рішення "Про встановлення плати за оренду земельної ділянки під ринки". Вказаним рішенням Онуфріївська селищна рада встановила плату за оренду земельних ділянок під ринками на території селища Онуфріївка в розмірі 12 % від їх нормативної грошової оцінки.
Оспорюючи дане рішення позивач не довів факту невідповідності нормам чинного законодавства прийнятого рішення та не довів факту порушення вказаним рішенням прав чи охоронюваних законом інтересів позивача, у зв'язку з чим господарський суд не вбачає правових підстав для визнання такого рішення недійсним.
11.06.2010 р. відповідачем І було прийнято рішення №897, яким надано дозвіл Онуфріївській селищній раді на складання проекту землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 0,31 га із земель громадського призначення по вул. 50 років Жовтня, 7 для передачі в постійне користування для обслуговування адмінбудівлі селищної ради та громадської вбиральні.
Рішенням №944 від 22.10.2010 р. Онуфріївська селищна рада внесла зміни в рішення селищної ради від 11.06.2010 р. №897 "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки для передачі в постійне користування Онуфріївській селищній раді" змінивши в назві рішення слово "інвентаризації" на слово "відведення", в постановлюючій частині слова "інвентаризації земельної ділянки площею 0,31 га" словами "відведення земельної ділянки площею 0,61 га".
Рішенням відповідача І №68 від 18.01.2011 р. внесено доповнення і зміни в рішення селищної ради №944 від 22.10.2010 р. та викладено постановляючу частину рішення в такій редакції: "Внести зміни до рішення селищної ради від 11.06.2010 р. №897 "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо інфентаризації земельної ділянки для передачі в постійне користування Онуфріївській селищній раді" змінивши в назві рішення слова "інвентаризації земельної ділянки площею 0,31 га" словами "відведення земельної ділянки площею 0,5810 га забудованих земель в т.ч. земель громадського призначення площею 0,5810 га за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають в землях запасу для обслуговування адмінбудівлі селищної ради".
На підставі вищезазначених рішень державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель житлової та громадської забудови, що перебувають в запасі в постійне користування Онуфріївській селищній раді для обслуговування адмінбудівлі селищної ради в межах смт. Онуфріївка по вул. 50 років Жовтня, 7 на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області.
Рішенням Онуфріївської селищної ради №240 від 29.11.2011 р. було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель житлової та громадської забудови, що перебувають в запасі у постійне користування Онуфріївській селищній раді в межах смт. Онуфріївка по вул. 50 років Жовтня, 7, та надано в постійне користування Онуфріївській селищній раді земельну ділянку площею 0,5810 га забудованих земель громадського призначення для обслуговування адмінбудівлі із земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі в межах смт. Онуфріївка по вул. 50 років Жовтня, 7 на території Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області.
На підставі цього рішення на підтвердження права постійного користування вказаною вище земельною ділянкою, якій було присвоєно кадастровий номер 3524655100:50:029:0042, відділом Держкомзему у Онуфріївському районі Кіровоградської області 31.07.2012 року було видано Онуфріївській селищній раді Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою (бланк серії ЯЯ № 160757).
Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 352460003000006.
Обґрунтовуючи підстави визнання недійсними вищезазначених рішень Онуфріївської селищної ради позивач посилається на те, що земельна ділянка площею 0,5810 га із кадастровим номером 3524655100:50:029:0042, на яку набула право постійного користування Онуфріївська селищна рада, накладається на земельну ділянку площею 0,326435 гектарів, відносно якої Онуфріївська селищна рада, враховуючи, зокрема, рішення № 598 від 07.05.2009 року, зобов'язана укласти з останнім договір оренди. За висновком позивача факт такої накладки підтверджується даними відділу Держземагенства в Онуфріївському районі Кіровоградської області.
