Постанова від 17.06.2013 по справі 801/5492/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

17 червня 2013 р. 17:56 Справа №801/5492/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., за участю секретаря Захарової М.В.,

за участю представників позивача: Сашко К.О., Кобець Л.В., Кушнір А.В., Сабліна Л.В. та відповідача: Крилова Л.М., Озерчук Л.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відділу освіти Білогірської районної держадміністрації

до Державної фінансової інспекції в АР Крим

про визнання протиправним та скасування пункту вимог

Суть спору: Відділ освіти Білогірської РДА звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Державної фінансової інспекції в АР Крим про визнання протиправним та скасування п.3 вимог щодо порушень виявлених ревізією порушень від 22.04.13 №01-03-14-14/3749, якою у зв'язку з встановленими порушеннями Бюджетного кодексу України, у вигляді одночасного фінансування із різних бюджетів на суму 1860800,06 грн., вимагається провести у відповідність з нормами діючого законодавства мережу підконтрольних об'єктів, прийняти до відома факт застосування фінансової санкції у вигляді зменшення асигнувань та проводити витрати на утримання структурних підрозділів відповідно до діючого законодавства та вимог Бюджетного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в ході проведеної 21.03.13 ревізії фінансово-господарської діяльності за 2012 рік дійшов необґрунтованих висновків про порушення позивачем вимог ст.ст.85,87,89,91 Бюджетного кодексу України, а саме здійснення позивачем видатків на утримання структурних підрозділів за рахунок коштів загального фонду районного бюджету. На думку відповідача, у зв'язку з тим, що відділ освіти є бюджетною установою, який профінансовано за рахунок коштів державного бюджету, у порушення норм БК України отримав фінансування з районного бюджету. Позивач не погодився з зазначеним пунктом вимоги, що стало підставою для звернення до суду.

Представники позивача у суді на задоволенні позову наполягали, з підстав безпідставних висновків акту ревізії та направлених вимог від 22.04.13 про усунення виявлених порушень БК України. Фінансування видатків з районного бюджету на утримання відділу освіти Білогірської РДА проведено на підставі відповідного розпорядження РДА, яке є діючим. Зазначений спосіб фінансування видатків не суперечить діючому законодавству, що є підставою для скасування вимог у цій частини.

Представники відповідача проти позову заперечували, з підстав правомірних висновків щодо виявлених порушень норм БК України у наслідку проведеної ревізії позивача. Діюче законодавство не передбачає фінансування у даному випадку видатків Відділу освіти з різних бюджетів. Підстав для задоволення позову не вбачали, клопотали про відмову у його задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши викладенні доводи та заперечення сторін, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державною фінансовою інспекцією в АР Крим у період з 08.01.13 по 15.03.13 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності у Відділу освіти Білогірської РДА за період 01.01.12 по 31.12.12.

За наслідками ревізій 21.03.13 складений акт №03-21/33.

На підставі виявлених в ході ревізії порушень ДФІ в АРК на адресу Відділу освіти Білогірської РДА була винесена письмова вимога від 22.04.13 №01-03-14-14/3749, у п.3 якої вказано, що з метою усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, а також з ціллю попередження неналежного виконання бюджетного законодавства, керуючись п.7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» вимагається усунути виявлені ревізією порушення вимог статей 85,87,89,91 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. №2456-VI (зі змінами), які виявилася у проведенні видатків на фіксування структурних підрозділів Відділу освіти Білогірської РДА за рахунок коштів загального фонду районного бюджету проведено, а саме: методичного кабінету, централізованої бухгалтерії та адміністративно-господарчої групи, які не мають статусу юридичної особи, тоді як бюджетна установа - Відділ освіти Білогірської РДА, профінансовано за рахунок коштів державного бюджету, тобто Відділ освіти Білогірської РДА профінансовано одночасно з різних бюджетів на загальну суму 1860800,06 грн. У зв'язку з чим: - вимагається привести у відповідність з нормами діючого законодавства мережу підконтрольних об'єктів Відділу освіти Білогірської РДА; - прийняти до відома факт застосування фінансової санкції у вигляді зменшення асигнувань; - в подальшому проводити витрати на утримання структурних підрозділів Відділу освіти Білогірської РДА відповідно до норм діючого законодавства та вимог Бюджетного кодексу України.

