Рішення від 27.06.2013 по справі 1203/10416/12

27.06.2013

1203/10416/2012

2/434/292/13

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Заочне

25 червня 2013 року Артемівський районний суд м. Луганська

в особі судді Селезньової Т.В.,

при секретарі Піддубняк О.В.,

розглянувши в судовому засіданні в м. Луганську цивільну справу за позовом

ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про поділ домоволодіння в натурі, припинення спільної часткової власності, визнання права власності, поділ земельної ділянки,-

встановив:

Позивачі просять розділити в натурі домоволодіння за адресою м. Луганськ, вул. Леніна, 286, визнати за ними право власності на житловий будинок З-1, який складається з коридору площею 8,40 кв.м., житлової кімнати площею 15,5 кв.м., вани площею 7,4 кв.м. кухні-котельної площею 11,0 кв.м., комори площею 4,2 кв. м., житлових кімнат площею 7,40 кв.м., 13,20 кв.м., 15,80 кв.м. та 7,0 кв.м., коридору площею 1,50 кв.м., загальною площею 91,40 кв.м., житловою площею58,90 кв.м., допоміжна площа 32,50 кв.м.; з-ганок; №,№ 2,3,4 - огорожу, Ш-зливну яму, Л-погріб, И-літню кухню, У-убиральню, Н-гараж; припинивши право спільної часткової власності; колодязь К залишити у спільній власності; також просять визначити порядок користування земельною ділянкою за адресою: м. Луганськ, вул. Леніна, 286 відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачам на праві спільної часткової власності належить 37/100 часток домоволодіння, як розташованій на земельній ділянці площею 965 кв.м. Фактично між сторонами встановлений порядок користування домоволодінням, однак щодо права користування земельною ділянкою порозуміння з сусідами не знайдено, на цей час виникла необхідність приватизувати земельну ділянку, на якій знаходиться частка домоволодіння.

Позивачі до суду не з'явилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, просили розділити домоволодіння та земельну ділянку відповідно до висновку експерту.

Відповідачі до суду не з'явились, заперечень проти позову не представили, про час та місце слухання справи були повідомлені належним чином. Судом ухвалено слухати справу у відсутності відповідача заочно, згідно до ст.224 ЦПК України.

Позов підлягає задоволенню з таких підстав:

З свідоцтва про право на спадщину за заповітом вбачається, що спадкоємцями за заповітом після померлого ОСОБА_5 на 37/100 домоволодіння за адресою м. Луганськ, вул. Леніна, 286, в рівних частках є ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_7 , зареєстровано в МКП «БТІ» 14.04.1992 року в реєстрову книгу № 33 за № 10284.

З рішення Артемівського районного суду м. Луганська від 20.10.2010 року вбачається,, що за ОСОБА_1 визнано право власності на 37/300 часток домоволодіння № 286 по вул. Леніна в м. Луганську у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, померлої 02.10.2008 року.

З листа МКП БТІ від 22.07.2010 р. вбачається , що на земельній ділянці за адресою м. Луганськ, вул. Леніна, 286 знаходиться Житловий будинок літ. А-1 загальною площею 63,0 кв.м., житловою площею 37,3 кв.м., житловий будинок літ. Б-1 загальною площею 48,1 кв.м., житловою площею 32,1 кв.м., житловий будинок З-1 загальною площею 89,2 кв.м., житловою площею 58,2 кв.м. з надвірними побудовами та спорудами, яке зареєстровано на праві приватної власності за громадянами: 30/400 часток за ОСОБА_8, 33/100 за ОСОБА_3та ОСОБА_4, 37/100 часток за ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1 , 90/400 часток за ОСОБА_9

З копії свідоцтва про шлюб вбачається що ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_10 та після реєстрацію шлюбу присвоїла прізвище ОСОБА_10.

З витягів Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть вбачається, що ОСОБА_8 помер 07.09.2000 року, ОСОБА_11 померла 09.04.1980 року. На спадщину після вказаних осіб позивачі не претендують, пояснюючи, що вказані особи були спадкодавцями для відповідачів ОСОБА_4.

Таким чином, позивачі довели, що їм у даному домоволодінні належить на праві спільної часткової власності 37\100 часток.

Встановлено, що між сторонами вже фактично склався порядок користування домоволодінням.

З висновку № 89/23 судової будівельно - технічної експертизи від 06.03.2013 року вбачається , що з урахуванням виниклого порядку користування будівлями та спорудами домоволодіння, розділ будинку в натурі за адресою м. Луганськ, вул. Леніна, 286, у відповідності з розміром часток кожного із співвласників 37/100 - ідеальних

часток позивачів та 63/100 -ідеальних часток відповідачів, на момент виконання експертизи не можливий, але можливий розділ домоволодіння з незначним відступленням від часток. Запропонований варіант розділу спірного домоволодіння, відповідно якого власнику 37/100 часток пропонується виділити будівлі жилого будинку, а також господарські споруди, будівлі, що знаходяться в його користуванні за виниклим порядком користування, які функціонують як самостійні домоволодіння, які мають автономне інженерне забезпечення, технічно можливий з незначним відступом від ідеальних часток: можна власнику 37\100 часток виділити в натурі 40\100часток.

Відповідно до ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Відповідно до ст. 367 ЦК України майно , що є у спільній частковій власності , може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. Якщо виділ у натурі частик не можливий, то може бути виділено частину з спільного майна з відступом від частки у праві власності.

Таким чином, суд вважає можливим розділити домоволодіння, яке перебуває у спільній частковій власності, між сім»ями співвласників, у такий спосіб, щоб сім»ї позивачів виділити у власність їх частку у вигляді окремої квартири, що становитиме 40\100часток. Такий відступ від часток є несуттєвим і не може вплинути на права відповідачів. Такий розділ відповідає порядку користування , який фактично вже склався.

У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.

Також суд вважає можливим визначити порядок користування земельною ділянкою, яка перебуває у спільному користуванні. Визначення такого порядку має відповідати часткам у праві власності. Суд вважає можливим визначити порядок користування земельною ділянкою у спосіб, запропонований експертом у своєму висновку, що відповідає часткам у праві власності, і при такому порядку земельні ділянки найзручніше розташовані по відношенню до будівель, які знаходяться у праві власності і у користуванні сторін. Таким варіантом ділянка ділиться на дві окремі, що також є додатковою зручністю у користуванні нею. У спільному користуванні слід залишити лише колодязь, що не ущемить прав сторін і відповідатиме їхнім інтересам.

На підставі ст.ст. 364, 367 ЦК України , керуючись ст.213, 214, 218 , ст. 224-225 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити;

1. Виділити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 в натурі частку з спільного домоволодіння за адресою: м. Луганськ, вул. Леніна, 286, яка складається з житлового будинку З-1, який складається з коридору площею 8,40 кв.м., житлової кімнати площею 15,5 кв.м., вани площею 7,4 кв.м. кухні-котельної площею 11,0 кв.м., комори площею 4,2 кв. м., житлових кімнат площею 7,40 кв.м., 13,20 кв.м., 15,80 кв.м. та 7,0 кв.м., коридору площею 1,50 кв.м., загальною площею 91,40 кв.м., житловою площею 58,90 кв.м., допоміжною площею 32,50 кв.м.; з-ганок; №,№ 2,3,4 - огорожу, Ш-зливну яму, Л-погріб, И-літню кухню, У-убиральню, Н-гараж; що становить 40\100 від цілого домоволодіння, - відповідно до додатку №2 Судової будівельно-технічної експертизи № 89/23 від 06.03.2013 року, позначено синім кольором;

2. Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності на виділену їм частку, що складається з житлового будинку З-1, який складається з коридору площею 8,40 кв.м., житлової кімнати площею 15,5 кв.м., вани площею 7,4 кв.м. кухні-котельної площею 11,0 кв.м., комори площею 4,2 кв. м., житлових кімнат площею 7,40 кв.м., 13,20 кв.м., 15,80 кв.м. та 7,0 кв.м., коридору площею 1,50 кв.м., загальною площею 91,40 кв.м., житловою площею58,90 кв.м., допоміжна площа 32,50 кв.м.; з-ганок; №,№ 2,3,4 - огорожу, Ш-зливну яму, Л-погріб, И-літню кухню, У-убиральню, Н-гараж , що становить 40\100 часток від цілого домоволодіння.

3. Припинити право спільної часткової власності.

4. Залишити колодязь у спільній частковій власності.

5. Визначити порядок користування земельною ділянкою за адресою м. Луганськ вул. Леніна, 286, у такий спосіб:

виділити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у користування земельну ділянку №1 площею 339 кв.м. відповідно до додатку №3 Судової будівельно-технічної експертизи № 89/23 від 06.03.2013 року, позначеної синім кольором: довжиною по межі з сусідньою ділянкою №284 - 15,47м, довжиною по межі з сусідньою ділянкою №288 - 14,44м., до лінії, що проходить по стіні будівлі И і будівлі У;

у спільному користуванні залишити земельну ділянку , позначену у схемі -додатку №3 до висновку експертизи №89\23 від 6.03.2013р. червоним кольором, у вигляді смуги шириною від ділянки, виділеної позивачам 3,02м, що обгинає будівлю В з прибудовою в1 вліво до межі з сусідньою ділянкою №288, а далі протягом 14,39м до кінця ділянки, шириною в кінці ділянки 2,77м.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача, яку він може подати до суду протягом 10 днів з дня отримання копії рішення. За відсутності заяви відповідача про перегляд заочного рішення, після закінчення вказаного строку рішення набирає законної сили.

Суддя: Т.В.Селезньова

Попередній документ
32097023
Наступний документ
32097025
Інформація про рішення:
№ рішення: 32097024
№ справи: 1203/10416/12
Дата рішення: 27.06.2013
Дата публікації: 21.01.2014
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Артемівський районний суд м. Луганська
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори, що виникають із земельних правовідносин