Справа №496/69/13-а
2-а/496/28/13
16.07.2013 року
Біляївський районний суд Одеської області
в складі: головуючого судді - Калінюка Р.Б.,
при секретарі - Козян Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Біляївка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до роти ДПС ДАІ при УДАІ ГУМВС України в Одеській області, третя особа: дочірнє підприємство "Одеський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", про скасування постанови та закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати постанову серії ВН1 №136732 від 01.12.2012 року в справі про адміністративне правопорушення та закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення.
Свої вимоги позивач мотивує тим що його неправомірно було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.132-1 КУпАП (порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами), адже, на думку ОСОБА_1, при зважуванні автомобілю під його керуванням, виник технічний збій та ваги виявили перевантаження, якого бути не могло виходячи з міжнародної товарно-транспортної накладної №909, в якій зазначена вага вантажу - 18307,17 кг.
Від третьої особи - дочірнього підприємства "Одеський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" - до суду надійшло заперечення на адміністративний позов, в якому підприємство просить суд відмовити позивачеві в позові з тих підстав, що Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів здійснюється працівниками ДП «Одеський облавтодор» на законних підставах. Пункт ГВК, на якому був здійснений ГВК автомобіля позивача, обладнаний усіма відповідними документами та знаходиться у робочому стані, про що свідчать свідоцтво про державну метрологічну атестацію №34-1668 від 11.11.2009 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити посилаючись на обставини, викладені ним в адміністративному позові.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, був судом повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив, а тому у відповідності до ч.4 ст.128 КАС України, суд справу не відкладає та вирішує її на підставі наявних у ній доказів.
Представник третьої особи також до судового засідання не з'явився, був судом повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, оцінивши надані докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено в судовому засіданні, 28.11.2012 року, о 03 годині 03 хвилини, на 55 км автодороги Одеса-Мелітополь, ОСОБА_1 керував автомобілем НОМЕР_1, НОМЕР_2. При зважуванні на ППВК №3, навантаження на одиночну вісь склало 13600 кг при дозволених 11000 кг. Дозвіл на рух з перевищенням вантажу у ОСОБА_1 був відсутній.
За вказаним фактом філією "Одеська дорожньо-експлуатаційна дільниця" ДП "Одеський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" 28.11.2012 року був складений акт №Н-249 (а.с.6), яким зафіксовано, що осьове навантаження на одну із осей склало 13,6 т, при нормативно допустимому 11,0 т. Вказаний акт підписаний начальником ППВК №3, оператором ППВК №3 та водієм транспортного засобу - ОСОБА_1
Пунктами 3.14 - 3.16 Технологічного регламенту здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженому наказом Державної служби автомобільних доріг України Міністерства внутрішніх справ України від 07.05.2008 року №219/198 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.09.2008 року за №800/15491 зазначено, що якщо за результатами габаритно-вагового контролю встановлено, що параметри транспортного засобу перевищують нормативно допустимі параметри (пункт 22.5 Правил дорожнього руху) більш ніж на 2%, транспортний засіб є великоваговим та/або великогабаритним. У цьому разі на підставі довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю начальник пересувного пункту складає акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та/або акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів. Акти складаються у двох примірниках і підписуються начальником та оператором пересувного пункту габаритно-вагового контролю, а також водієм транспортного засобу, параметри якого перевищують нормативно допустимі. У разі відмови водія від підписання акта, про це зазначається в акті. Один примірник акта (актів) залишається на пересувному пункті як документ звітності, другий примірник передається водію транспортного засобу. Начальник пересувного пункту відповідно до формули розрахунку та ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 27.06.2007 року №879, визначає суму плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.
В цьому зв'язку водієм ОСОБА_1 було сплачено 1166,10 гривень відповідно до квитанції №3361.406.1 від 28.11.2012 року.
Крім того, за вказаною подією був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВН №251929 від 28.11.2012 року (а.с.7), відповідно до якого, 28.11.2012 року, о 03 годині 03 хвилини, на 55 км автодороги Одеса-Мелітополь, ОСОБА_1 керував автомобілем НОМЕР_1, НОМЕР_2. При зважуванні на ППВК №3, навантаження на одиночну вісь склало 13600 кг при дозволених 11000 кг. Дозвіл на рух з перевищенням вантажу у ОСОБА_1 був відсутній. Зазначений протокол, в якому повідомлено, що розгляд справи відбудеться 28.11.2012 року - 01.12.2012 року, власноручно підписаний ОСОБА_1
01.12.2012 року по вказаній справі про адміністративне правопорушення було винесено постанову серії ВН1 №136732 від 01.12.2012 року (а.с.9) якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.132-1 КУпАП (порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами).
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли навантаження на одиночну вісь перевищує 11 т для контейнеровозів.
Пунктом 22.2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, встановлено, що водій перед початком руху зобов'язаний перевірити надійність розташування і кріплення вантажу, а під час руху - контролювати це, щоб запобігти його падінню, волочінню, травмуванню супроводжуючих осіб чи створенню перешкод для руху.
Із відповіді №1570-26/01 від 08.07.2013 року ДП "Одеський регіональний центр стандартизації, метрології та сертифікації", наданої до суду в порядку ст.73 КАС України (Забезпечення доказів), вбачається, що під час проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів пересувні пункти контролю повинні керуватись документом під назвою "Технологічний регламент здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування" (далі Регламент), затвердженим спіль ним наказом Державної служби автомобільних доріг України, Міністерства внутрішніх справ України 07.05.2008 року за №219/198 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.09.2008 року за №800/15491, а також документами, переліченими в розділі 1, пункт 1.2 Регламенту, відомчими документами і розпорядженнями організацій, від яких працюють пу нкти контролю. В цих нормативних документах наводяться переліки необхідної документа ції, засобів вимірювальної техніки та допоміжного обладнання, якими повинні бути уком плектовані пересувні пункти. Дотримання вимог регламенту повинно сприяти об'єктивній діяльності пересувних пунктів габаритно - вагового контролю. Зазначений пересувний пункт вагового контролю №3 не може здійснювати функцію визна чення маси транспортних засобів у русі через відсутність відповідних ваг (свідоцтво про ме трологічну атестацію №34-1668 від 17.11.2009 року видане на ваги для статичного зважу вання, тобто на ваги для визначення маси транспортного засобу в нерухомому стані) (а.с.78).
З врахуванням наведеного судом був досліджений пункт 2.9 Технологічного регламенту здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, відповідно до якого вагове обладнання повинно забезпечувати поосьове зважування в русі і визначати повну масу вантажного транспортного засобу, отже, відсутність відповідних ваг на пересувному пункті вагового контролю №3 є безумовною підставою скасування відповідної постанови в справі про адміністративне правопорушення.
На підставі п.2.9 Технологічного регламенту здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Державної служби автомобільних доріг України Міністерства внутрішніх справ України від 07.05.2008 року №219/198 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.09.2008 року за №800/15491 та керуючись ст.ст.2, 6, 7, 8, 9, 11, 14, 17, 18, 19, 70-73, 86, 128, 158, 160, 161-163, 167, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до роти ДПС ДАІ при УДАІ ГУМВС України в Одеській області, третя особа: дочірнє підприємство "Одеський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", про скасування постанови та закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову серії ВН1 №136732 від 01.12.2012 року в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.132-1 КУпАП.
Провадження по вказаній справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Біляївського районного
суду Одеської області ОСОБА_2