Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"02" липня 2013 р. Справа № 817/187/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "15" березня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Держземагенства в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,
У січні 2013 року ОСОБА_4 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держземагенства у Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить визнати протиправними дії Управління Держземагенства у Сарненському районі Рівненської області щодо застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5 при здійснені розрахунку грошової оцінки земельної ділянки, належної позивачу, площею 1,6859 га за адресою АДРЕСА_1; зобов'язати відповідача зробити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на підставі чого надати позивачу витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2008-2013 роки, використавши коефіцієнт функціонального використання - 1,2 (землі для обслуговування будівель та споруд виробничо-будівельної бази); зобов'язати відповідача визначити нормативну грошову оцінку земельної ділянки, використавши коефіцієнт функціонального використання для земель промислового призначення - 1,2 з 01.01.2013р.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління Держземагенства у Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_4 звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідач надав суду письмові заперечення на апеляційну скаргу та просив розгляд справи здійснювати за відсутності його представника.
Колегія суддів враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги та положення частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника відповідача.
Представник позивача в засіданні суду доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
ОСОБА_4 зареєстрована як фізична особа-підприємець Сарненською районною державною адміністрацією Рівненської області 27.08.1996р. (а.с.7).
Відповідно до свідоцтва про сплату єдиного податку НОМЕР_1 від 25.12.2007р., виданого позивачу Сарненською МДПІ на 2008р., реєстраційним видом діяльності є: здавання в найм нежитлових приміщень загальною площею від 40-60 м.кв. (а.с.56).
Судом встановлено, що ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу та рішення Сарненської міської ради Рівненської області №1012 від 26.09.2008р. належить земельна ділянка загальною площею 1,6859 га, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, АДРЕСА_1 (а.с.8, 14). Право власності позивача на вказану земельну ділянку оформлене державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯД №262436 від 13.11.2008р., відповідно до якого цільове призначення земельної ділянки: для обслуговування будівель та споруд виробничо-будівельної бази (а.с.9).
15.05.2008р. ОСОБА_4 звернулась до Відділу земельних ресурсів у Сарненському районі з заявою про надання інформації про грошову оцінку земельної ділянки, у зв'язку з чим сторонами було укладено договір № 1225 на виконання послуг (робіт) по земельному кадастру, землеустрою і охороні земель, предметом якого є виконання послуги по наданню інформації про грошову оцінку земельної ділянки (а.с.59).
На виконання договірних зобов'язань Відділом земельних ресурсів у Сарненському районі видано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 737 від 15.05.2008р., згідно з яким застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,5 (а.с.32).
Перевіряючи доводи позивача щодо незаконно встановленого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки у зв'язку з самовільно зміненим відповідачем коефіцієнтом функціонального використання земельної ділянки, суд враховує таке.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні регламентовані Законом України "Про оцінку земель" №1378-IV від 11.12.2003р. (далі - Закон №1378-IV), який спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
За приписами статті 4 Закону №1378-IV оцінка земель проводиться на основі принципів: законності, додержання законів України, інших нормативно-правових актів у сфері оцінки земель; єдності методологічного та інформаційного простору у сфері оцінки земель; безперервності процесу оцінки земель; доступності використання даних з оцінки земель; рівності перед законом суб'єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель.
Відповідно до статті 5 Закону №1378-IV грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель за змістом статті 6 Закону №1378-IV є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок.
Відповідно до статті 12 Закону №1378-IV нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 15 12 Закону №1378-IV встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду
Статтею 20 Закону №1378-IV визначено, що дані про нормативу грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною третьою статті 23 Закону №1378-IV встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992р. №2535-XII, в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин, грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. №213 зі змінами та доповненнями, відповідно до п.21 нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою:
В х Нп
Цн = --------------- х Кф х Км,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6%);
Нк - норма капіталізації (3%);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місцерозташування земельної ділянки.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11 (далі - Порядок №18/15/21/11).
Відповідно до п.3.5 Порядку №18/15/21/11 віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998р. №377, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.12.1998р. за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої наказом Держкомстату України від 05.11.1998р. №377, до видів економічної діяльності на землях, що використовуються в комерційних цілях, за розділом 70 відносяться операції з нерухомістю (крім проектних підготовчих та будівельних робіт, пов'язаних з нерухомістю, що виконуються будівельними установами); здавання під найм власної нерухомості (а.с.68).
В таблиці 1.1. додатку до Порядку №18/15/21/11 визначені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, зокрема, для земель комерційного призначення визначений коефіцієнт Кф=2,5.
Таким чином, покликання позивача на неправомірність застосування відповідачем при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту функціонального призначення як за землі комерційного використання, оскільки цільове використання земельної ділянки - для обслуговування виробничо-будівельної бази, не грунтуються на нормах права, позаяк чинне законодавство не ставить в залежність розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки від її цільового призначення. Одним з чинників, які підлягають урахуванню при визначенні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, є коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки. Відповідно до відомостей, наданих ОСОБА_4 при зверненні до Відділу Держкомзему в Сарненському районі 15.05.2008р., а саме відображених у свідоцтві платника єдиного податку на 2008 рік, єдиним видом діяльності позивача було зазначено "здавання в найм нежитлових приміщень загальною площею від 40-60 м.кв.", що відповідає видам економічної діяльності на землях, що використовуються в комерційних цілях. Відтак при визначенні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідачем застосовано коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 правомірно.
За встановлених обставин доводи позивача про те, що фактично позивач в оренду нерухомість, розташовану на земельній ділянці, не здавала, а в свідоцтвах платника єдиного податку на 2009, 2010 роки були відображені й інші види діяльності, не спростовують правомірності визначеного відповідачем коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки в 2008 році, позаяк будь-які інші відомості, які підлягали б врахуванню при визначенні вказаного коефіцієнта, ОСОБА_7 до органу Держмезагенства після 2008 року не подавала, для отримання іншого витягу не зверталася, що позивачем не заперечується. Відтак суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта 1,2, - відсутні.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів уважає, що відповідач довів правомірність застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5 при здійснені розрахунку грошової оцінки земельної ділянки, належної позивачу.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що цільове призначення земельної ділянки згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку - для обслуговування будівель та споруд виробничо-будівельної бази не може бути взято до уваги, оскільки відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів визначальним при визначенні грошової оцінки земельної ділянки є її функціональне призначення. Державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_4 був виданий у листопаді 2008 року, тобто вже після нормативної грошової оцінки земельної ділянки уповноваженим органом.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_4 відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "15" березня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Г.І. Майор
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" липня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_2
3- відповідачу Управління Держземагенства в Сарненському районі Рівненської області вул. Суворова,8, м.Сарни, Сарненський район, Рівненська область, 34500
4 - ОСОБА_3 АДРЕСА_3