Постанова від 03.07.2013 по справі 812/5175/13-а

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 липня 2013 року Справа № 812/5175/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді: Ципко О.В.

при секретарі: Гаркуші Ю.О.

за участю сторін:

представника позивача Бурлуцької Г.В. (довіреність №81 від 12.06.2013)

представник відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділу Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області про зобов'язання провести перерахунок та відповідні взаєморозрахунки щодо сум внесків до пенсійного фонду ,-

ВСТАНОВИВ:

03 червня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділу Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області про зобов'язання провести перерахунок та відповідні взаєморозрахунки щодо сум внесків до пенсійного фонду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Відділ Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради є самостійно фінансовою юридичної особою. Начальником ВКБ Ровеньківської міської ради є ОСОБА_2, який є інвалідом III групи з 31.03.2010, безстроково. При проведенні ревізії фінансово - господарської діяльності Відділу капітального будівництва Антрацитівською ОДФІ було встановлено проведення нарахувань на фонд оплати праці працюючих інвалідів за ставками більшими, ніж передбачено законодавством за період з 01.01.2010 по 01.02.2013 на загальну суму 58663, 11 грн., що є порушенням вимог норм діючого законодавства та призвело до зайвих виплат бюджетних коштів на загальну суму 58663,11 грн.

14.05.2013 ВКС Ровеньківської міської ради направило лист, згідно якого запропонувало УПФУ в м. Ровеньки Луганської області провести перерахунок та відповідні взаєморозрахунки щодо сум внесків до пенсійного фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 58663, 11 гривень (зарахувати в рахунок майбутніх платежів). 22.05.2013 від Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області надійшла відповідь, згідно якої він відмовився від проведення перерахунку та відповідних взаєморозрахунків щодо сум внесків до пенсійного фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 58663, 11 гривень (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) за період часу з 01.01.2010 по 01.02.2013.

На підставі викладеного позивач просив зобов'язати УПФУ в м. Ровеньки Луганської області провести перерахунок та відповідні взаєморозрахунки щодо сум внесків до пенсійного фонду

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засіданні не з'явився. Надав письмові заперечення, в яких зазначив, що при проведенні ревізії фінансово - господарської діяльності Відділу капітального будівництва Антрацитівською ОДФІ було встановлено проведення нарахувань на фонд оплати праці працюючих інвалідів за ставками більшими, ніж передбачено законодавством за період з 01.01.2010 по 01.02.2013 на загальну суму 58663, 11 грн., що є порушенням вимог норм діючого законодавства та призвело до зайвих виплат бюджетних коштів на загальну суму 58663,11 грн. Дане порушення було допущено, оскільки у бухгалтерії Відділу Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради були відсутні дані про працюючого інваліда. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих позивачем доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до наступного.

Антрацитівською ОДФІ було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради за період з 01.01.2010 по 01.02.2013, за результатами якої складено акт від 05.04.2013 №820-21/005 (а.с.50-57). При проведенні перевірки було встановлено проведення нарахувань на фонд оплати праці працюючих інвалідів за ставками більшими, ніж передбачено законодавством за період з 01.01.2010 по 01.02.2013 на загальну суму 58663, 11 грн., що є порушенням вимог норм діючого законодавства та призвело до зайвих виплат бюджетних коштів на загальну суму 58663,11 грн.

14.05.2013 позивачем було направлено лист від 14.05.2013 №62, яким запропоновано УПФУ в м. Ровеньки Луганської області провести перерахунок та відповідні взаєморозрахунки щодо сум внесків до пенсійного фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 58663, 11 гривень (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) (а.с.9).

22.05.2013 від Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області надійшла відповідь про відмову від проведення перерахунку та відповідних взаєморозрахунків щодо сум внесків до пенсійного фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 58663, 11 гривень (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) за період часу з 01.01.2010 по 01.02.2013 (а.с.10).

На підставі ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право проводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, - позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

Відповідно до п.п.1 п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначені пунктами 6-10 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування",сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та розмірах, визначених зазначеним Законом.

Згідно із ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для підприємств, установ та організацій, де працюють інваліди, страхові внески визначаються окремо за ставкою 4% від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2% від об'єкта оподаткування для інших працівників.

Згідно п.4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1, для підприємств, установ, організацій, де працюють інваліди, внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються окремо за ставкою 4 відсотки сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2 відсотка від сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для інших працівників такого підприємства.

Аналогічна позиція викладена у листі Пенсійного Фонду України від 03.03.2011 №4149/05-10, відповідно до якого підставою для застосування ставки 4% є копія виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією.

Документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4%, є завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Відповідно до ч.13 ст.8 розділу ІІІ Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

Із аналізу викладеного вбачається, що нарахування роботодавцем страхових внесків у розмірі 8,41% від заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше надання працівником підприємству завіреної копії вищезазначеної виписки або копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією. Підставою для застосування цієї ставки є копія виписки з акту огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Суд зауважує, що повідомлення відомостей з акту огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності є винятково правом самої особи.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2, який працює начальником Відділу Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради з 09.11.2004, є інвалідом 3 групи з 01.05.2010, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК №117946 (а.с.5).

В судовому засіданні встановлено, 16.11.2012 УПФУ в м. Ровеньки була проведена планова перевірка Відділу Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради, за результатами якої складено довідку №202. З довідки №202 вбачається, що під час проведення перевірки документи, які підтверджують використання праці найманих працівників інвалідів за період з 01.01.2009 по 01.10.2012 управлінню не надавались.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд прийшов до висновку, що відповідач діяв в межах наданих йому законом повноважень та довів суду правомірність прийнятих рішень.

Таким чином, враховуючи викладене, позовні вимоги позивача в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження та не підлягають задоволенню.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Відділу Капітального Будівництва Ровеньківської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області про зобов'язання провести перерахунок та відповідні взаєморозрахунки щодо сум внесків до пенсійного фонду та повернення зайво сплачених коштів в сумі 58 663,11 грн. (зарахування в рахунок майбутніх платежів) відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 08 липня 2013 року.

Суддя О.В. Ципко