Відповідно до вимог ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Досліджуючи законність винесення Онуфріївською селищною радою рішень: №897 від 11.06.2010р., № 944 від 22.10.2010р. та № 240 від 29.11.2011р., господарський суд прийшов до висновку, що вони винесені відповідачем І в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Позивачем не доведено та не підтверджено належними та допустимими доказами невідповідності законодавству процедури надання земельної ділянки відповідачу І, прийняття спірних рішень відповідачем І за межами наданих йому повноважень щодо визначення земельної ділянки для розміщення та обслуговування адмінбудівлі.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку, що позивачем не доведено і того, що спірними рішеннями порушені права чи охоронювані законом інтереси позивача, оскільки станом на дату прийняття спірних рішень позивач не набув права оренди на земельну ділянку площею 0,326435 га в порядку, визначеному положеннями Закону України "Про оренду землі" та ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Така земельна ділянка не виділялась позивачу в натурі, не визначались її межі.
З огляду на викладене клопотання позивача про вихід за межі позовних вимог та визнання недійсним рішення Онуфріївської селищної ради №897 від 11.06.2010р., а також позовні вимоги про визнання недійсними рішень № 944 від 22.10.2010р. та № 240 від 29.11.2011р не підлягають задоволенню.
При вирішенні спору про визнання недійсним державного акта на право постійного користування земельною ділянкою (бланк серії ЯЯ № 160757), виданого 31.07.2012р. відділом Держкомзему у Онуфріївському районі Кіровоградській області на ім'я Онуфріївської селищної ради щодо земельної ділянки площею 0,5810 га із кадастровим номером 3524655100:50:029:0042, господарський суд враховує положення п. 2.3. постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 р. (із подальшими змінами) "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", яким, зокрема, визначено, що право, посвідчене державними актами, є похідним від відповідного рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи в користування, а тому з огляду на приписи частини першої статті 16 Цивільного кодексу України та статті 152 Земельного кодексу України захист прав осіб на земельні ділянки не може здійснюватися лише шляхом визнання відповідного державного акта недійсним, якщо рішення, на підставі якого видано цей державний акт, не визнано недійсним у встановленому порядку.
Оскільки, господарський суд прийшов до висновку, що рішення Онуфріївської селищної ради №240 від 29.11.2011 р. є законним, відсутні підстави для визнання недійсним державного акту, який видано на підставі цього рішення.
За відсутності підстав для визнання недійсним державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, не підлягає задоволенню і вимога про скасування реєстрації такого акта.
Поряд з цим господарський суд вважає, що вимога про скасування реєстрації державного акта не може бути задоволена і з тих підстав, що така вимога має бути пред'явлена безпосередньо до органу, який здійснює функції реєстрації таких прав.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат, господарський суд враховує, що позивачем об'єднано в позовній заяві 6 позовних вимог немайнового характеру, по кожній з яких сплачено судовий збір. Поряд з цим, позивачем не сплачено судовий збір із вимоги, яка заявлена в клопотання про вихід за межі позовних вимог. У зв'язку з чим на позивача покладається судовий збір в розмірі 1147,00 грн.
На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача І в розмірі 1147,00 грн. В іншій частині витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Онуфріївської селищної ради № 371 від 03.08.2012р. в частині викладення в іншій редакції резолютивної частини рішення № 142 від 04.07.2003 р. "Про внесення змін в рішення № 123 від 23.04.2003р. "Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки", а також в частині скасування рішення № 598 від 07.05.2009 р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду".
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
В задоволенні клопотання про вихід за межі позовних вимог та визнання недійсним рішення Онуфріївської селищної ради №897 від 11.06.2010р. "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки для передачі в постійне користування Онуфріївській селищній раді" відмовити.
Стягнути з Онуфріївської селищної ради Онуфріївського району Кіровоградської області (Кіровоградська область, смт. Онуфріївка, вул. 50 років Жовтня, 7, ідентифікаційний код 04366347) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 1147,00 грн. судового збору.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1147,00 грн. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити відділу Держземагентства в Онуфріївському районі за адресою: Кіровоградська область, смт. Онуфріївка, вул. 50 років Жовтня, 17.
Повне рішення складено 16.07.2013 р.
Суддя О.Б. Шевчук