копія
19 червня 2013 р. Справа № 804/7557/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛозицької І.О.
при секретарі судового засіданняВасиленко К.Е.
за участю:
представника позивача представника відповідача Камінського О.Д. Слюзко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Шестірнянської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Шестірнянської сільської ради, в якому позивач просить зобов'язати Шестірнянську сільську раду виконати п. 6 вимоги від 26.11.2012 № 850-18/3399, а саме: забезпечити відшкодування в повному обсязі недоотримання бюджетом коштів внаслідок сплати орендарями орендної плати у заниженому розмірі з причини не врахування нормативної грошової оцінки землі виробленої у червні 2012 року, в сумі 13564,60 гривень, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи із землекористувачами та повернути кошти до сільського бюджету за користування земельними ділянками.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачем проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Шестірнянської сільської ради, в ході якої, виявлені порушення, які вимогою зобов'язано усунути.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
На виконання п.6.4.6.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на III квартал 2012 року, звернення народного депутата України Пашинського C.B. від № 03.07.2012 №5-07/12 проведено планову ревізію виконання бюджету, стану збереження та використання грошових коштів та матеріальних ресурсів Шестірнянської сільської ради (далі - сільська рада) за період з 01.01.2010 по 31.08.2012.
Ревізією виявлено ряд порушень, які знайшли своє відображення в акті ревізії фінансово-господарської діяльності від 14.11.2012 №№850-24/062.
Ревізією правильності нарахування та повноти оплати орендної плати за використання орендарями земельних ділянок встановлено недоотримання сільським бюджетом коштів на загальну суму 13564,60 грн. внаслідок сплати орендарями орендної плати у заниженому розмірі з причини не врахування нормативної грошової оцінки землі, виробленої у червні 2012 року, затвердженої рішенням сесії сільської ради від 05.06.2012 №129-15/VІ, що є порушенням ст.96, ст.206 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ, зі змінами, ст.1, ст.13, ст. 15, ст.21, ст.23 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV, зі змінами, ст.14.1.72, ст.14.1.136, ст.271.1.1, ст. 289.1 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
В ході ревізії встановлено, що між орендодавцем, в особі голови сільської ради та орендарем TOB «Дружба - Плюс», в особі Андрущенка І.Г. укладений договір оренди землі від 01.07.2006 №б/н, відповідно до якого, орендар приймає в платне користування земельну ділянку під господарськими будівлями та дворами загальним розміром 3,7421 га, яка знаходиться на території сільської ради в межах с. Новокурське. Вищевказаний договір укладений на 49 років. Відповідно до укладеного договору, орендна плата встановлена у розмірі 1780,24 грн. на рік.
Пунктом 9 укладеного договору оренди землі від 01.07.2006 №б/н передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: змін умов господарювання, передбачених договором; змін розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках.
Українською академією аграрних наук Інституту землеустрою Дніпропетровській філіал у 1999 році здійснено грошову оцінку земель с. Шестірня, с. Новокурськ, с. Ганівка.
Вказана грошова оцінка земельних ділянок протягом 2000-2010 років щороку станом на 1 січня уточнена на коефіцієнт індексації відповідно до вимог п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», як це передбачено ст. 23 Закону України «Про плату за землю».
Проте, в травні 2012 року Державним підприємством «Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виготовлено нову технічну документацію з корегування нормативної грошової оцінки земель с.Шестірня, с.Новокурськ, с.Ганівка, яка затверджена рішенням сесії сільської ради від 05.06.2012 №129-15/VІ.
Відповідно п.289.1 ст.289 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Таким чином, у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земель, сільською радою не внесені зміни до договору оренди та не переглянутий розмір орендної плати з урахуванням коригування нормативної грошової оцінки.
В ході ревізії, сільською радою проведено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, яка фактично надана в користування TOB «Дружба - Плюс» за період з 06.06.2012 по 31.08.2012 відповідно до затвердженої рішенням сесії сільської ради від 05.06.2012 №129-15/VI скоригованої нормативної грошової оцінки земель, відповідно до якого, недоотримання сільським бюджетом коштів склало 10687,31 гривень.
Крім того, між орендодавцем, в особі голови сільської ради Редько К.В. та орендарем ОСОБА_8 укладений договір оренди землі від 01.03.2006 №б/н, відповідно до якого, орендар приймає в платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського призначення (розміщення складу), яка знаходиться на території Шестірнянською сільською радою в межах с.Новокурське площею 0,9924 га. Вищевказаний договір укладений на 25 років. Відповідно до укладеного договору, орендна плата встановлена у розмірі 496,20 грн. на рік.
Пунктом 12 укладеного договору оренди землі від 01.03.2006 №б/н передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: змін умов господарювання, передбачених договором; змін розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках.
Проте, у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земель, сільською радою не внесені зміни до договору оренди земельної ділянки, яка фактично надана в користування ОСОБА_8 та не переглянутий розмір орендної плати з урахуванням скорегованої нормативної грошової оцінки, що призвело до недоотримання місцевим бюджетом коштів за період з 06.06.2012 по 31.08.2012 на суму 2877,29 гривень.
В ході ревізії, сільською радою здійснено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, яка надана в користування ОСОБА_8 відповідно до затвердженої рішенням сесії сільської ради від 05.06.2012 №129-15/VІ скорегованої нормативної грошової оцінки земель.
Внаслідок допущеного порушення, сільському бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 13564,60 гривень.
На адресу Шестірнянської сільської ради направлено обов'язкові вимоги від 26.11.2012 року №850-18/3399, якими зобов'язано в термін до 17.12.2012 усунути порушення, що були виявлені в ході проведення планової ревізії виконання бюджету, стану збереження та використання грошових коштів та матеріальних ресурсів відповідача.
Крім того, судом під час розгляду справи по суті, було встановлено, що відповідач не зважаючи на не визнання позовних вимог, вимогу позивача не оскаржив в установленому законом порядку. Також, виконав всі пункти вимоги від 26.11.2012 року, крім п. 6.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", державна фінансова інспекція має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", п. 6.13 «Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 № 1236 законні вимоги службових осіб державної фінансової інспекції, є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються. Отже, виходячи з вищенаведеного, саме в вимогах знаходять відображення владні управлінські рішення державної фінансової інспекції по відношенню до об'єктів контролю.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 69, 70, 71, 86, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Шестірнянської сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Зобов'язати Шестірнянську сільську раду, виконати п. 6 вимоги від 26.11.2012 р. № 850-18/3399, а саме: забезпечити відшкодування в повному обсязі недоотримання бюджетом коштів, внаслідок сплати орендарями орендної плати у зазначеному розмірі, з причини не врахування нормативної грошової оцінки землі, виробленої у червні 2012 року в сумі 13 564,60 грн., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи із землекористувачами та повернути кошти до сільського бюджету за користування земельними ділянками.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили 19.06.13 Суддя І.О. Лозицька І.О. Лозицька