Рішення від 18.06.2013 по справі 908/1204/13

номер провадження справи 15/24/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.2013 Справа № 908/1204/13

За позовом Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" в особі Філії Запорізький річковий порт АСК "Укррічфлот", м. Запоріжжя

до відповідача Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Кабінет Міністрів України, м. Київ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Держземагенства у Запорізькій області, м. Запоріжжя

про визнання частково недійсним рішення, зобов'язання внести зміни у договір оренди землі та внесення змін кадастрової документації

Суддя Горохов І.С.

представники:

від позивача: Міщенко В.В. представник довіреність №01-02/12 від 17.01.2013

від відповідача: Луцик Т.В. представник довіреність №01-17/2440 від 09.06.2011

від третьої особи на стороні позивача: Жолкевська В.В. представник довіреність №06-39/2467 від 22.04.2013

від третьої особи на стороні відповідача: Гайдаржийський В.С. представник довіреність №3 від 02.01.2013

Суть спору:

Розглянуто позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Судноплавна компанія "Укррічфлот" в особі Філії Запорізький річковий порт АСК "Укррічфлот" до відповідача Запорізької міської ради за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Кабінет Міністрів України про визнання частково недійсним рішення Запорізької міської ради, зобов'язання внести зміни у договір оренди землі та внесення змін до кадастрової документації.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 05.04.2013 порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 22.04.2013. Розгляд справи відкладався. Строк вирішення спору продовжувався.

В судовому засіданні 18.06.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позовні вимоги заявлені з наступних підстав: рішенням Запорізької міської ради встановлено Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот» нові межі та розмір земельної ділянки загальною площею 6,8866 га по вул. Чубанова, 3-Г. Передано в оренду строком на 49 років Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот» земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:03:038:0047) загальною площею 6,8866 га (землі, які використовуються для транспорту та зв'язку) по вул. Чубанова, 3 г для розташування бази відстою флоту за рахунок земель Запорізької міської ради, в тому числі: - площею 4,5086 га - землі під водою.

На підставі прийнятого рішення між Запорізькою міською радою та Позивачем 04.09.2006 укладено договір оренди земельної ділянки (у державному реєстрі земель запис від 09 жовтня 2006 року за номером 040626100902).

Вважає, що з урахуванням вимог норм законодавства України, яке діяло на час укладення договору оренди земельної ділянки у міської ради не було повноважень для вирішення питання щодо надання в оренду земельної ділянки під водними об'єктами. Вирішення вказаного питання відноситься до виключної компетенції органів виконавчої влади в особі Кабінету Міністрів України.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Вважає, що рішення прийнято в межах компетенції Запорізької міської ради. Договір, що укладений на виконання оскаржуваного рішення, не може бути визнаний недійсним в частині, оскільки законодавством передбачено порядок внесення змін в договір - прийняття рішенням міською радою про припинення права оренди на частину земельної ділянки та укладення додаткової угоди на внесення змін до існуючого договору в частині корегування орендованої площі.

Третя особа на стороні позивача підтримала позовні вимоги позивача з тих же підстав і просить позовні вимоги задовольнити.

Третя особа на стороні відповідача по суті позову пояснила, що земельна ділянка по вул. Чубанова, 3г, площею 6,8866 га, кадастровий номер 2310100000:03:038:0047 (витяг з Державного земельного кадастру від 14.06.2013 № НВ-2300241082013, Акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот»), з 01.01.2013 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» за формою власності віднесена до земель комунальної власності (п. 3 Прикінцевих та перехідних положень наведеного закону). Реалізація права комунальної власності можлива за умови державної реєстрації такого права за Запорізькою міською радою в установленому порядку.

За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.

28.04.2006 Запорізькою міською радою прийнято рішення №13/83 «Про передачу в оренду АСК «Укррічфлот»земельної ділянки по вул. Чубанова, 3 г для розташування бази відстою флоту».