Також, зазначено, що інформацію про вжити заходи та виконання цих вимог разом з копіями завірених первинних документів, розпорядчих та інших документів в термін до 14.06.13 позивач зобов'язаний надіслати відповідачу.

Відділ освіти не погодився з вказаним пунктом вимоги ДФІ в АРК, що стало підставою для звернення до суду з позовом.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч. 3 ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог суд зобов'язаний перевірити, чи діяв відповідач у правовідносинах з позивачем на підставі закону, в межах повноважень, безсторонньо, добросовісно та у спосіб визначений законом.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993р. №2939.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 10 цього Закону встановлено, що органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону, вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Частиною 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад, сільські голови (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) зобов'язані забезпечити здійснення видатків, визначених пунктами 2 і 3 частини першої статті 82 цього Кодексу, з відповідних місцевих бюджетів з додержанням розподілу цих видатків між бюджетами, визначеного статтями 88 - 91 цього Кодексу та законом про Державний бюджет України. Забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим Кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків протягом року на будь-яку дату.

Стаття 87 БК України передбачає здійснення видатків з Державного бюджету України, зокрема на загальну середню освіту.

В свою чергу, ст.89 БК України визначає, що до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського АР Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки, у тому числі на освіту: а) дошкільну освіту (у містах республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення); б) загальну середню освіту: загальноосвітні навчальні заклади (у тому числі: загальноосвітні навчальні заклади усіх ступенів, спеціалізовані школи (крім шкіл, визначених у підпункті "а" пункту 7 частини першої статті 87 цього Кодексу), ліцеї (ліцеї-інтернати), гімназії (гімназії-інтернати), колегіуми (колегіуми-інтернати), вечірні (змінні) школи); навчально-виховні комплекси "дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад", "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад" (крім навчально-виховних комплексів, визначених у підпункті "б" пункту 2 частини першої статті 88 цього Кодексу); в) навчальні заклади для громадян, які потребують соціальної допомоги та реабілітації: загальноосвітні школи-інтернати, загальноосвітні навчальні заклади для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячі будинки, навчально-реабілітаційні центри (якщо не менше 70 відсотків кількості учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів, загальноосвітніх навчальних закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячих будинків, навчально-реабілітаційних центрів припадає на територію відповідного міста чи району), дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї; г) інші державні освітні програми.

До видатків місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки, зокрема, на позашкільну освіту (ст.91 БК України).

Так, відділ освіти Білогірської РДА є юридичною особою, державна реєстрація якої проведена Білогірською РДА 25.02.2000р., про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №569679. Відділ освіти Білогірської РДА перебуває на обліку платників податків в податкових органах.

Розпорядженням Білогірської РДА від 18.08.2009р. №559-р затверджено положення про відділ освіти Білогірської РДА.

Вказаним розпорядженням визначено, що відділ освіти є структурним підрозділом Білогірської районної державної адміністрації.

Положенням встановлено, що до складу відділу входять: централізована бухгалтерія, група постачання, логопедичний кабінет та інші.

Пунктом 9 положення встановлено, що начальник відділу освіти, крім іншого, розпоряджається коштами, які виділяються на утримання структурних підрозділів відділу та закладів освіти.

Пунктом 14 положення визначено, що відділ освіти фінансується за рахунок коштів державного бюджету, а його структурні підрозділи за рахунок коштів місцевого бюджету, що не суперечать чинному законодавству.

Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників відділу та видатки на їх утримання затверджуються головою РДА.

Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Рішенням Білогірської райради від 28.12.2011р. №196 «Про районний бюджет на 2012 рік» затверджений обсяг видатків загального фонду бюджету по головним розпорядникам бюджетних коштів. У додатку до рішення визначено розподіл видатків районного бюджету на 2012 за головними розпорядниками коштів, з числа яких передбачені видатки на методологічні роботи, інші заходи у сфері народної освіти, на централізовані бухгалтерії обласних, міських, районних відділів освіти, на групи централізованого господарського обслуговування

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Отже, на час розгляду справи вказані розпорядження Білогірської РДА та рішення Білогірської райради, є чинними та діючими. Тому позивач, в силу Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» зобов'язаний виконувати зазначенні рішення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Крім того, слід підкреслити, що згідно з п. 27 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Білогірська райрада наділена повноваженнями щодо делегування місцевій державній адміністрації окремих повноважень.

Так, рішенням Білогірської райради №14 від 28.12.2010 року прийнято рішення по делегуванню повноважень щодо управління галуззю освіти у Білогірському районі Білогірській РДА.

Відповідно до Типового положення «Про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.12 р. №887, структурні підрозділи Державної адміністрації виконують такі завдання: здійснюють повноваження делеговані органами місцевого самоврядування, забезпечують ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів (пп.8,2 п.6 Типового положення). У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 р. № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» для виконання завдань за одним напрямом діяльності при місцевій державній адміністрації створюються відділи, як структурні підрозділи районної державної адміністрації з чисельністю працівників не менше ніж три одиниці.

Отже, Відділ освіти Білогірської РДА створено, як структурний підрозділ РДА зі статусом юридичної особи. Де начальник відділу виконує в рамках своєї посадової інструкції повноваження щодо управління галуззю освіти у Білогірському районі. Приймається на роботу, як і інші робітники структурного підрозділу райдержадміністрації, Розпорядженням голови Білогірської РДА. Начальник відділу освіти та інші фахівці структурного підрозділу райдержадміністрації утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у відповідності до ст. 33 Закону України «Про Державну службу» оскільки є державними службовцями та робітниками Білогірської РДА, про що свідчить штатний розпис управлінь та відділів Білогірської РДА.

Згідно ст.34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», делегування радами повноважень місцевим державним адміністраціям супроводжується передачею фінансових та інших ресурсів необхідних для їх здійснення.

Так, Відділ освіти Білогірської РДА, щорічно призначається рішенням Білогірської райради про місцевий бюджет головним розпорядником бюджетних коштів у відповідності до ст.22 Бюджетного кодексу України.

Як зазначалося вище, рішенням Білогірської райради №196 від 28.12.2011р. відділ освіти Білогірської РДА визначено як головного розпорядника коштів місцевого бюджету, якому затверджені обсяги видатків на 2012 рік на утримання галузі освіти, у тому числі структурних підрозділів: Відділу освіти Білогірської РДА - за КФКВ 070802 «Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти», КФКВ 070804 «Централізовані бухгалтерії обласних, міських, районних відділів освіти», КФКВ070805 «Групи централізованого господарського обслуговування». Видатки на утримання цих структурних підрозділів з місцевого бюджету передбачені Наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 р. № 11 «Про бюджетну класифікацію». Повноваження щодо обсягу кошторисних призначень для здійснення видатків у 2012 році за рахунок місцевого бюджету, у тому числі на утримання структурних підрозділів за КФКВ 070802, 070804 та 070805, були доведені позивачу лімітною довідкою про бюджеті асигнування на 2012 рік Білогірської РДА.

В рамках ст. 89 Бюджетного кодексу України видатки на загальну середню освіту здійснюються за рахунок місцевих бюджетів.

Згідно п. 5 Типового Положення «Про загальноосвітній навчальний заклад», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. N 778, загальноосвітній заклад є юридичною особою, має рахунки в установах банків, самостійний баланс, штамп, печатку, отже самостійно здійснює фінансово-господарську діяльність. У зв'язку з цим повинен мати у своєму штатному розписі певні посади (бухгалтер, інженер, економіст та інші).

З метою оптимізації видатків місцевого бюджету на утримання штатних одиниць у кожному окремому закладі освіти, при відділі освіти Білогірської РДА створені структурні підрозділи для централізованого обслуговування закладів освіти Білогірського району. При цьому структурні підрозділи методичний кабінет, централізована бухгалтерія, група централізовано-господарчого обслуговування та логопедичний кабінет здійснюють обслуговуючі функції для закладів освіти Білогірського району.

Таким чином, штатні одиниці вищезгаданих структурних підрозділів, які виділені зі штатних розписів закладів освіти та включені до штатних розписів структурних підрозділів відділу освіти з метою централізації фінансово-господарського обслуговування, повинні фінансуватися за рахунок тих самих джерел, що і загальноосвітні заклади - з коштів місцевого бюджету, в рамках ст. 89 Бюджетного кодексу України.

Крім того, наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011р. №11 затверджена Тимчасова класифікація видатків та кредитування місцевих бюджетів (з перехідною таблицею до функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету), відповідно до складу якої увійшли методологічна робота, інші заходи у сфері народної освіти, централізовані бухгалтерії обласних, міських, районних відділів освіти, групи централізованого господарського обслуговування.

Пунктами 11 Порядку складання, затвердження та подання мережі розпорядників коштів місцевих бюджетів усіх рівнів і основні вимоги до неї, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, від 14.05.2010 №263, що втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України №938 від 23.08.2012р. та п. 4.8 Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №938 від 23.08.2012р. встановлено, що головний розпорядник не може бути включений до мережі іншого головного розпорядника як розпорядник нижчого рівня.

Згідно до інформації фінансового управління Білогірської РДА від 18.05.13 слідує, що відділ освіти Білогірської РДА фінансується за рахунок коштів місцевого (районного) бюджету.

З наведено вбачається, що відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 БК України позивач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету. В Єдиному реєстрі розпорядників та отримувачів бюджетних коштів відділ освіти, як розпорядник коштів Державного бюджету, не знаходиться.

Пунктом 3 ч. 2 ст. БК України встановлено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

З вказаних вище обставин вбачається, що позивач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, які отримував з місцевого бюджету та за рахунок яких здійснював фінансування своїх підрозділів (здійснював їх планування та витрати).

Матеріали справи не містять, а відповідачем в порядку ч. 2 ст. 71 КАС України, не надано належних доказів того, що позивачем були вчинені дії з планування та розпорядження коштами державного бюджету, а також про надходження таких коштів позивачу у його розпорядження.

Акт проведеної ревізії не містить даних про отримання позивачем коштів з державного бюджету у його розпорядження, а також про розпорядження ними з визначенням ревізією конкретних числових показників надходжень та витрат коштів державного бюджету.

Здійснення Білогірською РДА видатків та виділення коштів у 20012 році на утримання відділу освіти не може вважатися розпорядженням такими коштами самим відділом, оскільки таки витрати здійснювалися незалежно від нього. Більш того, повноваженнями щодо формування та внесення змін у цей порядок позивач законодавчо не наділений.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність з боку відділу освіти Білогірської РДА порушень ст.ст.85,87,89,91 Бюджетного кодексу України, а саме здійснення позивачем видатків на його функціонування з різних бюджетів.

З урахуванням викладеного висновки зроблені відповідачем в акті ревізії щодо порушення позивачем норм Бюджетного кодексу України є безпідставними.

Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, а також враховуючи викладенні вище висновки суду стосовно безпідставності висновків акту ревізій в оскаржуваній частині та як наслідок пред'явлення відповідачем до виконання позивачу пункту 3 вимог від 22.04.13 про усунення виявлених ревізією порушень вимог статей 85,87,89,91 Бюджетного кодексу України, суд дійшов висновку, що ДФІ в АРК діяла без дотримання критеріїв діяльності суб'єкта владних повноважень, закріплених у ч. 3 ст.2 КАС України, що вказує на його протиправність та скасування.

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.94 КАС України, суд стягує 34,41 грн. судових витрат сплачених позивачем при зверненні до суду шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - ДФІ в АР Крим.

У судовому засіданні оголошену вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову виготовлено 21.06.2013 року.

Керуючись статтями 94,158-163,167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 3 вимог Державної фінансової інспекції в АР Крим щодо усунення виявлених ревізією від 22.04.2013 року №01-03-14-14/3749 порушень вимог статей 85,87,89,91 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. №2456-VI (зі змінами), які виявилася у проведенні видатків на фінансування структурних підрозділів Відділу освіти Білогірської РДА за рахунок коштів загального фонду районного бюджету, а саме: методичного кабінету, централізованої бухгалтерії та адміністративно-господарчої групи, які не мають статусу юридичної особи, тоді як бюджетна установа - Відділ освіти Білогірської РДА, профінансовано за рахунок коштів державного бюджету, тобто Відділ освіти Білогірської РДА профінансовано одночасно з різних бюджетів на загальну суму 1860800,06 грн., у зв'язку з чим: - вимагається привести у відповідність з нормами діючого законодавства мережу підконтрольних об'єктів Відділу освіти Білогірської РДА; - прийняти до відома факт застосування фінансової санкції у вигляді зменшення асигнувань; - в подальшому проводити витрати на утримання структурних підрозділів Відділу освіти Білогірської РДА відповідно до норм діючого законодавства та вимог Бюджетного кодексу України.

Стягнути з Державного бюджету України 34,41 грн. судових витрат шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - Державної фінансової інспекції в АР Крим на користь Відділу освіти Білогірської районної державної адміністрації АР Крим.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.