ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" червня 2013 р. Справа № 809/731/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Біньковської Н.В.
при секретарі судового засідання Хоми О.В.
за участю:
представника позивача - Капущак Г.В.
представника відповідача - Баралецької М.В.
представника третьої особи - Рудяка С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача відділ Держземагенства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007421593 від 12.12.2012 року, -
ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007421593 від 12.12.2012 року.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.04.2013 року до участі у справі залучено відділ Держземагенства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог діючого законодавства оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку, в тому числі штрафних санкцій на загальну суму 229870,13 грн. Зазначено, що висновки викладені в акті перевірки ґрунтуються на рішенні Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська", а оскільки, пункт 2 даного рішення, що обумовлює введення його в дію з дати прийняття, визнано в судовому порядку незаконним, то й донарахування сум по земельному податку оскаржуваними рішеннями є безпідставними.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила. Пояснила, що оскаржуване рішення прийнято із врахуванням витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого управлінням Держкомзему у м. Івано-Франківську на запит податкового органу 13.11.2012 року. Просила в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи проти позову заперечив. Пояснив, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.11.2012 року станом на 2009 рік, складений ним на підставі матеріалів грошової оцінки земель м. Івано-Франківська, які затверджені рішенням сесії Івано-Франківської міської ради XXIX сесії п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" зареєстроване виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 31.05.1995 року як юридична особа, взяте на податковий облік в ДПІ у м. Івано-Франківську, є платником земельного податку, в тому числі за землі промисловості площею 192952 м.кв. по вул. Євгена Коновальця, 229.
21.01.2009 року ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" подало до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську податковий розрахунок по земельному податку за № 2626. Податкові зобов'язання на 2009 рік у зазначеному розрахунку позивачем визначено відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 26.08.2008 року № 70, виданого управлінням земельних відносин Івано-Франківської міської ради на підставі матеріалів грошової оцінки земель м. Івано-Франківська, розроблені Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто" м. Київ, які затверджені рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року (а.с.72, 79).
28.08.2012 року ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" подало до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № 9003149735 за 2009 рік зі зменшенням податкових зобов'язань по землях промислового призначення за вересень-грудень 2009 року на суму 199062,12 грн. Податкові зобов'язання на 2009 рік у зазначеному розрахунку позивачем визначено відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.01.2008 року № 05/1-1/40, виданого управлінням земельних ресурсів у м. Івано-Франківську, на підставі матеріалів грошової оцінки земель м. Івано-Франківська, розроблені Державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто" м. Київ, які затверджені рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 12.03.1999 року (а.с.81, 77).
Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську проведено документальну невиїзну перевірку платника земельного податку ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" з питань повноти нарахування та своєчасності сплати у бюджет земельного податку, за результатами якої складено акт за № 10999/1593/00218271 від 22.11.2012 року (а.с.12-13).
Перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 271.1.1. пункту 271.1. статті 271, пункту 286 статті 286 Податкового кодексу України, статті 13 Закону України "Про плату за землю", внаслідок чого занижено земельний податок на 2009 рік в уточненій податковій декларації по платі за землю від 28.08.2012 року № 9003149735 на суму 183896,10 грн.
В зв'язку з виявленими порушеннями Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську 12.12.2012 року прийнято податкове повідомлення-рішення за № 0007421593, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 229870,13 грн., в тому числі 183896,10 грн. за основним платежем та 45974,03 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.10).
Як слідує із змісту зазначеного вище акту перевірки, податкові зобов'язання по земельному податку визначались посадовими особами відповідача згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, виданого управлінням Держкомзему у м. Івано-Франківську 13.11.2012 року листом № 1003/10/58 від 05.11.2012 року.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю", який діяв до 01.01.2011 року, встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Згідно статті 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до статтей 269, 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є, в тому числі, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Підпунктом 271.1.1. пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Відповідно до пункту 286.1. статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Судом встановлено, що спір між сторонами виник з підстав розбіжності у відомостях про нормативну грошову оцінку земель, яка введена в дію у встановленому законом порядку.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська" затверджено матеріали нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська станом на 01.07.2007 року, виконані Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто".
Пунктом 2 цього рішення вказану нормативну грошову оцінку земель міста введено в дію з дати прийняття даного рішення та визнано такою, що втратила чинність нормативна грошова оцінка, затверджена рішенням сесії міської ради від 12.03.1999 року.
Постановою Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року у справі № 2а-1965/2009 за позовом ВАТ "Родон", ВАТ "Полімер", ВАТ "Промприлад", ВАТ "Будівельні матеріали", ВАТ "Залізобетон", ВАТ "Індуктор" до Івано-Франківської міської ради, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача - Державне підприємство Міністерства оборони України "63 котельно-зварювальний завод", ВАТ "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод", ЗАТ "Солід", третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Державна податкова інспекція м. Івано-Франківська, визнано незаконним пункт 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська".
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року у зазначеній справі задоволено апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради, постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року вищевказану постанову Львівського апеляційного адміністративного суду - скасовано, а постанову Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року - залишено в силі.
29.03.2011 року колегією суддів Вищого адміністративного суду України винесено ухвалу, якою відмовлено в допуску справи за заявою Івано-Франківської міської ради про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року.
Як зазначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року, оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, тому суд касаційної інстанції прийшов до переконливого висновку про неправомірність рішення відповідача в частині введення в дію нової грошової оцінки в середині бюджетного року.
Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Тому обставина, щодо незаконності рішення органу місцевого самоврядування в частині введення в дію нормативно-грошової оцінки, не підлягає доказуванню, як така, що встановлена судом касаційної інстанції при розгляді адміністративної справи.
За приписами частини 5 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Рішення Івано-Франківської міської ради XXIX сесії п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року опубліковано 13.01.2011 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом із газети "Західний кур'єр" від 13-19 січня 2011 року за № 2 (1263), яка є офіційним друкованим органом Івано-Франківської міської ради (а.с.33).
Судом встановлено, що виданий управлінням Держкомзему у м. Івано-Франківську витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.11.2012 року, згідно якого відповідач визначив позивачу податкові зобов'язання по земельному податку, складений на підставі матеріалів грошової оцінки земель м. Івано-Франківська, які затверджені рішенням сесії Івано-Франківської міської ради XXIX сесії п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року.
Таким чином, оскільки нова грошова оцінка станом на 2009 рік фактично не була введена в дію, суд приходить до висновку, що позивач правомірно використовував при проведенні податкових розрахунків за вересень-грудень 2009 року в уточнюючій податковій декларації з плати за землю № 9003149735 від 28.08.2012 року попередню нормативну грошову оцінку землі, затверджену рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 12.03.1999 року.
На переконання суду, рішення податкового органу щодо визначення податкових зобов'язань та застосування штрафних санкцій не може ґрунтуватись на незаконних рішеннях чи діях іншого суб'єкта владних повноважень.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, а оскаржувані рішення суб'єкта владних повноважень - до скасування.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області № 0007421593 від 12.12.2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський арматурний завод" (ідентифікаційний код 00218271) 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) гривні 00 копійок понесених судових витрат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 18.06.2013 року.