справа № 806/2269/13-a
категорія 10.1
12 червня 2013 р. м. Житомир
час прийняття: 16 год. 55 хв.
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.,
за участі секретаря Никифоренко В.В.,
за участі представника позивача Чорноморець О.Л.,
за участі представника відповідача Піскун С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області до Будинкоуправління № 3 Житомирської квартирно-експлуатаційної частини про стягнення заборгованості у сумі 15467,75 грн.,
встановив:
28 березня 2013 року управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області звернулося до суду з позовом до Будинкоуправління № 3 Житомирської квартирно-експлуатаційної частини.
Предметом даного позову є стягнення заборгованості з фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду в сумі розміром 15467,75 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, зазначив, що в період з 20.04.2004 по 12.12.2008 відповідачем несвоєчасно сплачено страхові внески на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування в зв'язку з чим відповідно до вимог п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "По загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Будинкоуправлінню № 3 Житомирської квартирно-експлуатаційної частини нараховані фінансові санкції та пеня у розмірі 15467, 75 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив закрити провадження у справі. Заперечення обґрунтував наступним. Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 10.02.2009 №№ 35,36 згідно ч. 14 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є виконавчим документом та у разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається на виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Отже, у зв'язку з тим що на фінансові санкції та пеню у розмірі 15467,75 грн видані виконавчі документи, які підлягають пред'явленню для виконання територіальним органам Державної виконавчої служби України справа за даним позовом підлягає закриттю.
Крім того вказав, що позовну заяву подано до суду з пропущенням, встановленого законом строку для звернення до адміністративного суду.
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що Будинкоуправління № 3 Житомирської квартирно-експлуатаційної частини як платник страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області.
Як видно з матеріалів справи за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивачем 10 лютого 2009 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків:
- №35, яким застосовано до відповідача фінансові санкції в сумі 2312,24 грн та нараховано пеню в розмірі 658,10 грн., (а.с.7),
- № 36, яким застосовано до відповідача фінансові санкції на суму 11784,39 грн. та нараховано пеню в розмірі 713,02 грн., (а.с. 8).
Наведені рішення оскаржувалися відповідачем в судовому порядку та 1 червня 2010 року Київський апеляційний адміністративний суд у справі №2-а-1917/09/0670 прийняв постанову якою відмовив у задоволенні позовних вимог Будинкоуправлінню № 3 Житомирської квартирно-експлуатаційної частини та спірні рішення пенсійного органу №№35,36 від 10 лютого 2009 року визнав правомірними.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №1058-IV) страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Пунктом 3 статті 18 Закону №1058-IV визначено, що страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з частиною 12 статті 20 Закону №1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до Закону №1058-IV постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі -Інструція).
Підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 вказаної Інструкції передбачено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу.
Згідно з п.п. 5.9. п.5 Інструкції обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Відповідно до частини 2 статті 106 Закону №1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Пунктом 4 ч. 14 ст.106 Закону № 1058-IV передбачено, що суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Пунктом 10.5. Інструкції визначено, що рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.
Судом було встановлено, що на суму недоїмки позивач прийняв податкову вимогу №Ю-103 від 22 лютого 2013 року, яка отримана відповідачем 28 лютого 2013 року (а.с.12).
Відповідно до п. 7 Розділу 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Оскільки відповідач протягом встановленого законом строку суму фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків не сплатив, тому виходячи з вимог законодавства вона підлягає стягненню.
Щодо твердження відповідача, що позовну заяву подано до суду з пропущенням, встановленого законом строку для звернення до адміністративного суду суд зазначає наступне. Частиною 15 статті 106 Закону №1058-IV визначено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, а отже позивачем не пропущено строк звернення до суду.
Керуючись статтями 23, 162, 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Будинкоуправління № 3 Житомирської квартирно-експлуатаційної частини (код ЄДРПОУ 24978549) на користь управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області заборгованість у загальній сумі 15467 (п'ятнадцять тисяч чотириста шістдесят сім) грн 75 коп.
Повний текст постанови виготовлено 13 червня 2013 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Єфіменко О.В.