Справа № 815/4909/13-а
08 липня 2013 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., вивчивши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до головного управління МВС України в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказу в частині звільнення та поновлення на посаді, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до головного управління МВС України в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказу в частині звільнення та поновлення на посаді.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 КАС України (ч. 1 ст. 107 КАС України).
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ч.1 ст. 107 КАС України встановлено, що позивачем пропущено строк звернення з адміністративним позовом до суду.
Згідно ч.3 ст.99 КАС України Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У позовній заяві позивач просить визнати незаконним, нечинним та скасувати наказ відповідача № 167 о/с від 18.04.2013 року в частині, що стосується позивача та поновити його на посаді.
Як зазначає позивач у позовній заяві, наказом головного управління МВС України в Одеській № 167 о/с від 18.04.2013 року позивач був звільнений у запас Збройних сил України з 07.05.2013 року. До позову позивач додав довідку про знаходження його на амбулаторному лікуванні з 07.05.2013 року по 22.05.2013 рік.
Таким чином, про порушення своїх прав, свобод чи інтересів позивач повинен був дізнатися не пізніше 23.05.2013 року, після закінчення лікування.
Виходячи з вищезазначеного, суд дійшов висновку, що перебіг процесуального строку почався з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, а саме з моменту виходу на роботу (враховуючи твердження позивача про несвоєчасне ознайомлення його з наказом про звільнення).
Позовна заява, через канцелярію суду, надійшла 04.07.2013 року вхід № 4586/13, відтак строк позовної давності звернення з адміністративним позовом до суду сплинув.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 107 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
До позовної заяви позивач не додав клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Згідно зі ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Також, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Слід зауважити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали, враховуючи, що позивач пропустив шестимісячний строк надання позовної заяви, суд дійшов висновку, що підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними не має.
Роз'яснити позивачу, що після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, він має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 99, 100, 107, ст. 155 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління МВС України в Одеській області про визнання незаконним та скасування наказу в частині звільнення та поновлення на посаді - залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Тарасишина
ст. 100