Справа №592/4940/13-а
Провадження №2-а/592/184/13
03.07.2013 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого - судді - Котенко О.А., при секретарі - Чайка Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання рішення щодо відмови у виплаті грошової допомоги неправомірним та стягнення грошової допомоги, -
Позивач звернувся до суду з позовом і свої вимоги обгрунтовує тим, що в період проходження військової служби у 2006 році йому було встановлено діагноз: хронічний лімфолейкоз І-ІІ стадія. Із-за відсутності власних медичних закладів співробітники Управління Держспецзв'язку в Сумській області у 2010 році забезпечувались медичною допомогою в УМВС в Сумській області. В жовтні 2010 року військово-лікарською комісією Управління МВС України в Сумській області у зв'язку з цим та рядом інших захворювань його було визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. Саме з цієї причини позивач був звільнений із служби в Держспецзв'язку з 30 грудня 2010 року за станом здоров'я. Згідно з рішенням центральної МСЕК позивачу з 10.12.2012 року встановлена II група інвалідності. Причина інвалідності: «захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби». 11 грудня 2012 року на підставі вимог Порядку та умої виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності особи рядового чи начальницького складу та інвалідності особи, звільненої із служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2008 р. № 605 позивач звернувся до Управління Держспецзв'язку в Сумській області із заявою про виплату грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності. Адміністрацією Держспецзв'язку 06.02.2013 року прийнято рішення про відмову у призначенні грошової допомоги. Адміністрація Держспецзв'язку у листі від 06.02.2013 року № 62-56 розглядає зовсім інший випадок, а саме настання інвалідності у зв'язку з виконанням службових обов'язків. Як зазначено в листі № 62-56 тільки цей випадок є підставою для виплати грошової допомоги у розмірі 54-місячного грошового забезпечення. Але настання інвалідності у зв'язку з виконанням службових обов'язків передбачає, що ця подія відбулася під час проходження служби, а не після звільнення. На момент виникнення захворювання у 2006 році позивач проходив саме військову службу в органах державної безпеки. Згідно визначення, наданого в Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу» (п.1 ст. 2): «військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни». Отже, поняття «проходження служби», «виконання службових обов'язків» нерозривно пов'язані одне з одним. Згідно пункту 3 Порядку час виконання службових обов'язків особами рядового і начальницького складу Держспецзв'язку визначається Положенням про проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року № 1828. Отже, захворювання пов'язане з проходженням військової служби не може бути не пов'язаним з виконанням службових обов'язків. Оскільки в Держспецзв'язку не існує нормативно-правових актів, що встановлюють з виконанням яких саме службових обов'язків має бути пов'язане захворювання, що стало причиною інвалідності, вважає, що висновок МСЕК «захворювання так, пов'язане з проходженням військової служби» з урахуванням вимог пункту 11 Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу відповідає вимогам підпункту 2 пункту 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2008 р. № 605. Позивач просить суд ухвалити постанову, якою визнати протиправним та скасувати рішення Адміністрації Держспецзв'язку про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності, стягнути з Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України одноразову грошову допомогу в сумі 146286 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з зазначених підстав, просив задовольнити позов.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав заперечення та додатково пояснив, що позивача звільнено зі служби у Держспецзв'язку наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 08.12.2010 року № 738-ОС та виключено зі списків особового складу Держспецзв'язку 30.12.2010 року наказом начальника Управління Держспецзв'язку в Сумській області від 22.12.2010 року №76-ОС. Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК від 10.12.2012 року серія 10 ААА № 791225 позивачу встановлено II групу інвалідності з 10.12.2012 року, причиною якої визначене захворювання, пов'язане з проходженням військової служби. 11.12.2012 року позивач звернувся до Управління Держспецзв'язку в Сумській області із заявою про виплату грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби та пов'язаного з виконанням службових обов'язків на підставі підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності особи рядового чи начальницького складу та інвалідності особи, звільненої із служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2008 року № 605. Отже, період проходження служби - це період часу з дня призначення на посаду по день виключення із списків особового складу. Виконання службових обов'язків - це здійснення дій, які безпосередньо пов'язані із службовокА' діяльністю або випливають з неї. Так, час відпочинку, перебування у відпустках, тощо, до вичерпного переліку видів (ознак, дій) виконання службових обов'язків (пункт 11 Положення) не входять, хоча вони і надаються під час проходження служби. З огляду на зазначене поняття «проходження служби» та «виконання службових обов'язків» не є тотожними. Цей факт має основне значення при призначенні грошової допомоги у разі настання інвалідності особи, звільненої із служби у Держспецзв'язку. У графі «Причина інвалідності» довідки до акта огляду МСЕК зазначено «захворювання пов'язане з проходженням військової служби», тому підстави для призначення у розмірі та на умовах, передбачених для випадків настання інвалідності внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби і пов'язані з виконанням службових обов'язків відсутні. Крім цього, позивачем ні до заяви про виплату грошової допомоги ні до адміністративного позову не були долучені докази настання інвалідності під час виконання службових обов'язків у Держспецзв'язку. У випадку настання інвалідності під час виконання службових обов'язків, складається акт про нещасний випадок на виробництві (службі), або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та висновок спеціалізованого медичного закладу про професійний характер захворювання. Необхідно також зазначити, що позивач безпідставно використовує поняття визначені ст.. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оскільки зазначена норма не поширюється на осіб рядового і начальницького складу Держспецзв'язку. Просить в позові відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивача ОСОБА_1 звільнено зі служби у Держспецзв'язку наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 08.12.2010 року №738-ОС та виключено зі списків особового складу Держспецзв'язку 30.12.2010 року наказом начальника Управління Держспецзв'язку в Сумській області від 22.12.2010 року №76-ОС. Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК від 10.12.2012 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 10.12.2012 року, причиною якої визначене захворювання, пов'язане з проходженням військової служби.
