Ухвала від 26.06.2013 по справі 803/1406/13-а

УХВАЛА

про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову

26 червня 2013 року Справа № 803/1406/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

при секретарі судового засіданні Мартинюк О.П.,

за участю представників позивача Денисюка Б.І., Кондратюка В.В., Чуприни І.П.,

представників відповідача Гавриш Г.В., Лагошної І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Західна теплоенергетична група» про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Західна теплоенергетична група» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов і рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Західна теплоенергетична група» (далі - ТзОВ «Захід-ТЕГ») звернулося з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Комісія) про визнання протиправними та скасування постанови від 31.05.2013 року № 73 «Про накладення штрафу на ТзОВ «Західна теплоенергетична група» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії», від 31.05.2013 року № 75 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року № 2» та протокольного рішення від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року № 16) з питання порядку денного засідання щодо порушення ТзОВ «Західна теплоенергетична група» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії) та постачання теплової енергії.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.06.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Одночасно з позовною заявою позивач подав до суду клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Клопотання обґрунтоване тим, що до ухвалення рішення в адміністративній справі і набрання цим рішенням законної сили пройде значний час, а тому є необхідним вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Без застосування таких заходів позивач змушений буде з 01.07.2013 року припинити виробничо-господарську діяльність, що матиме негативні наслідки для значної кількості населення міста Луцька. Позивач просить врахувати, що ТзОВ «Захід-ТЕГ» надає послуги з переробки давальницької сировини (природного газу) у готову продукцію (теплову енергію) на виробничих потужностях котельні, розташованої по вулиці Карбишева, 2 в місті Луцьку. Споживачем послуг є Державне комунальне підприємство «Луцьктепло», яке в свою чергу постачає теплову енергію, виготовлену на потужностях ТзОВ «Захід-ТЕГ», населенню, яке складає більше 40% населення міста Луцька. Оскаржувані рішення Комісії від 31.05.2013 року унеможливлюють з 01.07.2013 року надання згаданих послуг, наслідком чого буде припинення подачі теплової енергії (гаряче водопостачання) значній частині будинків обласного центру.

Позивач просить забезпечити адміністративний позов шляхом зупинення на період розгляду справи по суті дії постанови Комісії від 31.05.2013 року № 73 «Про накладення штрафу на ТзОВ «Західна теплоенергетична група» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії», постанови Комісії від 31.05.2013 року № 75 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року № 2» та протокольного рішення Комісії від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року № 16) з питання порядку денного засідання щодо порушення ТзОВ «Західна теплоенергетична група» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії) та постачання теплової енергії.

В судовому засіданні представники позивача клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підтримали з підстав, викладених у ньому, просять його задовольнити.

Заслухавши думку представників відповідача, які заперечили проти задоволення клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Згідно із частиною третьою статті 117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.

При розгляді клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову судом встановлено, що постановою Комісії від 31.05.2013 року № 73 «Про накладення штрафу на ТзОВ «Західна теплоенергетична група» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії» на ТзОВ «Захід-ТЕГ» накладено штраф у розмірі 85000,00 грн. за порушення пунктів 3.1, 5.3.2, 2.5, 3.1, 2.1.5 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (пункт 1 постанови), зобов'язано позивача до 01.07.2013 року усунути порушення пунктів 5.2.1, 3.1, 5.3.2, 5.2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (пункт 2 постанови) та зобов'язано ТзОВ «Захід-ТЕГ» забезпечити безумовне виконання пунктів 3.1, 5.2.4, 2.5, 2.1.5, 3.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (пункт 3 постанови). Згідно із постановою Комісії від 31.05.2013 року № 74 визнано такою, що втратила чинність постанова Комісії від 13.01.2012 року № 2 «Про встановлення тарифів на теплову енергію ТзОВ «Західна теплоенергетична група». Крім того, протокольним рішенням Комісії від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року № 16) вирішено зобов'язати ТзОВ «Захід-ТЕГ» до 01.07.2013 року укласти договір з газопостачальною організацією на поставку природного газу для усіх категорій споживачів (пункт 1 рішення) та доручено Департаменту ліцензійного контролю підготувати звернення до Генеральної прокуратури України та Міністерства доходів і зборів України з питання перевірки законності діяльності ТзОВ «Захід-ТЕГ» щодо надання послуг з переробки давальницької сировини (природного газу) у готову продукцію (теплову енергію) (пункт 2 рішення).

На думку суду, до вирішення справи по суті та набрання постановою законної сили в порядку вжиття заходів забезпечення адміністративного позову слід зупинити дію пунктів 2, 3 постанови Комісії від 31.05.2013 року № 73, постанови Комісії від 31.05.2013 року № 74 в цілому та пункту 1 протокольного рішення Комісії від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року № 16), оскільки існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат. При цьому, суд виходить з того, що в межах здійснення господарської діяльності позивачем з Державним комунальним підприємством «Луцьктепло» укладено договір № 9 від 01.02.2012 року про надання послуг з переробки давальницької сировини (природного газу) у готову продукцію (теплову енергію), а виконання зазначених рішень Комісії у спосіб та строки, визначені цими рішеннями, призведе до припинення зазначених договірних відносин, заподіяння у зв'язку з цим збитків позивачу, а також і до позбавлення з 01.07.2013 року значної кількості мешканців міста Луцька права на отримання послуг з гарячого водопостачання, що не може залишатися поза увагою суду. Крім того, відповідачем на даний час не надані докази того, що вказані рішення можливо виконати у строки, визначені ними. Судом також взяті до уваги пояснення представників відповідача про те, що рішення Комісії від 13.01.2012 року № 2 визнано таким, що втратило чинність рішенням Комісії від 31.05.2013 року № 74.

Разом з тим, відсутні правові підстави для зупинення дії пункту 1 постанови Комісії від 31.05.2013 року № 73 «Про накладення штрафу на ТзОВ «Західна теплоенергетична група» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії» в частині накладення штрафу у розмірі 85000,00 грн., оскільки за змістом частини дев'ятої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 року № 2633-ІV (з наступними змінами та доповненнями) у разі несплати штрафу за правопорушення у сфері теплопостачання він стягується у судовому порядку, тобто, у разі невиконання позивачем пункту 1 вказаної постанови в частині сплати штрафу спір щодо його стягнення вирішуватиметься у судовому порядку, в рамках іншої справи за позовом Комісії. Відтак, суд не має правових підстав зупинити дію пункту 1 вказаної постанови, оскільки в такому випадку буде обмежене право відповідача на звернення до суду з позовом про стягнення штрафу.

Крім того, відсутні підстави для зупинення дії пункту 2 протокольного рішення Комісії від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року № 16) в частині надання доручення Департаменту ліцензійного контролю підготувати звернення до Генеральної прокуратури України та Міністерства доходів і зборів України з питання перевірки законності діяльності ТзОВ «Захід-ТЕГ» щодо надання послуг з переробки давальницької сировини (природного газу) у готову продукцію (теплову енергію), оскільки позивачем не обґрунтована ні в тексті позовної заяви, ні в клопотанні про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову протиправність зазначеного рішення у вказаній частині, суд не вправі забороняти відповідачу для реалізації власних повноважень звертатися до правоохоронних та контролюючих органів.

Відтак, з наведених вище підстав клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 117, 118, 165 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити частково.

Зупинити до вирішення справи по суті та набрання постановою законної сили дію: пунктів 2, 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 31.05.2013 року № 73 «Про накладення штрафу на ТзОВ «Західна теплоенергетична група» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії» в частині зобов'язання до 01.07.2013 року усунути порушення та зобов'язання забезпечити безумовне виконання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії; постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 31.05.2013 року № 74 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року № 2» в цілому; пункту 1 протокольного рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року № 16) з питання порядку денного засідання щодо порушення ТзОВ «Західна теплоенергетична група» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії) та постачання теплової енергії.

В задоволенні решти клопотання відмовити.

Ухвала підлягає до негайного виконання.

Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, що оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М.Валюх