Постанова від 10.06.2013 по справі 801/4898/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 червня 2013 р. 11:41 Справа №801/4898/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., за участю секретаря Бездушної І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Реєстраційної служби Чорноморського районного управління юстиції третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача -Виконавчий комітет Чорноморської селищної ради

про визнання незаконними та протиправними дій, спонукання до виконання певних дій

за участю:

позивача - ОСОБА_1 НОМЕР_1 виданий Чорноморським РВГУ МВС України в Криму;

представники відповідачів - в судове засідання не з'явились

Суть спору: ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Реєстратора Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» Козак К.С.,Реєстраційної служби Чорноморського районного управління юстиції з вимогами про:

- Визнання протиправними дії Реєстратора Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» Козак К.С. стосовно не включення до бланку Свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серії САЕ №737245), виданого 15.11.2012 на житловий будинок по АДРЕСА_1, літ «М» - гараж, літ «Н» - літня кухня, літ «О» - сарай, а також невірної вказівки ім'я по-батькові позивачки;

- Спонукати реєстраційну службу Чорноморського районного управління юстиції внести зміни до Державного реєстру речових прав, включивши до нього відсутні літери: літ «М» - гараж, літ «Н» - літня кухня, літ «О» - сарай, а також виправити ім'я по-батькові позивачки з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1»;

- Спонукати реєстраційну службу Чорноморського районного управління юстиції зареєструвати за позивачкою прав власності на житловий будинок по АДРЕСА_1, що складається з літ. «А-а» - житловий будинок, загальною площею - 85,1 кв.м, житловою площею - 56,7 кв.м, літ. «Б» - літня кухня, літ. «в» - навіс, літ «В» - сарай, літ. «г»- навіс «Г» - - сарай, літ. «Д»- сарай, літ. «Е» - сарай, літ. «Ж» - сарай, літ. «З» - навіс, літ. «И» - літній душ, літ. «Л» - сарай, літ. «М» - гараж, літ. «Н» - літня кухня, літ. «О» - сарай, літ. «П» - навіс, літ. «Р»- літній душ, літ. «Уб» - вбиральня, літ. «К» - колодязь пітний, огорожа та інші споруди, з вилученням раніше виданого право встановлювального документу;

- Зобов'язати Реєстраційну службу Чорноморського районного управління юстиції видати нове свідоцтво про право власності та Витяг з Державного реєстру речових прав на житловий будинок по АДРЕСА_1, з урахуванням внесених змін та виправлень.

Позовні вимоги мотивовано порушенням відповідачем права власності на майно, яке належить позивачеві.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.05.2013 було відкрито провадження по справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача - Виконавчий комітет Чорноморської селищної ради, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав в поновному обсязі з підстав, наведених у позові. Позивач пояснила, що майно, реєстрація прав на яке є предметом адміністративного позову належить їй на праві власності, рішенням виконавчого комітету Чорноморської селищної ради від 25.10.2012 № 393 оформлено свідоцтва про право власності, Кримським республіканським підприємством «БРТІ в м. Євпаторії» було 15.11.2012 оформлено свідоцтво та зареєстровано право власності. Проте, в свідоцтві та витязі з реєстру речових прав було допущено помилку у імені по-батькові позивачки та не внесено всі об'єкти, визначені в рішенні виконавчого комітету Чорноморської селищної ради.

Позивач звернулась до відповідача з заявою внесення відповідних змін , проте 30.04.2013 Реєстраційна служба Чорноморського районного управління юстиції відмовила листом у проведені в казаних дій, у зв'язку з тим, що «програма», в якій проводиться ведення Реєстру речових прав не передбачає внесення змін до даних про реєстрацію прав власності, які були здійснені до 01.01.2013.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду сповіщений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.06.2013 було закрито провадження по справі щодо вимог позивача до Реєстратора Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» ОСОБА_2 про:- Визнання протиправними дії Реєстратора Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» ОСОБА_2 стосовно не включення до бланку Свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серії САЕ №737245), виданого 15.11.2012 на житловий будинок по АДРЕСА_1, літ «М» - гараж, літ «Н» - літня кухня, літ «О» - сарай, а також невірної вказівки ім'я по-батькові позивачки.

Суд, заслухавши думку позивача, керуючись ст.128 КАС України ухвалив продовжити розгляд справи за наявними у справі доказами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та свідка, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до відповідача із заявами про внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв'язку з допущенням Реєстратором Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» ОСОБА_2 під час видачі свідоцтва про право власності та вчинення реєстраційних дій з державної реєстрації права власності на житловий будинок розташований, АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки 0125655100:01:001:047, технічної помилки.

30.04.2013 за підписом начальника реєстраційної служби Чорноморського районного управління юстиції за вих. № 162/02/1-8 (а.с.22) відповідач повідомив позивача про те, що «програма Державного реєстру прав вимагає реєстраційний номер об'єкту та номер запису про речове право, яке в Реєстрі відсутні. У зв'язку з чим внесення змін в реєстрацію права власності на нерухоме майно, яка здійснена до 01.01.2013 програма не передбачає».

Не погодившись з наведеним позивач звернулась до суду.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 01.01.2013 реєстрація речових прав на нерухоме майно здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-IV, в редакції Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI, зі змінами та доповненнями. (далі - Закон).

Згідно ст. 6 Закону систему органів державної реєстрації прав становлять:

Міністерство юстиції України;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав;

органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).

Згідно Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну реєстраційну службу України, на яку покладено функції з реалізації державної політики у сфері реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у сфері реєстрації релігійних організацій, а також функцій Міністерства юстиції України з реалізації державної політики у сфері реєстрації.

Положенням про Державну реєстраційну службу України, яке затверджено Указом Президента України від 06.04.2011р. № 401/2011 встановлено, що Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, Реєстраційна служба Чорноморського районного управління юстиції як суб'єкт владних повноважень наділена управлінськими функціями , а тому є належним відповідачем по справі.

Відповідно до ст. 8 Закону до повноважень органу державної реєстрації прав віднесено:

1) проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації;

2) забезпечення ведення Державного реєстру прав;

3) надання інформації про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом;

4) забезпечення обліку безхазяйного нерухомого майна;

5) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Ч. 4 статті 15 Закону встановлює, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Згідно ст. 16 Закону заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.

Стаття 19 Закону передбачає підстави, які зумовлюють державну реєстрацію прав, а саме:

1) договори, укладені у порядку, встановленому законом;

2) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

3) свідоцтва про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

4) державні акти на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

5) рішення судів, що набрали законної сили;

6) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Судом встановлено, що Рішенням виконавчого комітету Чорноморської селищної ради від 25.10.2012 № 393 було оформлено свідоцтво про право власності за позивачкою на житловий будинок по АДРЕСА_1, що складається з літ. «А-а» - житловий будинок, загальною площею - 85,1 кв.м, житловою площею - 56,7 кв.м, літ. «Б» - літня кухня, літ. «в» - навіс, літ «В» - сарай, літ. «г»- навіс «Г» - сарай, літ. «Д»- сарай, літ. «Е» - сарай, літ. «Ж» - сарай, літ. «З» - навіс, літ. «И» - літній душ, літ. «Л» - сарай, літ. «М» - гараж, літ. «Н» - літня кухня, літ. «О» - сарай, літ. «П» - навіс, літ. «Р»- літній душ, літ. «Уб» - вбиральня, літ. «К» - колодязь пітний, огорожа та інші споруди в цілому(а.с.6).

На підставі вказаного рішення Кримським республіканським підприємством «БТІ м. Євпаторія» було підготовлено свідоцтво про право власності на нерухоме майно (а.с.20) від 15.11.2012.

Таким чином, у позивачки були підстави для реєстрації права власності на вказане нерухоме майно.

Право власності на підставі свідоцтва від 15.11.2012 було зареєстровано КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії», про що свідчить витяг з реєстру від 26.11.2012 № 36419766 (а.с.21).

Вказані реєстраційні дії було проведено відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.07.2010 № 1692/5), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за № 157/6445, в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (далі - Реєстр прав), якій відповідно до п. 1.8 вказаного Положення є єдиною державною інформаційною системою, що містить відомості про зареєстровані права, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна та незавершеного будівництва (далі - об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації), правовстановлюючі документи та документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва.

Відповідно до Розділу II. «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI державна реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна до 01.01.2013 провадилась реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Пунктом 5 розділу ІІ вказаного закону було встановлено, що державна реєстрація в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек, надання інформації із зазначених реєстрів здійснюються до 1 січня 2013 року.

Державний реєстратор, нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", починаючи з 1 січня 2013 року мають доступ до Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек і використовують під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень реєстраційні дані зазначених реєстрів.

Порядок використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

З 01.01.2013 Державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна здійснюється в Державному реєстрі прав, якій відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи.

Відповідно до п. 92 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. № 703 під час розгляду заяви про державну реєстрацію, відповідно до якої державну реєстрацію прав у Державному реєстрі прав заявлено вперше, державний реєстратор використовує дані Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна для цілей справляння державного мита та/або перенесення записів про обтяження речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації права власності або іншого речового права на таке майно.

Згідно абз. 3 п. 94 вказаного Порядку порядок використання та перенесення державним реєстратором записів з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна до Державного реєстру прав встановлює Мін'юст.

Так, наказом від 14.12.2012 № 1844/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за № 2102/22414, затверджений Порядок використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Згідно з п. 3,6 вказаного Порядку відомості Реєстрів використовуються державним реєстратором для встановлення наявності (відсутності) записів про обтяження речових прав на нерухоме майно, у тому числі обтяжень податковою заставою, під час проведення державної реєстрації прав з метою їх перенесення до Державного реєстру прав та під час розгляду заяв про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, заяв/запитів на отримання інформації з Державного реєстру прав. Перенесення записів з Реєстрів до Державного реєстру прав здійснюється державним реєстратором прав у разі, коли наявні у Реєстрах записи є чинними та ідентифікують об'єкт нерухомого майна або суб'єкта речових прав, їх обтяжень.

Таким чином, з 01.01.2013 функції державної реєстрації прав було передано від підприємств технічної інвентаризації до органу державної реєстрації прав, що відповідає необхідності забезпечення здійснення повноважень органів державної влади та безперервності їх реалізації, та зумовлює правонаступництво щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, що складають зміст відповідних правовідносин, зокрема в сфері державної реєстрації прав.

Судом встановлено, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про реєстрацію змін до опису об'єкту нерухомості та ім'я по-батькові власника щодо реєстрації права власності на житловий будинок по адресі - АДРЕСА_1.

В Реєстрі прав на нерухоме майно (до 01.01.2013) права на частину цих об'єктів, за винятком об'єктів під літерами «М», «Н», «О» вже було зареєстровано.

Згідно ст.3 Закону права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов:

якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Більш того, відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI встановлено, що фізичні та юридичні особи звільняються від сплати державного мита під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до проведення державної реєстрації прав у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Таким чином, зареєстроване за позивачем право власності на нерухоме майно до 01.01.2013 визнається, а Закон не зобов'язує фізичних та юридичних осіб вчиняти будь-які додаткові дії з повторної реєстрації зареєстрованих раніше прав, а визнає їх як діючи.

Судом також безперечно встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що під час оформлення свідоцтва про право власності від 15.11.2012 КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації» було допущено технічні помилки в частині вказівки ім'я по батькові позивачки, а саме - замість «ОСОБА_1», вказано - «ОСОБА_1», та не внесено всі літери об'єктів нерухомості, зазначені в рішенні Виконавчого комітету Чорноморської селищної ради від 25.10.2012 № 393.

Наявність саме технічних помилок підтверджується паспортом позивачки, рішенням від 25.10.2012 № 393, декларацією про готовність об'єктів до експлуатації, зареєстрованої в інспекції ДАБК 28.09.2012 №КР14112176426, та технічним паспортом об'єкту нерухомості (7-19).

Вказані обставини було також встановлено судовим рішенням по справі № 801/3128/13 - Постанова Окружного адміністративного суду від 22.04.2013, яка набрала законної сили та була винесена по справі між тим ж самими сторонами.

Повноваження КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» щодо підготовки документів для видачі свідоцтва про право власність об'єкту нерухомого майна, надані п.п.8.1,8.3. Тимчасового Положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, так само як і повноваження органів місцевого самоврядування по прийняттю рішення про оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно, припинені з 01.01.2013 року.

Відповідно статті 27 Закону у разі виявлення у свідоцтві про право власності на нерухоме майно та/або витязі з Державного реєстру прав технічної помилки, допущеної державним реєстратором, заінтересована особа письмово повідомляє у п'ятиденний строк про це державного реєстратора, який перевіряє відповідність відомостей Державного реєстру прав інформації, що міститься у заяві про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень. Якщо факт невідповідності підтверджено, державний реєстратор безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення. Виправлення технічної помилки у записах Державного реєстру прав, що була допущена не з вини державного реєстратора, здійснюється за плату.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача щодо наявності підстав для виправлення технічної описки в відомостях про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості, допущеної не з ії вини.

Більш того, судом встановлено, що позивачем з цією метою подано до відповідача всі необхідні документи та сплачено збір за видачу витягу з реєстру.

Позиція відповідача щодо відсутності технічних можливостей та правового регулювання порядку внесення змін та усунення технічних описок щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, яка здійснена до 01.01.2013 реєстраторами бюро технічної інвентаризації, суперечить принципам адміністративного судочинства та перешкоджає поновленню законних прав та охоронюваних інтересів позивача.

Відповідно до ст.8,9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, суд звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.

Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

При цьому відповідно до змісту положень Цивільного Кодекс України (ст.ст. 316,319) власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Держава не втручається у здійснення власником права власності.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позову в частині зобов'язання відповідача вчинити дії щодо внесення змін до запису про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості, та вважає вказаний спосіб захисту права належним та достатнім.

Разом з тим, суд зазначає, що положення КАС України не надають можливості адміністративному суду втручатись у власну компетенцію суб'єкта владних повноважень щодо зобов'язання вчинювати конкретні дії, пов'язані з усуненням технічних помилок в даних про реєстрацію права власності за позивачем на об'єкт нерухомості, як видача нового свідоцтва та процедури проведення реєстраційних дій.

У зв'язку з чим, суд зазначає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи майновий характер спору,суд вважає за можливим стягнути на користь позивача з Державного бюджету України 17,20грн. судових витрат.

Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

Таким чином, стягнення судових витрат, відповідно до рішення суду, не на користь суб'єкта владних повноважень, здійснюється з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень-відповідача.

В судовому засіданні 10.06.13р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст.ст.160,163 КАС України повний текст постанови виготовлено 17.06.13р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Реєстраційну службу Чорноморського районного управління юстиції вчинити дії щодо внесення змін до запису про реєстрацію права власності на нерухоме майно - житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 (свідоцтво про право власності , видане Кримським республіканським підприємством «БРТІ м. Євпаторії» 15.11.2012 серії САЕ № 737245, оформлене на підставі рішення виконавчого комітету Чорноморської селищної ради від 25.10.2012 № 393) за ОСОБА_1, що складається з літ. «А-а» - житловий будинок, загальною площею - 85,1 кв.м, житловою площею - 56,7 кв.м, літ. «Б» - літня кухня, літ. «в» - навіс, літ «В» - сарай, літ. «г»- навіс «Г» - сарай, літ. «Д»- сарай, літ. «Е» - сарай, літ. «Ж» - сарай, літ. «З» - навіс, літ. «И» - літній душ, літ. «Л» - сарай, літ. «М» - гараж, літ. «Н» - літня кухня, літ. «О» - сарай, літ. «П» - навіс, літ. «Р»- літній душ, літ. «Уб» - вбиральня, літ. «К» - колодязь пітний, огорожа та інші споруди в цілому у зв'язку з допущенням технічної помилки щодо не включення до опису об'єкта літери будівель: «М» - гараж, «Н»- літня кухня, літ. «О» - сарай та виправлення ім'я по-батькові з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1»

3. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, і.н. НОМЕР_2)шляхом безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень -Реєстраційної служби Чорноморського районного управління юстиції 17,20грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Котарева Г.М.

З оригіналом згідно Котарева Г.М.