Пунктом 1 зазначеного рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Чубанова, 3 г АСК «Укррічфлот»

Згідно з п. 3 зазначеного рішення, АСК «Укррічфлот» передано в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 6,8866 га (землі, які використовуються для транспорту та зв'язку) по вул. Чубанова, 3 г для розташування бази відстою флоту за рахунок земель Запорізької міської ради, в тому числі площею 4,5086 га землі під водою.

На виконання рішення Запорізької міської ради №13/83 від 28.04.2006 між Запорізькою міською радою - Орендодавець та Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот» (правонаступником якої є Публічне акціонерне товариство «Судноплавна компанія «Укррічфлот») - Орендар укладено договір оренди землі від 04.09.2006.

Земельна ділянка прийнята Орендарем за Актом приймання-передачі земельної ділянки від 09.10.2006.

29.08.2012 старшим державним інспектором сільського господарства Румянцевою І.В. проведена перевірка з питання додержання вимог земельного законодавства філії АСК «Укррічфлог», за адресою м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3-Г.

За результатами перевірки був складений акт №89 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 29.08.2012.

У результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 6,8866 га була надана на підставі Рішення Запорізької міської ради № 13/83 від 28.04.2006 для розташування бази відстою флоту строком на 49 років (землі, які використовуються для транспорту та зв'язку), договір оренді зареєстрований за №040626100903 від 09.01.2006.

Вище вказане рішення сесії було прийнято з порушенням вимог земельного законодавства з наступних причин - у вище вказаному рішенні зазначено що передана в оренду земельна ділянка відноситься до земель які використовуються для транспорту та зв'язку. Про що також зазначено в договорі оренди землі АСК «Укррічфлот», однак дана земельна ділянка відноситься до земель транспорту частково, на площі лише 2,378 га. а площа 4,5086 га. яка вказана у рішенні, як землі під водою, також по договору оренди віднесені до земель транспорту, а повинна була бути віднесена до земель водного фонду. У відповідності до ст. 58 Земельного кодексу України пункту «а» - до земель водного фонду належать землі під морями, річками, озерами, водосховищами і т. д. Крім того у висновках служб міста існує наявне поняття «акваторія» хоча не існує поняття «акваторії судноремонтного заводу», а поняття «акваторія річковою порту» - водна поверхня в установлених межах, що забезпечує в своїй судноплавній частині маневрування і стоянку суден, поняття якої подано у «Правилах технічної експлуатації річкових портових гідротехнічних споруд» затверджені наказом Міністерства транспорту України від 29 березня 2004 р. N 251. зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27 липня 2004 р. за N 932/9531. Таким чином при прийнятті даного рішення були порушені вимоги ст. 19 ст. 20 Земельного кодексу України.

Висновки зроблені за результатом проведення вказаної перевірки стали підставою для звернення позивача до суду, оскільки на його думку, рішення не відповідає вимогам чинного земельного законодавства України, а саме: Запорізька міська рада не є «відповідним» у розумінні частини 3 статті 123 Земельного кодексу України органом, до повноважень якого належить вирішення питань, пов'язаних із наданням у користування ділянки водного фонду в розмірі 4,4086 га та акваторії річки Дніпро в цілому.

Розглянувши надані до матеріалів справи докази суд вважає, що не підлягає задоволенню внаслідок наступного.

Відповідач у відзиві на позов зазначив про пропуск позивачем строку позовної давності та необхідності їх застосування до спірних правовідносин з посиланням на листування зазначене у відзиві (лист ДП «Запорізький річковий порт» - 05.06.2006р., звернення АСК «Укррічфлот» у 2009р.), однак оригіналів або належним чином засвідчених копій не надав. Позивач наголошує, що про порушення вимог законодавства України стало відомо лише після проведення перевірки Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області у серпні 2012 року.

Суд погоджується з позицією позивача щодо необхідності обліку строку позовної давності з 29.08.2012р. дати складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства - з від дня коли особа дізналась про порушення свого права, однак вважає, що позов не підлягає задоволенню в повному обсязі з інших підстав.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п. 12 Земельного кодексу України).

Частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження сільських, селищних та міських рад у галузі вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дані питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях (п. 34 ст. 26).

Відповідно до пункту 12 розділу X Земельного кодексу України та Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

На момент прийняття спірного рішення та договору оренди землі відповідного розмежування земель державної та комунальної власності не було здійснено.

Нормами ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції станом на 31.03.2006) було передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок здійснюється за проектами відведення в порядку, установленому ст. ст. 118, 123 вищезазначеного кодексу.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» (в редакції станом на 28.04.2006), до земель державної власності відносяться землі під водними об'єктами загальнодержавного значення відповідно до законодавства України, а також землі під береговими смугами водних шляхів, водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони об'єктів водного фонду загальнодержавного значення за межами населених пунктів.

Земельний кодекс України ані в редакції на момент спірного рішення, ані в редакції на час прийняття рішення у справі не містить поняття такої категорії земель як землі водного фонду загальнодержавного значення. Склад земель водного фонду визначався вимогами ст. 58 Земельного кодексу України, ст. 4 Водного кодексу України, зокрема до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими об'єктами, болотами, а також островами, не зайняті лісами.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 5 Водного кодексу України, до водних об'єктів загальнодержавного значення належать, зокрема, поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків.

Пунктом 2 ст. 14 Водного кодексу України, на вимоги якого посилається позивач, визначено, що до відання Кабінету Міністрів України у галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворення водних ресурсів належить: розпорядження водними об'єктами загальнодержавного значення. Суд наголошує на тому, що виключне розпорядження в даному випадку передбачено саме водними об'єктами загальнодержавного значення, а не земельними ділянками під водними об'єктами, відносно яких чіткого порядку надання в оренду таких земельних ділянок та їх розмежування не було.

Відповідно до п. 15 договору оренди землі від 04.09.2006р. цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі транспорту та у п. 4 спірного рішення визначено - землі, які використовуються для транспорту та зв'язку.

Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-230021272013 від 14.06.2013, земельна ділянка площею 6,8866 га, що розташована в м. Запоріжжя, вул. Чубанова, 3Г, кадастровий номер 2310100000:03:038:0047, є державною власністю, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, власником (користувачем) земельної ділянки є Запорізька міська рада. Дата державної реєстрації земельної ділянки - 09.10.2006р., вид права - право власності; інформація про власників (користувачів) земельної ділянки - Запорізька міська рада.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 59 Земельного кодексу України (в редакції станом на 31.03.2006р.), землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Державним водогосподарським організаціям за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування землі водного фонду для догляду за водними об'єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами тощо. Тобто перелік не є вичерпним.

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про оренду землі» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

Згідно зі ст. 118 Земельного кодексу України, міська рада розглядає проект відведення і приймає рішення про передачу земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, рішенням Запорізької міської ради №13/83 від 28.04.2006 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Чубанова, 3г та передано в оренду АСК «Укррічфлот» земельну ділянку загальною площею 6,8866 га (землі, які використовуються для транспорту та зв'язку) по вул. Чубанова, 3 г для розташування бази відстою флоту за рахунок земель Запорізької міської ради, в тому числі площею 4,5086 га землі під водою.

За викладених обставин та наданих до матеріалів справи документів, позивачу при прийнятті спірного рішення та при укладенні договору оренди земельної ділянки від 04.09.2006р. надано в оренду саме земельну ділянку, а не будь-який водний об'єкт, який відноситься до водного об'єкту загальнодержавного значення.

Щодо розмежування земель комунальної та державної власності додатково необхідно зазначити про те, що з 01.01.2013р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності». Відповідно до п. 2 та п. 3 Прикінцевих та перехідних положеннях вказаного Закону України, визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про розмежування земель державної та комунальної власності».

Визначено, що з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:

а) земельні ділянки:

- на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;

- які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;

б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

В свою чергу у п. 4 Прикінцевих та перехідних положеннях цього Закону визначено, що у державній власності залишаються:

а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки:

- на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності;

- які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;

які належать до земель оборони;

б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

На час прийняття рішення у справі земельна ділянка передана позивачу в оренду строком на 49 років загальною площею 6,8866 га за договором оренди землі від 04.09.2006р. та п. 4 рішення Запорізької міської ради №13/83 від 28.04.2006р. відноситься до земель комунальної власності.

З урахуванням викладеного, посилання позивача на прийняття Запорізькою міською радою спірного рішення в частині п. 4 щодо надання в оренду ділянки водного фонду в розмірі 4,4086 Га та акваторії річки Дніпро в цілому з перевищенням повноважень суд вважає безпідставним, а позов в цій частині таким, що задоволенню не підлягає.

Крім того, вимога щодо - «Загальну площу переданої земельної ділянки вважати в розмірі 2,378 га» є такою, що не відповідає способу захисту прав суб'єкту господарювання, які визначені ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, у зв'язку з чим позовна вимога в цій частині також задоволенню не підлягає.

Щодо вимоги про зобов'язання Запорізьку міську раду внести зміни по зменшенню переданих в оренду земельних ділянок у договір оренди від 04.09.2006 шляхом укладання відповідної додаткової угоди до договору слід зазначити наступне.

Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до статті 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а інша сторона у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду, а у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно з п. 32 договору оренди землі від 04.09.2006, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Позивач доказів надсилання відповідачу пропозиції про внесення змін до договору оренди землі щодо зміни площі орендованої земельної ділянки не надав.

Необхідно також зазначити, що порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності визначено ст. 123 Земельного кодексу України, Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (постанова Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677), у зв'язку з чим на думку суду, передумовою для внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки від 04.09.2006р. повинно бути розроблення проекту відведення земельної ділянки з подальшим внесення змін до умов договору оренди. Також відповідний орган місцевого самоврядування в межах своїх повноважень розглядає питання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки на пленарних засіданнях ради з урахуванням вимог п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Доказів прийняття міською радою рішення про внесення змін до договору оренди від 28.04.2006р. не надано. У зв'язку з чим, вимога про зобов'язання міську раду внести зміни по зменшенню переданих у оренду земельних ділянок у договір оренди землі шляхом укладення відповідної додаткової угоди до договору суперечить вимогам чинного законодавства України та є порушенням виключної компетенції відповідача і задоволенню не підлягає.

Щодо вимоги про зобов'язання Запорізьке міське управління земельних ресурсів внести відповідні зміни до земельної-кадастрової документації слід зазначити наступне.

За приписами ст. 21 Господарського процесуального кодексу України, позовна вимога пред'являється відповідачу, який є стороною по справі.

Запорізьке міське управління земельних ресурсів не є стороною по справі, а відтак позовні вимоги до неї пред'являтися не можуть.

Крім того, необхідно зазначити, що внесення відповідних змін до кадастрової документації регулюється Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011р. №3613-VI та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051, а також формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав з урахуванням вимог ст. 79-1 Земельного кодексу України.

Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051 визначено, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держземагентство та його територіальні органи.

У зв'язку з недодержанням позивачем вимог вище вказаних нормативних актів щодо ведення Державного земельного кадастру позовна вимога про внесення змін до земельної кадастрової документації, окрім зазначеного також є, ще і передвчасною.

Враховуючи викладене, суд вважає позов безпідставним, не доведеним належними та допустимими засобами доказування, а відтак таким, що задоволенню не підлягає.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволені позову про визнання частково недійсним рішення Запорізької міської ради №13/83 від 28.04.2006р. про передачу в оренду Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот» земельної ділянки по вулиці Чубанова 3-Г в частині передачі земельної ділянки під водою площею 4,5086 га. Вважати площу переданої земельної ділянки в розмірі 2,378 га. Зобов'язання Запорізької міської ради внести зміни у договір оренди землі від 04.09.2006р. щодо зменшення площі переданої в оренду земельної ділянки та зобов'язання Запорізького міського управління земельних ресурсів внести відповідні зміни до земельної - кадастрової документації.

Суддя І.С. Горохов

Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 25.06.2013р.