Головуючий у 1-й інстанції: Зейкан І.Ю
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
іменем України
"11" червня 2013 р. Справа № 1711/1458/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на ухвалу Кузнецовського міського суду Рівненської області від "12" березня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
У серпні 2012 року відповідач звернувся до суду із завою про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення та просив скасувати постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 12 березня 2013 року по справі № 2-а-2812/11 за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування заяви відповідач посилається на те, що 16 липня 2012 року на офіційному сайті Житомирського апеляційного адміністративного суду було опубліковано "Узагальнення судової практики розгляду і вирішення адміністративними судами апеляційного округу справ, пов'язаних із соціальними виплатами особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2011 р. -І-півріччя 2012 р.", у якому зазначено, що управління праці і соціального захисту населення, яке є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, проводить відповідні видатки лише на підставі розрахунків поданих підприємствами, а не здійснює таке нарахування самостійно, отже, зазначені органи соціального захисту не можуть бути відповідачами у таких спорах. На час вирішення справи відповідачу не були відомі вказані обставини.
Ухвалою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 12 березня 2013 року заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Кузнецовського міського суду Рівненської області від 05 грудня 2011 року, залишено без задоволення.
Не погоджуючись з вищезазначеною ухвалою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та задовольнити заяву.
Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах, передбачених статті 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 05 грудня 2011 року позов ОСОБА_4 задоволено, визнано протиправними дії та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 доплати за роботу у зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі двох мінімальних заробітних плат, починаючи з 01 травня 2011 року і до настання передбачених законодавством підстав для припинення виплати доплати особисто позивачу, або до зміни законодавства, що регулює вказані виплати.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2012 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради залишено без задоволення, постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 05 грудня 2011 року без зміни.
Постанова набрала законної сили.
Відповідно до ст. 246 КАС України особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
Статтею 245 КАС України визначено підстави для провадження за нововиявленими обставинами.
Підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Враховуючи викладене та виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, колегія суддів зазначає, що нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. При цьому суд вправі змінити або скасувати судове рішення за нововиявленими обставинами лише за умови, що ці обставини впливають на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається.
Водночас нововиявленими можуть бути визнані лише істотно значимі, суттєві обставини, тобто такі обставини, обізнаність суду стосовно яких у розгляді справи забезпечила б прийняття цим судом іншого рішення.
Проте, не можуть бути визнані нововиявленими нові обставини, тобто такі, що виникли чи змінилися після прийняття судом рішення, а також обставини, на які посилався учасник судового процесу в своїх поясненнях або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону.
Даний перелік підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.
З матеріалів даної адміністративної справи вбачається, що підставою для звернення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до суду з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду стало Узагальнення судової практики розгляду і вирішення адміністративними судами апеляційного округу справ, пов'язаних із соціальними виплатами особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2011 р. - І-півріччя 2012 р." , яким зокрема передбачено практику вирішення спорів про донарахування доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідач стверджує, що такі обставини мають істотне значення для вирішення справи та не були відомі управлінню на час розгляду справи.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що таке твердження відповідача є безпідставним, оскільки узагальнення судової практики Житомирським апеляційним адміністративним судом щодо розгляду справ певних категорій та надання ним у зв'язку з цим роз'яснень не є нововиявленою обставиною в розумінні змісту глави 4 КАС України, оскільки такими узагальненнями та роз'ясненнями Житомирський апеляційний адміністративний суд лише аналізує практику судів першої інстанції щодо застосування окремих положень норм матеріального та/або процесуального права, а не встановлює наявність чи відсутність будь-яких належних та допустимих доказів, які б свідчили про певні обставини.
На підставі вищевикладеного , колегія суддів приходить до висновку, що ухвала Кузнецовського міського суду Рівненської області від 12 березня 2013 року ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради залишити без задоволення, а ухвалу Кузнецовського міського суду Рівненської області від "12" березня 2013 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук
судді: Б.С. Моніч І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33028