Головуючий у 1-й інстанції: Борискін С.А.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
іменем України
"12" червня 2013 р. Справа № 817/219/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Охрімчук І.Г.,
при секретарі Кошиль О.Ю. ,
за участю представника Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Гридіної Н.В., Національного університету "Острозька академія" Волинчук В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" березня 2013 р. у справі за позовом Національного університету "Острозька академія" до Здолбунівської міжрайонної виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання незаконним та скасування рішення ,
Національний університет «Острозька академія» звернувся з адміністративним позовом до Здолбунівської міжрайонної виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення № 01 від 10.01.2013 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, мотивуючи тим, що застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду у сумі 5302,26 грн. є необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Здолбунівської міжрайонної виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 01 від 10.01.2013 р.
Присуджено на користь позивача Національний університет "Острозька академія" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Не погоджуючись з даною постановою відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Рівненського окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог повністю.
Представник Фонду в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу.
Представник університету апеляційну скаргу не визнав.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників у справі та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_7 на початку вересня 2012 року подала до Страхувальника - Національного університету «Острозька академія» листок непрацездатності серії АВХ № 491028 від 03.09.2012 р. для отримання допомоги по вагітності та пологах за 180 календарних днів з 03.09.2012 по 01.03.2013 р. і їй здійснювалася виплата допомоги по вагітності та пологах, як потерпілій від аварії на ЧАЕС за 180 календарних днів
9 січня 2013 року Здолбунівською міжрайонною виконавчою дирекцією Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка правильності використання страхових коштів Фонду Національним університетом «Острозька академія».
За результатами перевірки складено акт від 09.01.013 № 004628 , згідно висновків якого виявлені порушення п. 3 ч. 2 ст. 27 та п. 1 ст. 38 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст. 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: Позивачем допущено переплату по листку непрацездатності серії АВХ № 491028 за період із 03.09.2012 по 01.03.2013 по вагітності та пологах ОСОБА_7 на суму 5302,26 грн., оскільки було здійснено нарахування та виплату коштів за 180, а не 126 календарних днів.
За наслідками розгляду вказаного акту було прийняте рішення № 01 від 10.01.2013 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій, яким зобов'язано Національний університет «Острозька академія» повернути кошти у сумі 5302,26 грн. та накладено штраф у сумі 2651,13 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, посилаючись на положення п. 3 ч. 2 ст. 27 та п. 1 ст. 38 Закону України №2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст. 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходив з того , що маючи інформацію про страховий випадок, вид та розмір допомоги, перевірки правомірності видачі листка непрацездатності серії АВХ № 491028 від 03.09.2012 р. відповідач, як і будь-який інший суб'єкт владних повноважень, не проводив, висновки про неправомірність його видачі на дату винесення рішення відсутні. Доводи Відповідача про те, що ним не здійснена перевірка правомірності видачі листка непрацездатності через відсутність письмового звернення Страхувальника з проханням здійснити перевірку не можуть братись до уваги з тієї причини, що Страховик уповноважений здійснювати таку перевірку з власної ініціативи, а звернення Страхувальника з таким проханням є його правом. Після повідомлення Страховика про страховий випадок та отримання підтвердження щодо можливості надання допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_7 за 180 календарних днів необхідності у зверненні Страхувальника до Страховика не було.
Покликання Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на той факт, що листок непрацездатності серії АВХ № 491028 від 03.09.2012 р. виданий з порушенням і не є підставою для призначення матеріального забезпечення, не знайшли свого підтвердження , а відтак дії позивача щодо нарахування та виплати для ОСОБА_7 допомоги по вагітності та пологах за 180 календарних днів є правомірними.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України №2240-ІІІ допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілим дітям та їх батькам надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги : надання жінкам , які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, відпустки по вагітності і родах тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, яка обчислюється сумарно і надається жінкам повністю незалежно від кількості днів , фактично використаних до пологів, з оплатою в розмірі повного заробітку незалежно від стажу та місця роботи.
Вищенаведені положення Закону не ставлять в залежність надання відпустки по вагітності і родах тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, від місця проживання потерпілої особи. Право на зазначену відпустку мають особи , які визнані у встановленому порядку потерпілими від аварії на ЧАЕС. Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_7 є застрахованою особою у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і згідно копії посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії НОМЕР_1 від 23.02.2004 та посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії НОМЕР_2 від 31.10.2012 вона є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесена до 4 категорії осіб, а тому має право на отримання відпустки по вагітності і родах тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, не залежно від місця проживання потерпілої особи.
Згідно з ч. 1 ст. 51 ЗУ № 2240-ІІІ підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним Наказом МОЗ, МПСП, Фонду ССТВП, Фонду ССНВВПЗ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406) листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Порядок, умови видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 Закону 2240-ІІІ Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Доводи відповідача про те, що наявність печатки та підпису головного лікаря біля відмітки «Видачу листка непрацездатності дозволяю» підтверджує, що листок непрацездатності виданий поза місцем проживання і роботи застрахованої особи, а отже Страхувальник мав взяти це до уваги і виплатити допомогу по вагітності та пологах за 126, а не 180 календарних днів, судом не приймаються. Так, факт проставляння підпису та печатки у зазначеному місці відповідає вимогам законодавства і, зі свідчень ОСОБА_8, було враховано Страхувальником при прийнятті рішення, оскільки листок непрацездатності виданий за місцем проживання - в м. Кузнецовську для пред'явлення його за місцем роботи - в м. Острозі. Враховуючи наявність таких підпису та печатки, Страхувальник не може виплатити допомогу за меншу кількість днів, ніж та, яка вказана у листку непрацездатності. Зазначений листок є чинним та недійним у передбаченому законодавством порядку не визнавався.
Згідно з п. 3. ч. 2 ст. 27 Закону № 2240-ІІІ страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до Закону.
З матеріалів справи вбачається, що Страхувальник виконав свій обов'язок та, дотримуючись порядку виплати, вчасно подав Страховику заяву-розрахунок № 237 від 13.09.2012 р. і в кінці місяця виплатив всю перераховану суму допомоги застрахованій особі).
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 228 Закону № 2240-ІІІ страховик має право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам. Пунктом 8.1. Інструкції № 455, передбачено, що контроль за виконанням Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.
Якщо за результатами перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності фахівцями Фонду або відповідальними за експертизу тимчасової непрацездатності органів охорони здоров'я будуть зроблені висновки про порушення встановленого порядку видачі листків непрацездатності, то комісія із соціального страхування підприємства має право прийняти рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності), відповідно до абз. 2 п. 2.2. та п. 3.1.1. Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 р. № 25.
Пунктом 2.1. вказаного Положення визначено, що комісія із соціального страхування підприємства має право звертатися за необхідності до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства. Згідно з п. 3.1.1. вказаного положення комісія із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову Рівненським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" березня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук І.Г. Охрімчук
Повний текст виготовлено 18.06.2013 року
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк
Повний текст cудового рішення виготовлено "18" червня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Національний університет "Острозька академія" вул.Семінарська,2,м.Острог,Острозький район, Рівненська область,35800
3- відповідачу Здолбунівська міжрайонна виконавча дирекція Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вул.Грушевського,25/300,м.Здолбунів,Рівненська область,35700