Рішення від 25.06.2013 по справі 913/1282/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 червня 2013 року Справа № 913/1282/13

Провадження № 21/913/1282/13

Суддя Палей О.С., розглянувши матеріали за позовом

позивача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, м. Луганськ,

до відповідача - Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ,

про стягнення 2 063 грн. 28 коп. пені,

за участю представників сторін:

від позивача - Лаптінова Н.М., начальник відділу з юридичних питань, довіреність №01/06 від 02.01.2013, ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Луганську;

від відповідача - представник не прибув.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, м. Луганськ - 08.05.2013р. звернувся до суду з позовною вимогою про стягнення з відповідача - Державного підприємства "Луганськвугілля", ідентифікаційний код 32473323, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1, заборгованості зі сплати пені в сумі 2 063,28 грн.

На обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що з 09 квітня 2003 року Державне підприємство "Луганськвугілля" зареєстровано у відділенні Фонду в м. Луганську, у зв'язку з чим прийняло на себе зобов'язання страхувальника по сплаті страхових внесків до Фонду.

Відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 2010 рік, заборгованість за підприємством по сплаті страхових внесків складала 298299,61 грн. та пені 42220,82 грн.

Згідно акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.11.2011 № 560 заборгованість за підприємством по недоїмці складала 298199,97 грн., заборгованість по пені збільшилась на 24 881,47 та складає 67 102,29 грн.

За період з 01.11.2011 по 05.12.2012 згідно акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 05.12.2012 № 734 боржником була погашена недоїмка у розмірі 210 118,53 грн., та пені у розмірі 29 881,47 грн.

Заборгованість за підприємством станом на 05.12.2012 по недоїмці становить 88 081,44 грн., та пені 49 243,88 грн., з урахуванням пені нарахованої за перевіряємий період у розмірі 12 023,06 грн.

28.03.2013 відділенням виконавчої дирекції Фонду в м. Луганську за період з 06.12.2012 по 11.03.2013 на підприємстві була проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

За результатами перевірки було складено акт № 110. За перевірений період сума заборгованості по недоїмці склала 88 081,61 грн. та по пені 49 243,88 грн. Відповідно на не сплачену недоїмку, яка виникла станом 01.01.2011, була нарахована пеня у розмірі 2 063,28 грн.

Відповідач без повідомлення причин в судове засідання явку свого представника двічі не забезпечив, вимоги суду не виконав.

На підставі ст. 75 ГПК України суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

За приписами п. 7 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.

Зазначене узгоджується з ч. 4 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України від 22.12.2011р. №4212-VI, в якій зазначено, що суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.

Ухвалою суду від 11 березня 2013 року господарським судом Луганської області порушено справу № 913/206/13-г про банкрутство Державного підприємства "Луганськвугілля", ідентифікаційний код 32473323, місто Луганськ, Ленінський район, вулиця Лермонтова, будинок 1В; ухвалою від 06.06.2013р. провадження у даній справі припинено у зв'язку з запровадженням мораторію на банкрутство вугільних підприємств.

Втім, враховуючи, що позивач звернувся до суду згідно з встановленою на дату подання позову підвідомчістю спорів господарським судам, суд розглядає дану справу за суттю.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані до матеріалів справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі виходячи з наступних підстав.

Спеціальним законом, який визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-XIV від 23.09.1999.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження по контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим законом.

Відповідно до п. 4.2 ст. 45 Закону України № 1105-XIV від 23.09.1999 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", роботодавець як рахувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати у встановленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону №1105-XIV від 23.09.1999, страхові тарифи, ференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.

Відповідно до ст. 52 Закону України № 1105-XIV від 23.09.1999 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку, відповідно до закону.

Частиною другою цієї статті (яка була чинною до 01.01.2011) та підлягала застосуванню щодо періоду, за який виникла заборгованість) передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

Порядок взяття на облік та набуття роботодавцями статусу страхувальників, обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України підприємствами, установами, (організаціями незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності), фізичними особами - підприємцями, фізичними особами, які використовують працю найманих працівників, а також добровільно застрахованими особами, порядок обліку та витрачання страхових коштів, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності визначається Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 за №36 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за №867/14134 (яка була чинною до 01.01.2011 та підлягала застосуванню щодо періоду, за який виникла заборгованість).

Пунктом 4.12 зазначеної Інструкції передбачено, що страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

Згідно з пунктом 4.13 зазначеної Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Пункт п. 5.1 та п. 5.2 вказаної Інструкції передбачає що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно.

Відповідно до п. 5.8 Інструкції встановлено що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються. Сплата (погашення) пені здійснюється у такому самому порядку, як і недоїмки.

28.03.2013 відділенням виконавчої дирекції Фонду в м. Луганську за період з 06.12.2012 по 11.03.2013 на підприємстві була проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

За результатами перевірки було складено акт № 110. За перевірений період сума заборгованості по недоїмці склала 88 081,61 грн. та по пені 49 243,88 грн.

Відповідно на не сплачену недоїмку, яка виникла станом 01.01.2011, була нарахована пеня у розмірі 2 063,28 грн.

Вищезазначений акт від 28.03.2013 № 110 з визначенням пені у сумі 2 063,28 грн. був підписаний керівником відповідача та головним бухгалтером.

З урахуванням викладеного, суд вважає доведеним факт, що за відповідачем дійсно обліковується несплачена пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 2 063,28 грн., яка на час розгляду справи в добровільному порядку не погашена, а тому, позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську щодо стягнення з Державного підприємства "Луганськвугілля" пені в розмірі 2 063,28 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України та п. 4.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", у випадках коли позивач звільнений від сплати судового збору - у разі задоволення позову повністю або частково судовий збір стягується з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам) в доход Державного бюджету України, якщо відповідач не звільнений від сплати цього збору.

Таким чином, з відповідача підлягає до стягнення в доход Державного бюджету судовий збір в сумі 1 720 грн. 50 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", ідентифікаційний код 32473323, місто Луганськ, Ленінський район, вулиця Лермонтова, будинок 1В, на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Луганську, ідентифікаційний код 25938888, м. Луганськ, вул. К.Маркса, 45, пеню в розмірі 2 063 грн. 00 коп., на виконання рішення видати наказ.

3. Стягнути з Державного підприємства "Луганськвугілля", ідентифікаційний код 32473323, місто Луганськ, Ленінський район, вулиця Лермонтова, будинок 1В, в доход Державного бюджету України судовий збір в сумі 1 720 грн. 50 коп., на виконання рішення видати наказ.

В судовому засіданні 25.06.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повне рішення складено 27.06.2013р.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.С.Палей

Надруковано 3 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу, за адресою, вказаною у заяві (91055, м. Луганськ, вул. К.Маркса, 45);

3 - відповідачу (91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1 "в") - рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Вих. № 385

2

01.07.2013