Справа № 174/507/13-а
п/с 2-а/174/23/2013
09 липня 2013 р. м. Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Ілюшик І.А., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Вільногірську справу за адміністративним позовом Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нараховану суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
Департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради звернувся до суду з вказаним позовом про стягнення з відповідача надміру нараховану суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі
1565 грн. 31 коп., зазначивши, що ОСОБА_1 була призначена та виплачувалась щомісячно допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В порушення діючого законодавства ОСОБА_1 у деклараціях про доходи та майновий стан від 15.07.2011 року та 23.01.2012 року, не була подана довідка про нараховану заробітну плату чоловіка ОСОБА_2, що призвело до збільшення розміру допомоги щомісячно на 59 грн. 62 коп. та 532 грн. 84 коп. щомісяця. Внаслідок цього сума переплати допомоги відповідачу за період з 01.07.2011 року по 06.04.2012 року становить 1565 грн. 31 коп., яка підлягає поверненню.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, про день розгляду справи повідомлена своєчасно, надала суду заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідачка, будучи належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, заперечень на позов не подала. За таких обставин справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами і доказами.
В зв'язку з неявкою сторін в судове засідання справу розглянуто в порядку письмового провадження. Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи суд вважає позовні вимоги такими що підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Згідно до ч.1 ст.71 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що за заявами ОСОБА_1 на підставі ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" була надана щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 21.01.2011 року по 06.04.2012 року.
При подачі заяви про призначення допомоги від 28.01.2011 року відповідачем були подані документи передбачені діючим законодавством.
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.22 Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.
В результаті проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення усіх видів допомог, встановлено, що 15.07.2011 року при зверненні до позивача відповідач з заявою про перерахунок допомоги вона не надала довідку про доходи свого чоловіка ОСОБА_2, отримані на ТОВ «Хімтек-пласт» за період з січня 2011 року по грудень 2011 року.
Таким чином, згідно із актом проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення усіх видів допомоги від 30.11.2012 року № 34, сума переплати допомоги відповідачу за період з 01.07.2011 року по 06.04.2012 року становить 1565 грн. 31 коп. (а.с. 20).
З метою досудового врегулювання спору відповідачу направлене повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру нараховані кошти в сумі 1565 грн. 31 коп., однак добровільно кошти на рахунок департаменту не повернуто.
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, стягуються згідно із законом. Відповідно до п. 48, 49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірності документів, поданих для призначення допомоги та виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті документів із свідомо неправдивими відомостями, неподанні відомостей про зміни у складі сім'ї та приховання обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), - стягуються згідно з законом .
Відповідно до п. 18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (надалі - Порядок), допомога по догляду за дитиною до досягненнчя нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених бюджетних коштів. Що стосується вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними, то слід зазначити, що виходячи з положень ст.ст. 2, 162 КАС України вона задоволенню не підлягає.
Враховуючи положення ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 160-163 КАС України, -
Позов Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нараховану суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки смт. Лихівка Пятихатського району Дніпропетровської області, яка зареєстрована по АДРЕСА_1 (інші дані відсутні), користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради з перерахуванням стягнутих коштів на : р/р 31111115700012, код ОКПО 24237534 в УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, - 1565 грн. 31 коп (одну тисячу п'ятсот шістдесят п'ять 31 копійок), виплачених надмірно у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя
Вільногірського міського суду І.А.Ілюшик