01 липня 2013 року Справа № 808/5207/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., розглянувши у місті Запоріжжі у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»
до Відділу освіти виконавчого комітету Василівської Державної районної адміністрації Запорізької області
про стягнення штрафу,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Відділу освіти виконавчого комітету Василівської Державної районної адміністрації Запорізької області про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Позивач просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства України у сфері електроенергетики у розмірі 1700,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.07.2012 року Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду відповідачу виданий Припис № 01/20-16-175. 07.11.2012 року при перевірці відповідача на предмет виконання припису, встановлені факти його невиконання, зокрема не виконані вимоги п.п. 1-8. 15-27 Припису, про що складено Акт перевірки та Акт перевірки (протокол) № 01/20-16-201 від 07.11.2012 року. На підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» 21.11.2012 року було винесено Постанову №01/20-01/118 про накладення штрафу у розмірі 1700 грн. 00 коп. за порушення законодавства у сфері електроенергетики.
В позові зазначено, що у встановлений чинним законодавством строк Припис № 01/20-16-175 від 10.07.2012 року та Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 21.11.2012 року №01/20-01/118 Відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету не сплачений.
До початку судового засідання представником позивача подано клопотання про розгляд справи за його відсутності. На задоволенні позовних вимог наполягає у повному обсязі.
Представник Відповідача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву в якій просив суд справу розглядати за його відсутності, з позовними вимогами згоден.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ст.ст.51, 136 КАС України відповідач протягом усього часу розгляду справи може визнати адміністративний позов. Визнання адміністративного позову прийняте судом.
В зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснюється, справа розглядається у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 183-3 КАС України, неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, 10.07.2012 року Державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Плахутіним П.П. проведено позапланову перевірку Відділу освіти виконавчого комітету Василівської Державної районної адміністрації Запорізької області, на предмет виконання Припису від 31.01.2012 року № 01/20-16-104. Видано Припис від 10.07.2012 року № 01/20-16-175 із зазначенням обов'язкових для виконання заходів та строків їх виконання. Усунути виявлені порушення встановлено у строк до 10.08.2012 року. Припис отримано відповідачем 20.07.2012 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.
Матеріалами справи встановлено, що 07.11.2012 року при перевірці Відділу освіти виконавчого комітету Василівської Державної районної адміністрації Запорізької області на предмет виконання Припису від 10.07.2012 року № 01/20-16-175 встановлено ухилення від виконання вимог вказаного Припису, а саме: не виконані вимоги п.п. 1-8. 15-27 Припису, про що складено Акт перевірки № 01/20-16-201 та Акт перевірки (протокол) № 01/20-16-201. Акт перевірки (протокол) отримано відповідачем 09.11.2012 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення.
На підставі Акту перевірки (протоколу) Старшим Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драним Р.В. було винесено Постанову від 21.11.2012 року №01/20-01-118 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 1700 грн. 00 коп. за ухилення від виконання вимог припису від 10.07.2012 року № 01/20-16-175, порушення ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». Постанову було отримано уповноваженою особою відповідача 23.11.2012 року, про що свідчить підпис на корінці поштового повідомлення про вручення.
Судом встановлено, що Припис від 10.07.2012 року № 01/20-16-175 та Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 21.11.2012 року №01/20-01-118 Відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету не сплачений.
Частинами 1 та 5 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
Згідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" відповідач, споживач енергії, несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 7 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що санкції, передбачені ч. 3 ст. 27 цього Закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику. Це положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за:
ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Згідно до п. 5 Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:
за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Згідно ч. 6 ст.27 Закону України "Про електроенергетику" суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" до Відділу освіти виконавчого комітету Василівської Державної районної адміністрації Запорізької області про стягнення 1700 грн. 00 коп. штрафу є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, КАС України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з Відділу освіти виконавчого комітету Василівської Державної районної адміністрації Запорізької області (71600, Запорізька область, м. Василівка, вул. Чекістів, буд. 6, код ЄДРПОУ 02136175) на користь Державного бюджету України (п/р 31113106700044 у банку ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 38025519, МФО 813015, одержувач - УДКСУ м. Василівка Запорізької області за кодом бюджетної класифікації 21081100) суму штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.) за порушення законодавства про електроенергетику.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко