Справа № 185/251/13- ц
15 січня 2013 року м. Павлоград
Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Перекопський М. М., розглянувши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок незаконного отримання субсидії на житлово-комунальні послуги,
До суду надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок незаконного отримання субсидії на житлово-комунальні послуги.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, вважаю необхідним відмовити у відкритті провадження по справі виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суд відмовляє у відкритті провадження по справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно ч. 1 п. 5, ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених Конституцією та законами України.
За змістом ч. 4 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень може звернутися з адміністративним позовом до фізичної особи у випадках, установлених законом.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 1997 року № 1050) призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м.Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).
Відповідно до п. 20 вказаного Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, у тому числі якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до п. 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 1997 року № 634/2438, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, відділи (управління) субсидій вживають таких заходів: припиняють надання субсидії і позбавляють права на її призначення на наступний термін; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення в подвійному розмірі надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення у подвійному розмірі надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Критеріями розмежування справи цивільного судочинства від справи адміністративного судочинства є одночасно: суб'єктивний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин.
Так, звертаючись до суду із вказаним позовом позивач посилався на те, що підставою для звернення до суду є наявність порушення його прав щодо безпідставного отримання відповідачем субсидій за житлово-комунальні послуги за певний час.
З урахуванням викладеного, приходжу до висновку про те, що зазначений спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень - Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, який реалізував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції у сфері державної політики щодо призначення житлових субсидій та повернення надміру виплачених коштів за призначеними субсидіями. Таким чином, справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суддя -
У відкритті провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок незаконного отримання субсидії на житлово-комунальні послуги - в і д м о в и т и.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана в апеляційний суд Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя:
ОСОБА_2
З оригіналом згідно. Суддя М.М. Перекопський