Постанова від 02.07.2013 по справі 823/2031/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2013 року справа № 823/2031/13-а

11 год. 22 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бабич А.М.,

при секретарі - Педані О.В.,

за участю сторін:

представника позивача - не прибув,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної фінансової інспекції в Черкаській області до комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

07.06.2013 у Черкаський окружний адміністративний суд з позовною заявою звернулась державна фінансова інспекція в Черкаській області (далі - позивач), в якій просила стягнути з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» (далі - відповідач) до загального фонду обласного бюджету кошти в сумі 286672 грн. 73 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконує вимоги позивача щодо відшкодування збитків, які завдані державному бюджету порушеннями, встановленими актом ревізії від 09.04.2013 № 06-16/14.

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі за наявними у справі матеріалами.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на позов не надав, хоча повідомлений про час та місце судового розгляду справи в установленому законом порядку.

Частиною 1 статті 41 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до витягу з ЄДРПОУ комунальне підприємство «Аеропорт Черкаси» зареєстроване з 29.01.2001 (код ЄДРПОУ 01130710).

Посадовими особами державної фінансової інспекції в Черкаській області у період з 19.02.2013 до 02.04.2013 відповідно до п.1.2.4.1 плану контрольно-ревізійної роботи державної фінансової інспекції в Черкаській області на І квартал 2013 року та на підставі направлень, виданих начальником державної фінансової інспекції в Черкаській області, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» за період з 01.10.2010 до 31.12.2012.

За результатами ревізії складено акт від 09.04.2013 № 06-16/14, який підписаний в.о. директора відповідача В.Л. Новак та головним бухгалтером Л.М. Куниця без заперечень.

З акту ревізії вбачається, що перевіркою дотримання відповідачем спрямування 50% від одержаної орендної плати (після сплати ПДВ та податку на прибуток) до загального фонду обласного бюджету встановлено, що відповідно до рішень Черкаської обласної ради від 08.09.2010 №26-60/V «Про часткове звільнення від сплати до цільового фонду» та від 17.02.2012 №13-25/VI «Про часткове звільнення від сплати надходжень від орендної плати» відповідач звільнений у 2010 та 2012 роках від сплати 50% надходжень від орендної плати. На 2011 рік рішення про часткове звільнення відповідача від сплати надходжень від орендної плати не приймалось.

За 2011 рік відповідачем одержано надходжень від оренди на загальну суму 573365,45 грн., з яких 286682,73 грн. належить перерахувати до загального фонду обласного бюджету. Нарахування вказаної суми відображено в бухгалтерському обліку підприємства за кредитом рахунку 64 «Розрахунки за податками і платежами» (Додаток 34 до акту ревізії 09.04.2013 № 06-16/14) (а.с.20) і станом на момент завершення ревізії за відповідачем обліковується кредиторська заборгованість перед бюджетом на суму 286682,73 грн.

Вказаними діями порушено вимоги п. 14 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна обласної комунальної власності, затвердженої рішенням Черкаської обласної ради від 16.02.2007, відповідно до якого за нерухоме майно комунальних підприємств 50% одержаної орендної плати спрямовується до цільового фонду обласної ради, а 50 % комунальному підприємству, на балансі якого перебуває це майно, та п. 19 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна обласної комунальної власності, затвердженої рішенням Черкаської обласної ради від 06.09.2011, відповідно до якого за нерухоме майно комунальних підприємств, організацій, установ 50% від одержаної орендної плати (після сплати податку на додану вартість та податку на прибуток) спрямовується до загального фонду обласного бюджету, 50% комунальному підприємству, на балансі якого перебуває це майно і використовується на утримання, відновлення своїх основних засобів та поповнення власних обігових коштів.

На підставі акту ревізії державною фінансовою інспекцією в Черкаській області відповідачу надіслано письмову вимогу щодо усунення виявлених порушень (лист від 19.04.2013 №23-06/37-3154), якою зобов'язано вжити заходи щодо усунення відповідачем порушень, викладених в акті ревізії від 09.04.2013 № 06-16/14, в тому числі відповідно до п.3 вимоги - перерахувати до загального фонду обласного бюджету (рахунок 33212870700001, код платежу 22080400, отримувач коштів ГУ ДКСУ в Черкаській області, код отримувача 37930566, МФО 854018) 50% надходжень від орендної плати на суму 286672,73 грн. в порядку, визначеному законодавством.

Вказана вимога отримана відповідачем 23.04.2013, що підтверджується даними копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, однак в установленому законом порядку вона не оскаржена.

Станом на час судового розгляду справи, відповідачем не вжито заходів на виконання листа - вимоги державної фінансової інспекції в Черкаській області від 19.04.2013 №23-06/37-3154, в результаті чого бюджету Черкаської області завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 286682,73 грн. - за рахунок недоотриманих коштів від орендної плати.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходив з наступного.

Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939).

Відповідно до ст.2 Закону №2939-ХІІ головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно з п.1 ст.10 Закону №2939-ХІІ державній контрольно-ревізійній службі надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).

П. 7 статті 10 Закону №2939-ХІІ встановлено, що Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно з підпунктом 15 пункту 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 23.04.2011 року №499/2011, державна фінансова інспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

Відповідно до пункту 10 статті 10 Закону № 2939-XII головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до п. 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Відповідно до статті 15 Закону №2939-ХІІ законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо стягнення з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» до загального фонду обласного бюджету 50% надходжень від орендної плати на суму 286672,73 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 106-108, 159, 160, 161, 162, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 168; код ЄДРПОУ 01130710) до загального фонду бюджету Черкаської області кошти в розмірі 286682 грн. 73 коп. (двісті вісімдесят шість тисяч шістсот вісімдесят дві гривні 73 копійки).

3. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту проголошення постанови в порядку, передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію постанови направити сторонам

Суддя А.М. Бабич