11.12.2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління Держспецзв'язку в Сумській області із заявою про виплату грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби та пов'язаного з виконанням службових обов'язків на підставі підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності особи рядового чи начальницького складу та інвалідності особи, звільненої із служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, затверджених постановою КМУ від 04.06.2008 року №605 (далі - Порядок №605).
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку №605 грошова допомога виплачується особам рядового чи начальницького складу та особам, звільненим із служби у Держспецзв'язку у разі: настання інвалідності в період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби; настання інвалідності у зв'язку з виконанням службових обов'язків чи після звільнення із служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби і пов'язані з виконанням службових обов'язків.
Відповідно до пункту 3 Порядку №605 час виконання службових обов'язків особами рядового і начальницького складу Держспецзв'язку визначається Положенням про проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою КМУ від 27.12.2006 року №1828. Початком проходження служби в Держспецзв'язку є дата призначення на посаду, а днем закінчення проходження служби вважається день виключення із списків особового складу. Отже, період проходження служби - це період часу з дня призначення на посаду по день виключення із списків особового складу. Виконання службових обов'язків - це здійснення дій, які безпосередньо пов'язані із службовою діяльністю або випливають з неї. Поняття «проходження служби» та «виконання службових обов'язків» не є тотожними поняттями.
У графі «причина інвалідності» довідки до акту огляду МСЕК зазначено «захворювання, пов'язане з проходженням військової служби». Позивач ОСОБА_1 проходив військову службу в органах безпеки. Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України в своїй діяльності керується, зокрема Законом України «Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України» та постановою КМУ від 27.12.2006 року №1828 «Питання проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу». В цих законодавчих актах не має понять щодо «військової служби» чи «проходження служби в ОВС» та в Держспезв'язку відсутня категорія особового складу, як «військовослужбовці» або «особи рядового та начальницького складу ОВС». Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» не поширюється на осіб рядового і начальницького складу Держспецзв'язку. Позивач до 31.12.2006 року проходив військову службу в органах державної безпеки, отже захворювання позивача виникло не під час проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації.
Відсутні документи, що інвалідність позивача настала під час виконання службових обов'язків у Держспецзв'язку.
У випадку настання інвалідності під час виконання службових обов'язків складається акт про нещасний випадок на виробництві (службі), або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та висновок спеціалізованого медичного закладу про професійний характер захворювання.
Отже, інвалідність позивача настала внаслідок захворювання, яке виникло не у період служби позивача у Держспецзв'язку та не пов'язане з виконанням позивачем службових обов'язків осіб рядового і начальницького складу Держспецзв'язку, і відмова відповідача у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з настанням інвалідності, є правомірною.
З врахуванням викладеного, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання рішення щодо відмови у виплаті грошової допомоги неправомірним та стягнення грошової допомоги, необхідно відмовити за необгрунтованістю.
Керуючись Законом України «Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України», постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2008 року №605 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності особи рядового чи начальницького складу та інвалідності особи, звільненої із служби в Державній службі спеціального зв"язку та захисту інформації», ст. ст. 2, 9, 10, 11, 14, 128, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд,-
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання рішення щодо відмови у виплаті грошової допомоги неправомірним та стягнення грошової допомоги, за необґрунтованістю.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя О.А. Котенко