Постанова від 03.07.2013 по справі 821/879/13-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2013 р. Справа № 821/879/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Леутській Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації, третя особа-Відкрите акціонерне товариство "Каховське АТП 16506" про скасування та визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області звернулось до суду з позовом про стягнення з нього переплати по пенсії.

З тексту позовної заяви ОСОБА_1 дізнався про рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України до протоколу № 45 від 24.04.2012 року, якою рішення про видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3 було визнано безпідставним.

Підставою такого рішення були результати зустрічної перевірки з питань дотримання законодавства правильності, достовірності, обґрунтованості нарахування та виплати заробітної плати під час прийняття участі у ліквідації аварії на ЧАЕС, яку проводила Каховська об'єднана державна фінансова інспекція. На думку Каховської ОДФІ йому не була виплачена підвищена заробітна плата під час виконання робіт в зоні відчуження. Сам факт виконання робіт та перебування в зоні відчуження ніхто не заперечує.

Для отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до п.п. д) п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 18 червня 1991 року № 44 позивач надав довідку про право на підвищену оплачу праці за роботу в населених пунктах, розташованих в зоні відчуження з Димерського АТП 13207. На момент 12 лютого1993 року він отримав посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1988 році.

Просив суд визнати протиправним та скасувати пункт рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у формі протоколу № 45 від 24.04.2012 року в частині визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії № 3.

У судовому засіданні позивач збільшив позовні вимоги, посилаючись на те, що посадові особи Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації в своєму листі №278- 6/1020-6/6 від 8.08.2012 року до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Каховської міської ради прийняли рішення щодо недійсності видачі його посвідчення учасника ліквідації, вилучення та повідомили комунальні служби про недійсність його посвідчення категорії 3 сер НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_1

Таким, чином внаслідок неправомірних дій відповідачів він позбавлений додаткових виплат до пенсійного забезпечення, та права користуватись пільгами при сплаті комунальних платежів.

Остаточно просив суд визнати протиправним та скасувати пункт рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у формі протоколу № 45 від 24.04.2012 року в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії № 3.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації відповідно до листа №278-6/1020-6/6 від 8.08.2012 року про інформування пенсійного Фонду України м. Каховка та Каховського району про невиплату надбавки до пенсії, вилучення посвідчення категорії 3 сер. НОМЕР_1 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та повідомлення про позбавлення права на пільгову оплату комунальних послуг.

У судовому засіданні позивач та його представник наполягали на позовних вимогах, просили суд задовольнити позов.

Представник відповідача №1 у судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення, просив розглянути справу за його відсутності, просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідач №2, відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 25.12.2012 р. №988 «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 31 жовтня 2012 року № 822 «Про упорядкування структури обласної державної адміністрації», був перейменований в Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації.

Представник відповідача №2 у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

Посвідчення позивачу категорії ЗА було видано у 1993 році (перереєстровано рішенням тимчасової комісії Херсонської ОДА у 1998 році) на підставі довідки Димерського АТП 13207 від 25.12.92 № 367. Зазначено, що позивач виконував роботи в м. Прип'ять, с. Янов в період з 18.09.1988 р. по 18.10.1988 р. Виплачено зарплату у сумі 1823 крб. з урахуванням коефіцієнта 2.

З 12.12.2011 по 05.03.2012 року Каховською об'єднаною державною фінансовою інспекцією, відповідно до п. 2.53 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінепекції України, в УПФУ у м. Каховці та Каховському районі проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 26.04.1986 року по завершений звітний період 2012 року. За результатами зустрічних перевірок ДФІ, проведених у ВАТ „Димерське АТП № 13207" та ВАТ „Каховське АТП № 16506", в якому працював ОСОБА_1, відомості вказані у довідці Димерського АТП № 13207 від 25.12.92 № 367 не підтвердилися. Крім того, ВАТ „Димерське АТП № 13207" зазначило, що вказана довідка взагалі не видавалася, оплата праці ОСОБА_1 не проводилася.

21.03.12 року ГУ ПСЗН Херсонської ОДА листом № 1-103-41/6 справу позивача направило на розгляд Комісії. На розгляд Комісії було представлено наступні документи: довідка Вишгородської об'єднаної державної фінансової інспекції від 21.02.2012 № 17-31/36; копія довідки Ф122 видана Димерським АТП № 13207; копія посвідчення ЗА (перереєстроване у 1997 році).

За результатами розгляду Комісією справи позивача, на підставі представлених документів, було визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії ЗА, (витяг з протоколу №45 від 24.04.2012) не підтверджено факт виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження у 1988 році.

Відповідно до ст. 15 Закону України від 28.02.1991, № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.

Визначення рівнів забруднення, доз опромінення, відновлення їх шляхом розрахунку здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів та обласних державних адміністрацій.

Відповідно Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС наказом Мінпраці від 17.05.2006, № 187 (далі - Положення) комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (п.1.1.)

Основні завдання Комісії є:

- розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії.

- перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. (п.3)

Рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення, як такого, що видане безпідставно.(п.5).

Пунктом 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (далі - Порядок №51), зазначено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, з урахуванням норм діючого законодавства та на підставі відповідних письмових підтверджень.

Пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992, № 501 (далі - Порядок № 501) Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження;

в) довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження ( із зазначенням кількості днів і населеного пункту);

г) рішення суду про встановлення факту перебування в зоні відчуження;

На момент отримання позивачем посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1993 році, діяв Порядок № 50, яким на відміну від Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.06.1991, № 44 (далі - Порядок №44 ) як одну з підстав отримання посвідчення була зазначена « довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження», на відміну від раніше зазначеної «довідка про право на підвищену оплату праці…».

Таким чином у Порядку № 501 підставою для отримання посвідчення стало фактичне отримання підвищеної оплати праці, замість права на її отримання, як було зазначено у попередній редакції Порядку №44. Саме фактичного отримання підвищеної оплати праці ОСОБА_1 не було виявлено в ході перевірки яку проводили органи ДФІ.

Дії працівників Державної фінансової інспекції при ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності та її результати, позивачем не оскаржувались.

На цій підставі Комісія правомірно визнала безпідставною видачу позивачеві посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, суд перевіривши рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 липня 2013 р.

Суддя Варняк С.О.

кат. 10.3.2