Рішення від 18.06.2013 по справі 913/1426/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 червня 2013 року Справа № 913/1426/13

Провадження №28пд/913/1426/13

Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом

Прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі

позивача Колядівської сільської ради, с. Колядівка Луганської області

до приватного підприємства сільськогосподарської виробничої фірми «Агро», м. Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі № 22 від 18.04.2011, державна реєстрація 18.07.2011 за № 442318344000256

за участю представників сторін:

від заявника: Трофименко П.В., посвідчення № 008305 від 09.10.2012, старший прокурор відділу;

від позивача: Бондар О.І., рішення про Колядівську сільську голову 21/1 від 24.12.2012, Колядівський сільський голова;

від позивача: Соколов О.В., довіреність № 249 від 05.06.2013, голова постійної комісії Колядівської сільської ради з питань агропромислового комплексу та регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища;

від відповідача: Чепіга Л.Б., представник за довіреністю б/н від 03.03.2013.

Прокурор Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі позивача Колядівської сільської ради звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до приватного підприємства сільськогосподарської виробничої фірми «Агро» про внесення змін до договору оренди землі № 22 від 18.04.2011, державна реєстрація 18.07.2011 за № 442318344000256, а саме:

- пункт 4 розділу «Об'єкт оренди» договору викласти в новій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 1580098,64 грн.»;

- пункт 8 розділу «Орендна плата» договору викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі та становить 47402,96 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору».

Підставою свого позову прокурор зазначив те, що пропоновані зміни обумовлені зміною законодавства, що регулює земельні відносини.

Відповідач у відзиві на позов погодився з позовними вимогами прокурора.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та прокурора, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області

ВСТАНОВИВ:

Сторонами у справі укладено договір оренди землі від 18.04.2011, державна реєстрація 18.07.2011 за № 442318344000256, за умовами якого орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку під комплексом МТФ № 4 в межах населеного пункту с. Колядівка за адресою: с. Колядівка, вул. Шевченко, 8/1, загальною площею 3,9092 га строком на 49 років.

Відповідно до п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась.

Пунктом 8 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 5 розмірам земельного податку, що встановлюється відповідно до розділу 12 Податкового кодексу України та становить 1407,312 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору.

Рішенням Колядівської сільської ради від 10.08.2011 № 9/11 затверджено Положення «Про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Колядівської сільської ради».

Рішенням Колядвської сільської ради від 10.08.2011 № 9/12 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Колядівка та с. Вовкодаєве Колядівської сільської ради Новойадарського району Луганської області та базову вартість 1 кв.м. забудованих земель: с. Колядівка - 47,76 грн., с. Вовкодаве - 43,34 грн. Дія даної нормативної грошової оцінки земель набуває чинності з 01.01.2012.

Позивач вважає, що спірний договір (пункти 4, 8) потребує зміни у зв'язку зі зміною законодавства, що регулює земельні відносини.

З метою усунення порушень законодавства Колядівська сільська рада звернулась до відповідача з листами № 97 від 01.03.2012 та № 211 від 02.04.2012, в яких пропонувала привести договір оренди землі у відповідність до чинного законодавства.

Відповідач на ці листи вказав, що необхідно отримати витяги з технічної документації земельної ділянки.

Колядівська сільська рада листом № 1200 від 05.11.2012 запропонувала внести зміни до договору оренди землі, додавши до листа проект додаткової угоди.

Відповідач не погодився з пропонованими позивачем умовами договору і запропонував встановити орендну плату у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Дані обставини стали підставою для звернення прокурора з даним позовом; звертаючись з даним позовом до суду, прокурор послався на приписи ст. ст. 274, 276, 288, 290 Податкового кодексу України.

Враховуючи обставини справи, надані матеріали, суд дійшов до наступного.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі" та ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Прокурор обґрунтовано посилається на приписи ст. ст. 274, 276, 288, 290 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Згідно ст. 276 цього Кодексу податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.

За приписами ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.

Рішенням Колядівської сільської ради від 10.08.2011 № 9/11 затверджено Положення «Про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Колядівської сільської ради».

Рішенням Колядвської сільської ради від 10.08.2011 № 9/12 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Колядівка та с. Вовкодаве Колядівської сільської ради Новойадарського району Луганської області та базову вартість 1 кв.м. забудованих земель: с. Колядівка - 47,76 грн., с. Вовкодаве - 43,34 грн. Дія даної нормативної грошової оцінки земель набуває чинності з 01.01.2012.

Згідно ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до розрахунку до додаткової угоди № 10 до договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку займає відповідач, складає на 2012 рік 1580098,64 грн., а річний розмір орендної плати - 47402,96 грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 05-14/733 від 07.05.2012.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими вимоги прокурора про внесення змін до договору оренди землі № 22 від 18.04.2011, державна реєстрація 18.07.2011 за № 442318344000256, а саме:

- пункт 4 розділу «Об'єкт оренди» договору викласти в новій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 1580098,64 грн.»;

- пункт 8 розділу «Орендна плата» договору викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі та становить 47402,96 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору».

Відповідно до п. 33 договору зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни договору оренди спір вирішується у судовому порядку.

Відповідач у відзиві на позов погодився з позовними вимогами прокурора.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Отже, зміни до договору, які є предметом розгляду, набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, враховуючи наведені приписи чинного законодавства України.

Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати стягуються з відповідача в дохід Державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від його сплати відповідно до Закону України «Про судовий збір».

У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

ВИРІШИВ:

1. Позов Прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі позивача Колядівської сільської ради до приватного підприємства сільськогосподарської виробничої фірми «Агро» про внесення змін до договору оренди землі № 22 від 18.04.2011, державна реєстрація 18.07.2011 за № 442318344000256 задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.04.2011, державна реєстрація від 18.07.2011 № 442318344000256, який укладений з приватним підприємством сільськогосподарською виробничою фірмою «Агро», відносно земельної ділянки площею 3,9092 га, за адресою: Луганська область, Новоайдарський район, с. Колядівка, вул. Шевченко, 8/1, які набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду, а саме:

- пункт 4 розділу «Об'єкт оренди» договору викласти в новій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 2012 рік становить 1580098,64 грн.»;

- пункт 8 розділу «Орендна плата» договору викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і дорівнює 3% від нормативно-грошової оцінки землі та становить 47402,96 грн. на рік. Розрахунок розміру орендної плати є невід'ємною частиною цього договору».

3. Стягнути з приватного підприємства сільськогосподарської виробничої фірми «Агро», м. Луганськ, кв. 50 лєтія Оборони Луганска, 9, ідентифікаційний код 30877035, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач - УДКСУ у м. Луганську, банк - ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206, судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ Ленінській МДПІ у м. Луганську.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 21.06.2013.

Суддя І.В. Семендяєва