Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Справа № 2-а-3685/11
08.06.2011 року м.Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Куцин В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснення перерахунку та виплати недоплаченої пенсії,
Позивач ОСОБА_1 має статус «дитини війни»в зв'язку чим розмір його пенсії підвищено з 01.10.2008 року на 49 гривень 80 копійок, яку відповідач нараховує та виплачує, що підтверджується витягом з пенсійної справи позивача , повідомлення та запереченням проти позову відповідача .
Заперечуючи проти позову відповідач зазначав, що вимоги позивача є безпідставними так як відповідач проводить доплату до пенсії позивачу, що має статус дитина війни, відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на відповідний рік. Також вважав безпідставними посилання на необхідність застосування розмірів пенсії встановлених ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при проведенні перерахунку пенсії,оскільки розмір пенсії визначений цим законом застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених згідно з вказаним Законом . В зв'язку із зверненням до суду поза межами 6 місячного строку визначеного ст. 99 КАС України, оскільки позивач не подав заяви про поновлення процесуального строку просив відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є не конституційними) серед іншого положення, пункту 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким дію статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»на 2007рік було зупинено .
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційним) положення п.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, яким текст статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»був викладений в такій редакції: Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів".
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення
З моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо не конституційності положень законів ця норма втратила чинність і не підлягала застосуванню.
Згідно пункту 15 Положення "Про Пенсійний фонд України" пенсійний фонд здійснює свої повноваження на підставі даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни " покладено на Головне УПФ України в Полтавській області,
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування ,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Виходячи з вищевикладеного відповідач з 09.07.2007року до 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року до дня прийняття постанови, згідно заявлених вимог повинен був нараховувати та здійснювати позивачеві доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком., однак не здійснював таких нарахувань та виплат.
Ухвалою суду від 23.05.2011 року позовні вимоги заявлені поза межами строку звернення до адміністративного суду встановлені ч.2 ст.99 КАС України тобто за період з 09.07.2007року до 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 17 листопада 2010 року залишені без розгляду.
Зважаючи на вищевказане вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області та зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок щомісячної надбавки до пенсії, як «дитині війни», з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і провести відповідні виплати підлягають задоволенню в межах строку звернення до адміністративного суду з 18 листопада 2010 року по день прийняття постанови, згідно заявлених вимог, з урахуванням проведених виплат.
Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача щодо застосування положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" Також безпідставними є заперечення позивача ,щодо відмови в задоволенні позову, оскільки ст.99 КАС України, визначений 6 місячний строк для захисту порушеного права судом та зважаючи, що виплата пенсії є систематичними щомісячними виплатами, тому протягом 6 місяців до часу звернення до суду позивач має право на захист порушеного права відповідачем.
Згідно вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог
Згідно ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.
Керуючись ст.ст.6,152 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,ст.ст.6-14,183-2,186,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково .
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 18 листопада 2010 року по день прийняття постанови, згідно заявлених вимог, з урахуванням проведених виплат.
Копію постанови направити сторонам відповідно до ч.7 ст.183-2 КАС України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.
Обов'язком відповідача є виконання постанови негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Миргородський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним направлення копії апеляційного скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_2