Справа № 760/13468/13-а
провадження № 2-а-422/13
Іменем України
26 червня 2013 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ТзОВ «Імпел Гріфін Груп» про стягнення коштів, -
25.06.2013 року позивач Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду з вищезгаданим позовом.
Даний позов позивачем пред'явлено в порядку КАС України до Солом'янського районного суду м. Києва, за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним адміністративним судам як адміністративним судам підсудні, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Виконавчий орган місцевого самоврядування - створюваний представницьким органом місцевого самоврядування орган, що є підконтрольним і підзвітним відповідній раді, а з питань здійснення делегованих йому повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідному органу виконавчої влади. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад в Україні є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
З матеріалів справи, зокрема Положення про департамент соціальної політики Луцької міської ради, вбачається, що Департамент соціальної політики Луцької міської ради є виконавчим органом Луцької міської ради.
З огляду на викладене вище, Департамент соціальної політики Луцької міської ради не є органом місцевого самоврядування.
Даний позов пред»явлено позивачем, як державним органом виконавчої влади відповідно до делегованих йому повноважень, а тому даний позов підсудний Окружному адміністративному суду м. Києва.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
За таких обставин, суд вважає за необхідне повернути матеріали позовної заяви позивачу, у зв'язку з її непідсудністю Солом'янському районному суду м. Києва, як адміністративному суду.
Суд роз'яснює право позивача на подання даного позову до Окружного адміністративного суду м. Києва.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.17-19, 107 КАС України, суд,-
Матеріали адміністративного позову Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ТзОВ «Імпел Гріфін Груп» про стягнення коштів, повернути позивачу, у зв'язку з її непідсудністю Солом'янському районному суду м. Києва.
Роз'яснити позивачу право на пред'явлення даного позову до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: