вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про повернення позовної заяви
07 грудня 2011 р. Справа № 2а-15410/11/0170/18
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Панов О.І., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Привітненської сільської ради
до Споживчого товариства індивідуальних забудовників "ЩИТ"
про стягнення,
Привітненська сільська рада звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Споживчого товариства індивідуальних забудовників "ЩИТ" про стягнення заборгованості по договору про дольову участь у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури у сумі 181000,00 грн.
Згідно ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 ).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 18 КАС України передбачено, що адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Так як відповідач - Споживче товариство індивідуальних забудовників "ЩИТ", не відноситься до суб'єктів, визначених в ч. 2 ст. 18 КАС України, а підсудність зазначеного спору безпосередньо визначена ч. 1 ст. 18 КАС України, суд приходить до висновку, що в цьому випадку правила альтернативної підсудності, встановлені ч. 5 ст. 18 КАС України не застосовуються.
Таким чином, з огляду на те, що позивачем по справі виступає орган місцевого самоврядування, а саме Привітненська сільська рада, то дана справа не підсудна Окружному адміністративному суду АР Крим, та підлягає розгляду у місцевому суді загальної юрисдикції.
На підставі викладеного позовна заява з усіма матеріалами підлягає поверненню позивачеві.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 160, 165 КАС України, суд
Позовну заяву повернути позивачу із усіма доданими до неї матеріалами.
Копію ухвали надіслати Привітненській сільській раді.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Панов О.І.