Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
19 червня 2013 р. № 820/2466/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,
представників сторін:
позивача - Звєздов С.О., Данильчук Т.Д.,
відповідача - Курченко К.В., Кисельова Ю.А., Вінокуров І.І.,
третьої особи - ОСОБА_6
представників третьої особи - ОСОБА_7, ОСОБА_8,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Комунального підприємства "Харківводоканал"
до Харківської обласної митниці за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_6
про скасування податкових повідомлень-рішень ,
Позивач, Комунальне підприємство "Харківводоканал", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської обласної митниці, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення рішення № 38 від 15.03.13р. про визначення суми податкового зобов'язання за платежем мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 282979,10 грн., у т.ч. за основним платежем 226383,28 грн. та штрафні санкції 56595,82 грн. та № 39 від 15.03.13р. про визначення суми податкового зобов'язання з Податку на додану вартість з товарів, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 56595,83 грн., у т.ч. за основним платежем 45276,66 грн. та штрафні санкції 11319,17 грн.
В обґрунтовування позовних вимог позивач зазначив, що правомірно задекларував у графі 33 митної декларації від 12.07.2012р. № 807100000/2012/428720 код товару 903289000 згідно УКТ ЗЕД, оскільки даний код товару було визначено на підставі рішення Харківської обласної митниці від 12.07.2012р. № КТ-807-0583-2012.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити в повному обсязі з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.
Представники відповідача проти задоволення заявленого адміністративного позову заперечували повністю та просили відмовити в повному обсязі. В обгрунтування заперечень зазначили, що при прийнятті спірних рішень відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Третя особа та представники третьої особи у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити в повному обсязі. Надали пояснення, відповідно до обставин зазначених у позовній заяві.
Суд, розглянувши та дослідивши всі подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті в їх сукупності, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу від 31.01.2013 року № 104 фахівцями Харківської обласної митниці була проведена невиїзна документальна перевірка фактів митного оформлення Комунальним Підприємством "Харківводоканал" (код ЄДРПОУ 3361715) товару "обладнання електричне для автоматичного керування рівня та фільтруванням стоків в прийомному відділенні каналізаційної насосної станції міського комунального господарства міста…", ввезеного на митну територію України за митною декларацією від 12.07.2012 № 807100000/2012/428720 в термін з 07.02.2013 по 11.02.2013року.
Результати перевірки оформлено актом від 25.02.2013 року № 0010/13/807000000/3361715 про результати проведення невиїзної документальної перевірки фактів митного оформлення Комунальним Підприємством "Харківводоканал" (код ЄДРПОУ 3361715) товару "обладнання електричне для автоматичного керування рівня та фільтруванням стоків в прийомному відділенні каналізаційної насосної станції міського комунального господарства міста…".
Перевіркою встановлено порушення КП "Харківводоконал" вимог Закону України від 05.04.2001 р. № 2371-ІІІ "Про митний тариф України" (із змінами та доповненнями ), пункту 187.8 статті 187, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України , в частини невірного визначення коду товару з комерційною назвою "обладнання електричне для автоматичного керування рівня та фільтруванням стоків в прийомному відділенні каналізаційної насосної станції міського комунального господарства міста…" за кодом 9032890000 згідно УКТ ЗЕД та встановлено, що вищезазначені товари повинні класифікуватись за кодом 8537109990 згідно з УКТЗЕД в результаті чого до Державного бюджету України підлягають сплаті належні платежі та податки на суму - 271 659,94 грн. (без урахування штрафних санкцій), в тому числі: ввізного мита - 226 383,28грн., ПДВ - 45 276,66грн.
На підставі акту від 25.02.2013 року № 0010/13/807000000/3361715 про результати проведення невиїзної документальної перевірки фактів митного оформлення Комунальним Підприємством "Харківводоканал" (код ЄДРПОУ 3361715) товару "обладнання електричне для автоматичного керування рівня та фільтруванням стоків в прийомному відділенні каналізаційної насосної станції міського комунального господарства міста…" та згідно з підпунктами 54.3.2., 54.3.3. 54.3.6. пункту 54.3. статті 54, пунктом 58.1. статті 58, абзацу 2 пункту 123.1. статті 123 Податкового кодексу України Харківською митницею були прийняті податкові повідомлення рішення - від 15 березня 2013 року № 38 на суму 282979,10 грн. та від 15 березня 2013 року № 39 на суму 56595,83 грн.
Не погодившись с висновками акту перевірки КП "Харківводоканал" звернулось з запереченнями №1021 від 06.03.2013 року до Харківською обласної митниці, які були залишенні без задоволення, а висновки акту від 25.02.2013 року № 0010/13/807000000/3361715 без змін.
