Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 червня 2013 р. Справа №805/5409/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Ушенка С.В.,
при секретарі - Ростові Я.С.,
за участю
представника позивача - Лапіної Н.В. (за довіреністю),
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» про стягнення штрафу у розмірі 1 530,00 грн., -
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» про стягнення штрафу у розмірі 1 530,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеного позивачем заходу державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах відповідачу було видано припис № 02/16-05-056, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень діючого законодавства з електроенергетики з найбільш тривалим терміном усунення 28.06.2012 року. 06.09.2012р. актом перевірки встановлено невиконання зазначеного припису, з приводу чого 19.09.2012р. позивачем постановою №02/11-01-156 на відповідача накладено штраф в розмірі 1 530,00 грн. Оскільки в 30-денний строк зазначена сума штрафу в добровільному порядку не сплачена, позивач звернувся із зазначеними вимогами до суду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів, оскільки останній був повідомлений належним чином, а представник позивача не заперечував проти розгляду справи у відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Компанія Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, 83001, м. Донецьк, вул. Артема, б. 85) 03.09.2007р. зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області як юридична особа, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про енергетику», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
28.03.2011р. державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області Горгола А.В. за результатами проведених заходів з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах КП «Компанія Вода Донбасу» відповідачеві було видано припис № 02/16-05-056, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень діючого законодавства з електроенергетики з найбільш тривалим терміном усунення 28.06.2012 року.
06.09.2012р. актом перевірки № 02/16-05-011 встановлено невиконання зазначеного припису, з приводу чого 19.09.2012р. позивачем постановою № 02/11-01-156 на відповідача накладено штраф в розмірі 1 530,00 грн.
Вищезазначені припис та постанова державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії про накладення штрафу у судовому порядку не оскаржувались.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 № 575/97-ВР.
Згідно ст.5 Закону державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах, зокрема, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики.
Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної теплової енергії, затверджено постановою КМУ від 07.08.1996 № 929 «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії».
Відповідно п.1 Положення, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Також, основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання визначені Законом України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України або центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суми штрафів, що накладаються органами центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та органами державного регулювання, перераховуються до Державного бюджету України.
Згідно п.11 ч.1 ст. 31 Закону штрафні санкції, передбачені ч. 1 цієї статті, застосовуються в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Такий порядок визначено Положенням Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого постановою КМУ від 21.07.1999 № 1312 .
Згідно із п. 3 Положення, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 7 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення).
У відповідності до п. 10 Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як встановлено судом, зазначене рішення позивача у передбачений законодавством строк не оскаржене, не скасовано та виконано не було, у зв'язку з чим несплачена сума штрафу у розмірі 1 530,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» штрафу в розмірі 1 530,00 є обґрунтованими і законними та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -
Позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» про стягнення штрафу у розмірі 1 530,00 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Компанія Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, 83001, м. Донецьк, вул. Артема, б. 85) до Державного бюджету України (п/р №31110106700004, УДКС Ворошиловського району м.Донецька ГУ ДКСУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100. МФО 834016, ЄДРПОУ 38033949, одержувач Державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька) штраф у розмірі 1 530 (одна тисяча п'ятсот тридцять) грн. 00 коп.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 17.06.2013р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 11.06.2013р. в присутності представника позивача та приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.