Ухвала від 25.06.2013 по справі 1008/5965/12

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 1008/5965/12 Головуючий у 1-й інстанції: Грибанова Ю.Л.

Суддя-доповідач: Межевич М.В.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2013 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., за участю секретаря судового засідання Міщенко Ю.М., позивача ОСОБА_2, третіх осіб: ОСОБА_3 та ОСОБА_4, розглянувши у відкритому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 04 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Малосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4 про зобов'язання здійснити приватизацію, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 04 лютого 2013 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які зявилися в судове засідання розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 є власником ? частини будинкового володіння АДРЕСА_1, як частки у спільному майні подружжя, на іншу частину ? будинку видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_3 На земельну ділянку площею 0,14 га, що знаходиться біля будинку надано на приватизацію про, що свідчить рішення Малосолтанівської сільської ради від 21.10.2011 №94-VIII-VI.

Вважаючи порушенням своїх прав та свобод Малосолтанівською сільською радою, ОСОБА_2 звернувся за захистом до суду, шляхом зобов'язання відповідача здійснити приватизацію земельної ділянки площею 0,20 га на ім'я позивача та зобов'язати Малосолтанівську сільську раду виконати рішення XVII сесії Малосолтанівської сільської ради XXIII скликання від 26.11.2001.

Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того: що питання права власності на земельну ділянку площею 0,14 га вирішено рішенням Малосолтанівської сільської ради від 21.10.2011 №94-VIII-VI, а право власності на земельну 0,6 га відповідно державного акту від 23.04.2003 мав ОСОБА_6, а після його смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_5; що до даної земельної ділянки існують судові рішення, які набрали законної сили.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Спірні правовідносини в даній справі регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (ЗК України) (чинного на момент виникнення спірних правовідносин).

Громадянин, який бажає приватизувати земельну ділянку, що знаходиться у його користуванні, має подати заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцем розташування ділянки. Відповідно до п. 12 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Розгляд заяв громадян про приватизацію відповідних земельних ділянок зазначеними органами виконавчої влади та місцевого самоврядування здійснюється за належністю земель на праві власності. У межах встановлених норм приватизація здійснюється безоплатно. Та частина ділянки, розміри якої перевищують норми безоплатної приватизації, може передаватися громадянам у приватну власність за плату.

Відповідно до частини другої ст. 118 Земельного кодексу рішення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок мають прийматися у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір цих ділянок. Такими технічними матеріалами можуть бути схеми розташування земельної ділянки, план-проект розміщення будівлі, а документами - державний акт на право постійного землекористування, довідки про реєстрацію договору тимчасового або орендного землекористування, витяги із земельно-шнурових і погосподарських книг місцевих рад.

Підготовка та надання технічних матеріалів і необхідних документів є обов'язком громадянина.

Органи місцевого самоврядування безпосередньо приймають рішення про приватизацію земельних ділянок. Так, згідно зі ст. 12 Земельного кодексу до повноважень сільських, селищних і міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, а також передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян відповідно до земельного закону.

Проект надсилається на розгляд та затвердження до органу місцевого самоврядування або виконавчої влади. Відповідно до частини п'ятої ст. 118 Земельного кодексу передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Частиною сьомою ст. 118 ЗК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (ч. 8 ст. 118 ЗК України).

Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

Відповідно до частини дев'ятої ст. 118 цього кодексу Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно із частини одинадцятої ст. 118 ЗК України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Отже, підсумовуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутность можливості у зобов'язані відповідача здійснити приватизацію земельної ділянки площею 0,14 га, оскільки на дану ділянку позивачем не виготовлено технічну документацію по її приватизації.

Що стосується земельної ділянки площею 0.6 га колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та приймає до уваги судові рішення якими визначено право на земельну ділянку за іншими особами. При цьому вважає за необхідне зауважити на тому, що така ділянка перебуває у приватній власності ОСОБА_4 та ОСОБА_5, підтвердженням чого є свідоцтво про право на спадщину від 21.07.2011.

Окрім того, судова колегія не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Малосолтанівської сільської ради виконати рішення XVII сесії Малосолтанівської сільської ради XXIII скликання від 26.11.2001, виходячи з того, що дане рішення в частині надання дозволу на приватизацію 0,14 га виконано рішенням Малосолтанівської сільської ради від 21.10.2011 №94-VIII-VI шляхом надання дозволу на виготовлення технічної документації по її приватизації. Що стосується решти частини рішення вказаної Ради від 26.11.2001, то суд вважає за необхідне вказати на відсутність у позивача документів, які у свою чергу могли б свідчити про право на земельну ділянку по АДРЕСА_2.

З урахуванням того, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами позивача не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 04 лютого 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.В. Межевич

Суддя Г.В. Земляна

Суддя Є.О. Сорочко

Повний текст ухвали виготовлений 02.07.2013 року.

Головуючий суддя Межевич М.В.

Судді: Земляна Г.В.

Сорочко Є.О.