Проведенню перевірки та прийняттю оскаржуваних рішень передувало те, що в зоні діяльності Харківської обласної митниці КП "Харківводоканал" здійснено митне оформлення товарів: обладнання електричне для автоматичного керування рівня та фільтруванням стоків в прийомному відділенні каналізаційної насосної станції міського режимі реального часу для підтримки технологічних параметрів у відповідності до заданих алгоритмів регулювання, призначене для автоматичного контролю насосних агрегатів (прийом та попередня обробка інформації отриманої з датчиків обладнання, формування та видача команд керування та захисту насосних агрегатів) - щити контролю та автоматичного керування (ЩКУ), у складі: ЩКУ - 18,5/2НА серійний № 001 - 1шт; - ЩКУ - 9/2НА серійний № 002 - 1шт; - ЩКУ - 9/2НА серійний № 003 - 1шт; - ЩКУ - 7,5/2НА серійний № 004 - 1шт; - ЩКУ - 90/2НА серійний № 005 - 1шт; - ЩКУ - 37/2НА серійний № 006 - 1шт; - ЩКУ - 11/2НА серійний № 008 - 1шт; - ЩКУ - 9/2НА серійний № 010 - 1шт; - ЩКУ - 45/2НА серійний № 011 - 1шт; - ЩКУ - 45/2НА серійний № 012 - 1шт; - ЩКУ - 15/2НА серійний № 013 - 1шт; - ЩКУ - 30-2/2НА серійний № 014 - 1шт; - ЩКУ - 15/2НА серійний № 015 - 1шт; - ЩКУ - 15/2НА серійний № 016 - 1шт; - ЩКУ - 37/2НА серійний № 017 - 1шт; - ЩКУ - 11/2НА серійний № 018 - 1шт; - ЩКУ - 7,5/2НА серійний № 019 - 1шт; - ЩКУ - 30-1/2НА серійний № 020 - 1шт; - ЩКУ - 37/2НА серійний № 021 - 1шт; - ЩКУ - 15/2НА серійний № 022 - 1шт; - ЩКУ - 22/2НА серійний № 023 1шт; - ЩКУ - 11/2НА серійний № 024 - 1шт; - ЩКУ - 170/5НА 5 (п'яти) насосами серійний № 007 - 1шт; - ЩКУ - 105/ЗНА З (трьома) насосами серійний № 009 - 1шт; комплектний щит автоматичного керування 5 насосами агрегатами ГКНСЩКУ серійний № 025 - 1 шт. Всього 25 шт., виробництва Польщі (далі по тексту товар ).
КП "ХВК" було укладений договір доручення по декларуванню товарів Х" 17/02 (72/2ПД/12) від 21.02.2012 р., відповідно до якого митне оформлення Товару, що належить КП 'ХВК" проводив ФОП ОСОБА_9, яким з метою митного оформлення було подано митну декларацію № 807100000/2012/427782 від 06.07.2012р.
При проведенні митного контролю за митною декларацією № 807100000/2012/427782 ВІД 06.07.2012р. підрозділом митного оформлення митного посту "Харків-центральний" було надано запит № 344 від 06.07.12р. до підрозділу митниці - відділу митних платежів запит, з зазначенням питання для дослідження - "вирішення спірного питання правильності класифікації та кодування товару", з можливою класифікацією по підкатегорії 8537109990.
Відповідно до рішення Харківської обласної митниці № КТ-807-0583-2012 від 12.07.2012р., ввезений КП "ХВК" товар повинен класифікуватися по підкатегорії 9032890000.
Товар, який було ввезено та оформлено позивачем, пройшов митне оформлення у повній відповідності до вимог діючого законодавства України. Харківською обласною митницею було здійснено митний контроль товару, передбачений нормами Митного кодексу України, про що свідчать відповідні підписи та печатки на СМК та митній декларації № 807100000/2012/428720 від 12.07.2012р.
Таким чином, КП "ХВК" у митній декларації № 807100000/2012/428720 від 12.07.2012 року у графі 33 задекларував ввезений товар по підкатегорії 9032890000 у відповідності до рішення відповідача № КТ-807-0583-2012 від 12.07.2012р., оформленого належним чином, та у силу вимог ч. 7 ст. 69 МК України така класифікація є обов'язковою, тобто позивач не мав можливості зазначити у митній декларації іншу підкатегорію товару.
Згідно п.23 розділу З "Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу і митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України", затвердженого наказом Мінфіну України від Ю.05.2012 р. № 650, у разі виявлення після митного оформлення товарів порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари за результатами проведення документальної перевірки з дотриманням вимог законодавства і/країни з питань державної митної справи в порядку, визначеному статтями 345 - 354 Кодексу. Рішення у цьому випадку не виноситься, а в разі наявності прийнятого Рішення воно відкликається відповідно до положень, визначених пунктами 20 - 22 цього розділу, до завершення документальної перевірки.
Відповідач не надав доказів що вказане рішення було відкликано до завершення перевірки, а навпаки матеріали справи свідчать, що рішення відповідача № КТ-807-0583-2012 ВІД 12.07.2012р. було відкликано після проведення перевірки, що є порушенням вимог законодавства України щодо порядку проведення перевірок митними органами.
Як свідчать матеріали справи, між позивачем та Харківським науково-дослідницьким інститутом судових експертиз засл. Проф.. М.С. Бокаріуса було укладено договір № 66/4-ПД/13 від 08.04.13р. про проведення експертного дослідження з наступного питання - яким характеристикам відповідає Товар згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності, на підставі чого ХНДІСЕ ім. засл. Проф. М.С. Бокаріуса було проведене експертне товарозначне дослідження та складено висновок № 2206 від 18.04.2013р.
Як вбачається з висновку експертного дослідження № 2206 від 18.04.2013 р. ввезений КП "Харківводоканал" товар відповідає характеристикам товарної підкатегорії 9032890000 Українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності.
При проведенні дослідження експертом було проведено зовнішній огляд об'єкту дослідження, з'ясовано призначення, характеристики, принципи роботи, особливості конструктивного виконання, технічні параметри, комплектування, функціонально-технічне застосування товару, вивчена технічна документація на товар.
Суд зазначає, що відповідачем в акті перевірки зазначено необхідність класифікації товару по під категорії 8537109990 . До товарної позиції 8537 та під категорії 8537109990 входять пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи ,обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517. До товарних позицій 8536, 8535 Електрична апаратура для комутації або захисту електричних кіл чи для приєднання до електричних кіл або в електричних колах (наприклад, вимикачі, перемикачі, роз'єднувачі, запобіжники плавкі, блискавковідводи, обмежувачі напруги, пристрої для гасіння стрибків напруги, штепсельні вилки і розетки та інші з'єднувачі, коробки з'єднання), для напруги до та понад 1000 В, з'єднувачі для оптичних волокон, волоконно-оптичних джгутів або кабелів.
До товарної позиції 9032 та під категорії 9032890000 входять прилади та апаратура для автоматичного регулювання або керування. Згідно приміток до товарної позиції 9032 до неї включаються (а) прилади і апарати для автоматичного регулювання витрати, рівня, тиску або інших змінних параметрів газів чи рідини, або для автоматичного регулювання температури незалежно від того, чи базується їх дія на використанні електричних явищ, які змінюються залежно від параметрів, що підлягають автоматичному регулюванню, сконструйовані для приведення відповідного параметра до конкретної величини та утримування його, стабілізуючи від коливань, вимірюючи постійно або періодично дійсну величину; та (b)автоматичні регулятори електричних величин, а також прилади та апарати для автоматичного регулювання неелектричних величин, дія яких ґрунтується на використанні електричних явищ, які змінюються залежно від параметрів, що підлягають автоматичному регулюванню, сконструйовані для приведення відповідного параметра до конкретної величини та утримування його, стабілізуючи від коливань, вимірюючи постійно або періодично дійсну величину.
Відповідно до технічної документації, а саме технічних паспортів на дану продукцію, які містяться в матеріалах справи, ввезений товар - це щити контролю та автоматичного керування каналізаційними насосними станціями, рівня та фільтруванням стоків в прийомному відділенні каналізаційної насосної станції міського комунального господарства міста, розраховане на тривале безперервне функціонування у режимі реального часу для підтримки технологічних параметрів у відповідності до заданих алгоритмів регулювання, призначене для автоматичного контролю насосних агрегатів. Це обладнання має технічну можливість керувати насосною станцією самостійно, без участі людини та може керуватися людиною дистанційно.
Крім того, суд зазначає, що митний орган, приймаючи ВМД, віднес товар до певного коду товарної номенклатури та пропустив товар на митну територію України (після сплати імпортером передбачених законом податків і зборів), та в подальшому він не мав правових підстав для прийняття податкових повідомлень про донарахування податкових зобовязань у звязку з виявленням помилки стосовно класифікації товару, зокрема з посиланням на результати камеральної перевірки.
Вказана правова позиція викладена у Постановах Верховного суду України від 21 лютого 2012 року (№ ЄДРСР 22204842), від 16 січня 2012 року (№ ЄДРСР 21839974), від 23 січня 2012 року (№ ЄДРСР 21438495).
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
За встановлених в ході судового розгляду обставин суд дійшов висновку про невідповідність вимогам чинного законодавства оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, що дає суду підстави для задоволення позову та скасування оскаржуваних правових актів індивідуальної дії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Комунального підприємства "Харківводоканал" до Харківської обласної митниці за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_6 про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкові повідомлення рішення Харківської обласної митниці № 38 від 15.03.2013р. та № 39 від 15.03.2013р.
Стягнути з Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011) на користь Комунального підприємства "Харківводоканал" (код ЄДРПОУ 03361715, адреса: 61013 м. Харків, вул. Шевченко, 2, р/р 26004010085522 у АТ "БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА" м. Харкова, МФО 351931) 2294,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 24 червня 2013 року.
Суддя Панов М.М.