Матеріал: № 317/1940/13-п
№/п 3/317/789/2013
12 липня 2013 року
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Громова І.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Запорізької об'єднаної державної фінансової інспекції о притягненні до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 Івана - Франківської області; працює на посаді голови Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, зареєстрований та мешкає за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Новослобідка, вул. Леніна, б. 152, ІПН НОМЕР_1.
за ст. 164-12 КпАП України, -
Протокол про адміністративне правопорушення, складений державним фінансовим інспектором Запорізької об'єднаної державної фінансової інспекції ОСОБА_2,серія ДКРС № 08-0108/2013 20 травня 2013 року, відносно ОСОБА_1, згідно якого при проведенні ревізії виконання бюджету Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за період з 01.04.2010 по 28.02.2013; підлеглість - сесія Долинської сільської ради; місцезнаходження: 70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Центральна, буд 37, встановлено порушення бюджетного законодавства, в частині нецільового використання бюджетних коштів, а саме: в 2011 році за КФК 010116 « Органами місцевого самоврядування» сплачено бюджетні кошти в сумі 37950,00 грн. за капітальний ремонт будівлі, яку планується використовувати під об'єкти соціальної сфери , а саме: фельширський пункт, клуб, при відсутності в коштористі випадків на зазначені цілі, внаслідок чого завищено касові та фактичні видатки по КФК 010116 « Органи місцевого самоврядування» за КЕКВ 2133 у звіті форми № 4-3 м «Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду» за 2011рік; у періоді з 01.04.2010 по 28.02.2013 р Долинською сільською радою за рахунок коштів, затверджених за КФК010116 « Органами місцевого самоврядування», здійснено видатки на оплату комунальних послуг у сумі 7715,77грн. спожитих централізованою бухгалтерією.
При проведенні перевірки виявлені ст.47, п.1,2 ст.48 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VІ п.1,п.20 Порядку складання, розгляду затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228;п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачем бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 05.01.2011р.
Порушення виявлено 17.04.2013 р. в Долинській сільській раді Запорізького району Запорізької області. Акт ревізії від 17.04.2013р. № 001-21/3 підписано з запереченнями. Висновки на заперечення від 18.05.2013р.
Ревізією обґрунтованості показників бюджетних запитів встановлено, що у бюджетних запитах на 2011, 2013 року та затверджених кошторисах на 2011-2013 року КФК 070804 « Централізовані бухгалтерії» видатки за КЕКВ 1160 « Оплата комунальних послуг та енергоносіїв» не передбачені, ліміти споживання головним розпорядником коштів не встановлені, в порушення п.4 ст.77 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456- VІ, п.20 Порядку спадкування, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228. В ході проведення інвентаризації встановлено, що централізована бухгалтерія займає кімнату в приміщенні Виконавчого комітету Долинської сільської ради площею 14,63 кв.м. про що складено акт фактичного обстеження від 29.03.2013 року.
Порушення допущено з вини Сільського голови ОСОБА_1М, яким затверджені кошториси.
Ревізією встановлено, що видатки за КЕКВ 1160 « Оплата комунальних послуг та енергоносіїв» у сумі 7715, 77 грн. спожиті централізованою бухгалтерією у період з 01.04.2010 р по 28.02.2013 р. сплачені за рахунок коштів, виділених по КФК 010116 « Органи місцевого самоврядування». Таким чином, в порушення вимог ст. 47 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456 VІ, п.20 Порядку спадкування, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, п.20 Порядку спадкування, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, Долинською сільською радою у період з 01.04.2010 р. по 28.02.2013 р. кошти, затверджені за КФКВ 010116 « Органи місцевого самоврядування», на оплату видатків за комунальні послуги за КФКВ 1160 у сумі 7715,77 грн. використані не за цільовим призначенням, а саме: на виконання функцій, покладених на централізовану бухгалтерію. Вищезазначене відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VІ є бюджетним правопорушенням.
Крім того, ревізією цільового використання бюджетних коштів на проведення ремонтно- будівельних робіт встановлено, що 2011 році Долинською сільською радою за КФК 010116 « Органи місцевого самоврядування» сплачено бюджетні кошти в сумі 37950,00 грн. за капітальний ремонт покрівлі будівлі, яку планується використовувати під фельдшерський пункт, при відсутності в коштористі видатків на зазначені цілі, чим порушено п.1,2 ст. 48 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456- VІ.
Відповідно до ст.119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456- VІ використання бюджетних коштів на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням встановленим рішенням про місцевий бюджет, є нецільовим використанням бюджетних коштів.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 164-12 КпАП України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності провину в скоєнні правопорушення не визнав, та пояснив, що: відповідно до листа виконавчого комітету Долинської сільської ради № 1219/02.09 від 15.09.2010 року та виписки з протоколу № 2 від 17.09.2010 року ПрАТ « Високогірне» про передачу на баланс сільської ради приміщення їдальні, як загальну будівлю, для подальшого використування його під об'єкти соціальної сфери було передано згідно акту приймання передачі від 24.01.2011 року ПрАТ « Високогірним» вищезазначеної будівлі.
Відповідно до рішення сесії № 4 від 18.05.2011 року « Про внесення змін до рішення сесії № 5 від 29.12.2010 року», було винесено кошти на капітальний ремонт покрівлі в сумі 37950,00 грн. на КФК 010116 « Органи місцевого самоврядування».
Фінансування відповідних будівель, а саме проведення поточних та капітальних ремонтів загальних будівель сільської ради, проводиться за рахунок коштів виділених рішенням сесії на КФК 010116 .
Відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456- МІ використання бюджетних коштів на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим рішенням сесії про місцевий бюджет, є нецільовим використанням коштів.
Нецільовим використанням коштів вважається витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, установленим Законом України про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет , напрям використання бюджетних коштів, визначених у паспорті бюджетної програми ( у разі застосування програмно - цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів, бюджетним асигнуванням, розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
Згідно рішення сесії кошти було виділено на капітальний ремонт покрівлі на КЕКВ 2133 Капітальний ремонт інших об'єктів та відповідно до наказу міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 25 листопада 2008 року № 495 зі змінами і доповненнями « Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету» зі змінами і доповненнями по відповідному КЕКВ проводяться видатки на :
а) капітальний ремонт інших об'єктів, що не включені в позицію 2131 ( у тому числі доріг, об'єктів з благоустрою міст, сіл, селищ);
б) капітальний ремонт автомобілів та обладнання, а також оплата запчастин до них, якщо вони включені до кошторису на проведення капітального ремонту, який є невід'ємною частиною угоди, укладеної з надавачом послуг.
В даному випадку бюджетні кошти використано за призначенням і не є нецільовим використанням коштів за даним КФК та КЕКВ.
Крім того, він подав до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області заперечення 03.06.2013 року до акту ревізії виконання бюджету Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за період з 01.04.2010 р по 28.02. 2013 р від 17.04.2013 № 001-21/3.
Згідно наданим висновкам від 17.062013 № 08-19-15-15/4841 прийняті заперечення на зауваження, та зазначено, що згідно рішення Долинської сільської ради від 18.05.2011 № 4 « Про внесення змін до рішення сесії № 5 від 29.12.2010» та Довідки про зміни до річного розпису бюджету ( кошторису) на 2011 рік кошти на капітальний ремонт покрівлі будівлі затверджено в кошторисі по КФК 010116.
Долинською сільською радою за ремонтоно - будівельні роботи, виконані ТОВ «Гарант- Строй 2007» за договором від 08.07.2011 № 807/1, розрахунки здійснено в повному обсязі, а саме: кошти в сумі 37950,00 грн. сплачено за КФК 010116 « Органи місцевого самоврядування» із спеціального фонду по КЕКВ 2133 « Капітальний ремонт інших об'єктів», що відображено в меморіальному ордері № 6 « Накопичувальна відомость по розрахункам з кредиторами» за липень 2011 року.
В ході ревізії встановлено, що станом на момент проведення обстеження зазначена будівля не експлуатується.
Крім того, Долинською сільською радою до заперечень до акту від 17.04.2013 р № 001-21/3 від 03.06.2013 № 758/02-11 надано додаткові документи, які підтверджують, що будівля не є фельшерсько - акушерським пунктом.
У зв'язку з викладеним, згідно Висновку Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
видатки на ремонт будівлі необхідно було здійснювати за КФК 010116 « Органи місцевого самоврядування», що і було зроблено ОСОБА_1
ОСОБА_1 просить закрити провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 164-12 КпАП України у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. На підставі ст. 247 ч.1 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягаю закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Представник Державної фінансової інспекції у Запорізькій області був неодноразово викликаний в судове засідання, але в судове засідання не з'явився, пояснень не надав.
З урахуванням викладених обставин, вивчивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1, розглянувши висновок Державної фінансової інспекції в Запорізькій області, згідно якого зауваження (заперечення) до акта ревізії Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 17 квітня 2013 року № 001-21/3 до акту ревізії виконання бюджету Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за період з 01.04.2010 р. по 28.02. 2013 р від 17.04.2013 р № 001-21/13 прийняті, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164-12 КпАП України та вважає можливим закрити справу за адміністративним провадженням про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. ст. 38, 251, 277, 284 КпАП України, суд, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 164-12 КпАП України закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набуває чинності після спливу строку на подачу апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги або протесту прокурора через Запорізький районний суд Запорізької області протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя І.Б. ГРОМОВА