Справа №1519/11518/2012
Провадження №2а/521/24/13
25.06.2013
25 червня 2013 року Малиновський райсуд м. Одеси
в складі: головуючого судді - Роїк Д.Я.
при секретарі - Чайковській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.02.2011 року ОСОБА_1 звернулася до Малиновського районного суду м. Одеси з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, яка складає 1197,91 грн. при перерахунку розміру пенсії в 2010 році. При цьому позивач посилається на те, що вона є працюючим пенсіонером та перебуває на обліку в УПФУ в Малиновському районі м. Одеса і отримує пенсію за віком. В березні 2010 року, позивач як працюючий пенсіонер, відпрацювавши 24 місяця після останнього перерахунку пенсії, звернулася з заявою до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси про перерахунок пенсії за стажем та заробітком. Відповідач здійснив перерахунок пенсії, при цьому розрахунок середньомісячного заробітку для обчислення пенсії у відповідності із формулою, визначеною ст.. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було здійснено з урахуванням середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
Позивач у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Листом УПФ України в Малиновському районі м. Одеси від 15.11.2010 року позивачу було повідомлено, що перерахунок її пенсії було проведено на підставі її заяви від 09.06.2010 року з більшого стажу, так як перерахунок по заробітній платі недоцільний, перерахунок пенсії до законодавчого врегулювання питання провадиться із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.). Підстав для проведення іншого перерахунку його пенсії немає.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із того, що відповідач довів правомірність своїх дій.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача, щодо визнання відмови відповідача, який є суб'єктом владних повноважень в перерахунку пенсії незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, суд зобов'язаний встановити, чи діяв відповідач на підставі закону, чи є його дії безсторонніми та добросовісними.
Судом встановлено, що правовідносини між сторонами регулюються ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Приймаючи до уваги, що деякі зміни були визнані неконституційними, суд керується нормами Закону в тій редакції, в якій вони регулювали правовідносини між позивачем та відповідачем з урахуванням їх конституційності.
ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжує працювати.
09.06.2010 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ України у Малиновському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.
Перерахунок пенсії позивачки було проведено на підставі її заяви від 09.06.2010 року з більшого стажу, так як перерахунок по заробітній платі недоцільний, заробіток для обчислення пенсії, розрахований з урахуванням періоду після останнього перерахунку склав 5932,04 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.07.1995 року по 31.05.2010 р. - 4,95199). При коефіцієнті страхового стажу 0,69750 (51.08.02) розмір пенсії обчислений із заробітку 5993,34 грн. з 01.06.2010 року склав 4486,55 грн. Даний перерахунок пенсії проводився з урахуванням заробітної плати, з якої призначена пенсія, із застосуванням показника заробітної плати за 2007р. (1197,91 грн.), тому для проведення іншого перерахунку пенсії позивача підстав немає, що підтверджується листом УПФУ № 742/Д-1 від 15.11.2010 року.
Розпорядження про перерахунок пенсії з більшого стажу, позивач не оскаржив. Правові наслідки для позивача створює розпорядження, а не дії, так як розпорядження у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем, як суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Суть спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010р.
Перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 Закону України № 1058 частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перерахувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 ст. 42 Закону України № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону.
Тобто правила частини першої ст. 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з липня 2000 року.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до суду позивачка просила про застосування при перерахунку показника середньої заробітної сплати працівників зайнятих у галузях економіки за 2010 рік.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України №1058, що є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Правове розуміння «середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України»та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачуються страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року пенсії» є різними правовими категоріями, в основі цієї різниці лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці поняття не передбачається можливим.
Відповідно до п.6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закону України « Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991р. № 1788-12 (далі - Закон України №1788-12) та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058 2003р.
Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону України №1788, відповідно до якого пенсіонери, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера проводиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.
Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовій зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України № 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порушень приписів Закону України № 1058 відповідач не припустив.
З урахуванням зазначеного, підстав для перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, немає.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.24, 89, 94, 84, 195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя: