23 липня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді - Сіроша М.В.
Суддів -Гордійчук М.П.
Леонтович К.Г.
Маринчак Н.Є.
Шкляр Л.Т.
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи
за касаційною скаргоюЛуганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
напостанову Господарського суду Луганської області від 05.05.2006р. та ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 21.11.2006р.
по справі№3/121ад
за позовомЛуганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
доСТОВ МТС «Альянс»
простягнення 5195 грн. 61 коп.
У березні 2006 року Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з позовом до СТОВ МТС «Альянс» про стягнення 5195 грн. 61 коп. - суми несплачених штрафних санкцій за недотримання у 2005 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Постановою Господарського суду Луганської області від 05.05.2006р., залишеною без змін ухвалою Луганського апеляційного господарського суду від 21.11.2006р., в позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням судів Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального права позивач ставить питання про скасування постановлених по справі рішень та прийняття рішення про задоволення позовних вимог.
Так, скаржник вважає, що виконанню відповідними органами обов'язку працевлаштування інвалідів повинно передувати вжиття підприємством необхідних заходів для забезпечення такого працевлаштування, до яких належить, зокрема, створення в установленому порядку робочих місць і працевлаштування на ньому інваліда, інакше місце вважається не створеним.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодилась колегія суду апеляційної інстанції, виходив з того, що Фондом соціального захисту інвалідів неправомірно були застосовані до відповідача штрафні санкції за невиконання у 2004 році, передбаченого Законом нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки свої обов'язки щодо цього він виконав належним чином, що підтверджується наявними матеріалами справи. А також, враховуючи положення ст. 250 Господарського кодексу України, термін застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, сплив.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон), для підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.
Судами встановлено, що відповідач згідно поданої державної звітності «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» (форма №10-ПІ поштова річна) за 2004 рік повинен був створити у 2004 році 9 робочих місць для працевлаштування інвалідів (відповідно до середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу 228 осіб), а фактично на підприємстві було працевлаштовано 8 інвалідів.
Згідно вимог ст. 20 Закону, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднані), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. У зв'язку з цим, до відповідача на думку позивача повинні бути нараховані суми несплачених штрафних санкцій у розмірі 5195 грн. 61 коп.
Згідно з п. 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.95 р. N314, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участі представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що СТОВ МТС «Альянс» протягом 2004 року інформувало визначені законодавством органи про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання звітів про наявність робочого місця та потребу у працівниках формою № 3-ПН.
Відповідно до листа Білокуракинського районного центру зайнятості та довідок Управління праці та соціального захисту населення Білокуракинської райдержадміністрації Луганської області до СТОВ МТС «Альянс» протягом 2004 року інваліди для працевлаштування не направлялись.
Аналіз зазначених вище положень та норм чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні дає підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
Згідно ч.3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло привезти до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного судом апеляційної інстанції винесено законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального і процесуального права та підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 2201, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
Касаційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відхилити, а постанову Господарського суду Луганської області від 05.05.2006р. та ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 21.11.2006р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Судді:(підпис)
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар:(підпис)Турчин Д.О.
(підпис)
(підпис)
(підпис)
01010 Україна, м. Київ, вул. Московська, 8
24.07.2008р.
№ К-35903/06Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів
вул.. Володарського,59
м.Луганськ, 91055
СТОВ МТС «Альянс»
пров.Октябрський,7 смт.Білокуракино
Луганська область, 92200
Направляємо копію ухвали від 23.07.2008 року за касаційною скаргою Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на Ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 21.11.2006 по справі №3/121ад за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до СТОВ МТС «Альянс» про стягнення 5195 грн. 61 коп.
Додаток:
Копія ухвали на 2 арк.
Суддя
Вищого адміністративного суду
України Л.Т. Шкляр
01010 Україна, м. Київ, вул. Московська, 8
_______.2008р.
№ К-35903/06Господарський суд Луганської області
пл. Героїв ВВВ, 3-A, м. Луганськ, 91000
Направляємо матеріалисправи №3/121ад за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до СТОВ МТС «Альянс» про стягнення 5195 грн. 61 коп.
Додаток: справа №3/121ад в 2-х томах.
В.о. Начальника Відділу забезпечення
роботи судової палати з розгляду справ
за зверненнями юридичних осіб І.І. Деревенський