ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
21 червня 2013 року № 2а-7846/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря - Капустинської Н.М.
за участю представника позивача Тарасяка Р.В., представника відповідача Жогальської І.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі Львівської області до Будинкоуправління №4 квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова про стягнення заборгованості в сумі 143 027,49 грн, -
Позивача звернувся з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 143 027,49 грн.
Посилається на те, що відповідно до ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідач є платником єдиного внеску. Пунктом 1 частини 2 статті 6 вищенаведеного Закону передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Вказує на те, що відповідач допустив заборгованість по сплаті єдиного внеску до Пенсійного фонду України за січень-лютий 2011 року в розмірі 143 027,49 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, з підстав викладених у письмових заперечення.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З 01 січня 2011 року правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Перелік платників єдиного податку міститься у статті 4 цього ж Закону, згідно пункту першого якої такими є, зокрема, роботодавці-підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб; фізичні особи - підприємці; фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту); філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), утворені відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами; працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють; особи, які працюють на виборних посадах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян та отримують заробітну плату (винагороду) за роботу на такій посаді; військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового і начальницького складу; особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності; особи, які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно частини 3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платниками єдиного внеску вважаються платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та станом на розгляд справи має заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальну суму 143 027,49 грн.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного податку зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно поданих відповідачем звітів за період з січня по березень 2013 року, заборгованість по єдиному внеску становила 165 339 грн. 27 коп.
Порядок обчислення і сплати єдиного внеску визначений статтею 9 Закону № 2464-VI, згідно якої платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов»язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно вимог ч. 4 ст. 25 вказано вище Закону вбачається, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Оскільки відповідач свого обов'язку не виконав, позивачем, винесено вимоги про сплату боргу №Ю-153 від 05.04.2011 року, яка отримана відповідачем, що підтверджується долученими до матеріалів справи повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Доказів сплати вищенаведеної заборгованості відповідачем суду не представлено.
Враховуючи вищенаведене, відповідач допустив заборгованість перед Пенсійним фондом України на загальну суму 143 027,49 грн., що підлягає стягненню з такого в користь позивача.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задоволити повністю.
Стягнути з Будинкоуправління №4 Квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова (м. Львів, вул. Гайдамацька, 9 А; ідентифікаційний код 24964599) на користь Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова (м. Львів, вул. Мазепи,5а, ; р/р 256053010820 в УДК у Львівській області, МФО 325796, ЄДРПОУ 20847520) заборгованість по сплаті страхових внесків сумі 143 027 (сто сорок три тисячі двадцять сім гривень ) 49 (сорок дев»ять) коп.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 червня 2013 року.
Суддя Гулкевич І.З.