Справа № 435/5177/13-ц
05 липня 2013 року м. Луганськ
Жовтневий районний суд м. Луганська у складі:
головуючого - судді Васильєвої Н.М.,
при секретарі - Гліченко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську цивільну справу за позовом прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, відшкодування збитків, заподіяних внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, -
23.05.2013р. прокурор Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1, в якому просить зобов»язати відповідачку звільнити земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0114 га та знести самовільно збудовані споруди, що розташовані на зазначеній самовільно зайнятий земельній ділянці; стягнути з неї суму шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 920,68 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач послався, що державним інспектором сільського господарства в Луганській області було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, яка використовується ОСОБА_1, після чого було виявлено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,0114 га під розміщення огорожі додатково до земельної ділянки площею 0,657 га, яка надана відповідачці за вказаною адресою. На момент перевірки у ОСОБА_1 був відсутній відповідний договір оренди з його реєстрацією. Вказує, що за порушення вимог ст.ст. 125,126 ЗК України відповідачку було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП та був наданий припис про усунення порушення цих вимог. Оскільки земельна ділянка, зайнята ОСОБА_1 є землею житлової та громадської забудови, а відповідно до ст. 42 ЗК України та ст. 13 Конституції України ці землі перебувають у державній власності, а право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі КМУ, Ради міністрів АРК., обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, вважає, що відповідачка порушила інтереси держави в особі ЛМР, у зв»язку з чим заявлено даний позов. Окрім того, згідно з методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, державним інспектором був нарахований розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ОСОБА_1 у розмірі 920,86 грн., яка на теперішній час залишається не сплаченою. Підставами для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є документи у їх сукупності, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, припис з вимогою усунення порушення земельного законодавства). Таким чином, вважає, що факт зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу відповідачем є доведеним.
Представники позивача Захарова Н.А., Бабкіна Н.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали аналогічні позову пояснення, просили його задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_1 у судовому засіданні позов не визнала повністю, послалась, що вона є вдовою ветерана війни, та саме її померлим 29.05.1998р. чоловіком була розміщена дана огорожа у 1997 році для того, щоб огородити їхній будинок, який є кутковим, від сміття. Метою огородження їхнього будинку є його благоустрій, а не самовільний захват державної землі. З актом перевірки виконання вимог земельного законодавства вона не згодна, оскільки вважає, що він складений з порушеннями, не підписаний свідками з її боку, а також заміри, зазначені в акті, були складені без її участі. Просила відмовити у його задоволенні.
Суд, вислухавши представників позивача, відповідачку, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 13 Конституції України земля є об»єктом права власності українського народу, від імені якого права власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
Статтею 5 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до системи місцевого самоврядування входять міські, сільські, селищні ради.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з вимогами ст.ст. 116,125 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування після одержання її власником та користувачем правовстановлюючого документа та його державної реєстрації.
Судом встановлено, що відповідачці ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.26/. Даний будинок розташований на земельній ділянці площею 0,0657 га, власником якої є ОСОБА_1 відповідно до державного акта на земельну ділянку серії ЛГ №056280 від 08.05.2003р., зареєстрованого за реєстровим № 4814, виданого виконкомом Жовтневої райради у м. Луганськ на ім»я ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку та господарських будівель /а.с.30/.
На підставі заяви громадянки ОСОБА_4, що проживає по сусідству з позивачкою за адресою: АДРЕСА_2 /а.с.10/, була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства за адресою: АДРЕСА_1, в ході якої було встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 самовільно зайняла земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,0114 га під розміщення огорожі, додатково до належної їй земельної ділянки площею 0,0657 га, про що був складений державним інспектором сільського господарства в Луганській області Великодним А.С. акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.01.2013р. та на його підставі складений протокол про адміністративне правопорушення №000460 про притягнення відповідачки до відповідальності за порушення земельного законодавства /а.с.12,13/.
Приписом Державної інспекції сільського господарства в Луганській області № 000717 від 11.01.2013р. гр. ОСОБА_1 було зобов»язано усунути порушення вимог земельного законодавства у термін до 25.01.2013р. /а.с.12-14/. У призначений термін відповідачкою ОСОБА_1 вимоги припису виконані не були.
Постановою Державної інспекції сільського господарства в Луганській області від 25.01.2013р. визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу. У даній постанові було встановлено, що гр. ОСОБА_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 порушила вимоги п «є» ст. 91 Земельного кодексу України /а.с.11/.
Таким чином, суд вважає встановленим той факт, що ОСОБА_1 самовільно без відповідного на те дозволу зайняла земельну ділянку площею 0,0114 га за адресою: АДРЕСА_1, яка є землею державної власності, здійснивши самочинне будівництво огорожі, тому відповідачку слід зобов»язати знести вказану споруду.
З розрахунку державного інспектора розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки для земель житлової та громадської забудови, розрахованої згідно з методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої КМУ від 25.07.2007р. №963, вбачається, що ОСОБА_1 завдала внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки шкоди в сумі 920,86 грн. /а.с.16/. Дана шкода до теперішнього часу не сплачена.
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України шкода заподіяна майну фізичної чи юридичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, що її заподіяла.
Згідно зі ст. 168 ЗК України ґрунти земельних ділянок є об»єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Згідно зі ст. 56 ЗУ «Про охорону земель» юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно з законом.
Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Відповідно до п. 2.3 Наказу Державного агентства земельних ресурсів України, Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» №110 від 12.09.2007р. шкода (збитки), що заподіяні на земельних ділянках державної та комунальної власності, які надані у користування чи передані у власність юридичних та фізичних осіб, внаслідок їх використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, якщо порушення вчинено власником чи користувачем земельної ділянки, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді.
Відповідно до п. 3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики у спорах, що виникають із земельних відносин», згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. №110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 №963» підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства).
Таким чином, факт зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу відповідачкою є доведеним.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Цивільного кодексу України збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Оскільки діюче законодавство з цього приводу не передбачає зменшення або збільшення завданих збитків, ОСОБА_1 повинна сплатити збитки в розмірі, розрахованому державним інспектором згідно з відповідною методикою, затвердженою Постановою КМУ від 25.07.2007р. №963, а саме збитки в сумі 920,86 грн.
Тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 59, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 22, ч.3 ст.375, ч.1,4 ст.376, ч.1 ст.1166 ЦК України, ст.ст. 116, 125, 152, 166, 168, 211 Земельного кодексу України, Законом України "Про охорону земель", суд, -
Позовні вимоги прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради задовольнити.
Зобов»язати відповідача ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0114 га шляхом здійснення робіт по знесенню самочинно збудованих споруд, які розташовані на зазначеній земельній ділянці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Луганської міської ради суму шкоди, заподіяної внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки у розмірі 920 грн. 68 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 214 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Жовтневий районний суд м. Луганська в 10-денний строк з дня його проголошення.
Суддя: