Постанова від 27.06.2013 по справі 2а/0470/11902/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2013 р. Справа № 2а/0470/11902/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Лозицької І.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди та повернення переплати державної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації з проханням стягнути з ОСОБА_1 суму переплати державної допомоги в розмірі 1043,48 грн.

В обґрунтування позову, зазначено, що відповідач звернувся із заявою про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку. Проте, на період виплат, відповідач була позбавлена батьківських прав та не повідомила про це позивача, що є порушенням чинного законодавства, а тому кошти, виплачені, як допомога, мають бути повернуті.

Відповідно до ст.183-2 КАС України, позов прийнято до розгляду в скороченому провадженні та ухвалою суду відповідачу запропоновано у 10-тиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття надати до суду заперечення на позов або заяву про визнання позову.

Відповідач, у встановлений судом строк, не надав до суду ні заперечень на позов, ні заяви про визнання позову, про відкриття провадження у цій справі та розгляд її у скороченому провадженні повідомлений належним чином, відповідно до вимог ст. 35 КАС України, за адресою, вказаною в довідці з ЄДРПОУ.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав, приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Згідно до п.2 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

08 грудня 2004 року громадянка ОСОБА_1 звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської райдержадміністрації із заявою про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, що надається особам, не зареєстрованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, як така, що фактично здійснює догляд за дитиною, згідно ст.ст. 7, 8, 13, 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Проведеною перевіркою правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги, відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» соціальним інспектором УПСЗН Верхньодніпровської РДА було виявлено, що гр. ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 4 п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 р., а саме, 20.08.2007 року управління отримало повідомлення служби у справах дітей Верхньодніпровської районної державної адміністрації, в якому зазначено, що ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав за рішенням Верхньодніпровського районного суду від 23 травня 2007 року, про що відповідач не повідомила орган, який призначає та здійснює виплату державної соціальної допомоги, як це передбачено ч. 1 пунктом 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751, оскільки, ст. 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає зупинення виплати державної допомоги одиноким матерям в разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав.

Розмір переплати державної допомоги на дитину громадянці ОСОБА_1, склав 1343 грн. 48 коп. з липня 2007 року по вересень 2007 року.

Соціальний інспектор управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської райдержадміністрації неодноразово 04.06.2008 р., 04.02.2009 року, 18.09.2009 року зверталась за місцем проживання відповідача, з проханням повернути переплату, але до цього часу, в добровільному порядку сума переплати повернена в сумі 300 грн. 00 коп.(квитанції про сплату № 33488.319.1 від 17.06.2010 року та № 153 від 21.08.2012 року).

Таким чином, розмір переплати державної допомоги на дитину громадянці ОСОБА_1 склав 1043 грн. 48 коп., що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Згідно абз.5 п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні.

Пунктом 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.

Стаття 1166 Цивільного кодексу України, передбачає відшкодування шкоди в повному обсязі, завданої неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, особою, яка її завдала.

З урахуванням викладеного та враховуючи те, що до теперішнього часу в добровільному порядку відповідачем зазначені кошти не повернуті, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

Керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди та повернення переплати державної допомоги - задовольнити повністю.

Стягнути з громадянки ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації суму переплати державної допомоги в розмірі 1043,48 грн.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя І.О. Лозицька