Ухвала від 19.06.2013 по справі 0670/8863/12

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"19" червня 2013 р. Справа № 0670/8863/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

при секретарі Волянська О.В. ,

за участю представника відповідача Тичини С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" березня 2013 р. у справі за позовом Закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" до Центрального територіального департамента Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови №1316-ЦД-1-Е від 09.08.2012 року ,

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" 26 грудня 2012 року звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 1316-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 березня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що вина позивача у не забезпечення ЗАТ "Агропромислова акціонерна компанія "Оранта" існування акцій виключно у бездокументарної формі, може бути наявна лише в тому випадку, коли існувала об"єктивна можливість ужити всіх заходів для переведення акцій позивача у бездокументарну форму, що виключається через неповажність загальних зборів позивача, неповажність спостережної ради позивача та відсутність у статуті позивача такого органу, як наглядова рада. Вважають, що судом неповно з"ясовано обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що 02.06.2011 року Житомирським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку видано розпорядження №98-ЖІ, відповідно до якого ЗАТ "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" необхідно в термін до 02.12.2011 року усунути порушення вимог частини 3 статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про акціонерні товариства", а саме: забезпечити існування акцій виключно в бездокументарній формі.

1 грудня 2011 року ЗАТ "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" направлено до Житомирського територіального управління комісії клопотання про продовження терміну виконання вищевказаного розпорядження.

За наслідками розгляду заявленого клопотання розпорядженням Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 51-П-ЖИ від 01.12.2011 року про усунення порушень законодавства про цінні папери відстрочено термін виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 98-ЖИ від 02.06.2011 року, зобов'язано ЗАТ "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" у термін до 01.06.2012 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери та до 01.06.2012 року письмово проінформувати територіальне управління про виконання цього розпорядження.

Розпорядження були отримані позивачем, проте у встановлені строки не оскаржені. Вказане у судовому засіданні представник позивача не заперечував.

Клопотанням від 01.12.2011 року ЗАТ "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" фактично погодилося із встановленими порушеннями та просило продовжити термін для їх усунення.

26 липня 2012 року Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, за ознаками порушення ЗАТ "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" п.10. ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 01.12.2011 року № 51 - П-ЖИ, термін виконання якого закінчився 01.06.2012 року, складено акт № 1336-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.

На підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.07.2012 року № 1336-ЦД-1-Е, постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1316-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 року, за невиконання розпорядження відповідача щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладено на Закрите акціонерне товариство "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 17000 гривень.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що оспорювана постанова № 1316-ЦД-1-Е від 09.08.2012 р. є правомірною та скасуванню не підлягає.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон).

В силу статті 1 Закону державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. (ч.1 ст.5 Закону).

Правовий статус Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та її територіальних органів регулюється Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та Положенням про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1063/2011.

Згідно із пунктами 3, 4 частини 1 статті 7 Закону, основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Для виконання покладених на Комісію завдань, пунктом 10 статті 8 Закону їй надано право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Встановлено та не заперечувалось представниками сторін, що позивачем допущено порушення вимог частини 3 статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про акціонерні товариства", а саме не забезпечено існування акцій Закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" виключно в бездокументарній формі.

Вказані порушення стали підставою для прийняття відповідачем розпоряджень № 98 - ЖІ від 02.06.2011 року про усунення порушень законодавства про цінні папери та № 51-П-ЖІ від 01 грудня 2011 року (строк усунення порушень до 01 червня 2012 року (включно)

На час прийняття постанови № 1316-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 року приписи розпоряджень щодо усунення порушень ч. 3 ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про акціонерні товариства" залишились невиконаними.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Приймаючи постанову № 1316-ЦД-1-Е від 09.08.2012 року про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів, а саме невиконання розпорядження № 51-П-ЖІ від 01 грудня 2011 року, відповідач діяв на підставі та в межах наданих чинним законодавством повноважень.

У даному випадку фінансові санкції були застосовані не за господарську діяльність, а за правопорушення на ринку цінних паперів згідно Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а тому посилання позивача щодо протиправності оскаржуваної постанови з підстав відсутності, встановлених статтею 218 Господарського кодексу України, підстав господарсько-правової відповідальності, є неправомірними.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої щодо безпідставності посилання позивача на те, що розпорядження № 51-П-ЖИ від 01.12.2011 не виконано у зв'язку з тим, що загальні збори акціонерів товариства неповноважні, оскільки кількість померлих акціонерів, які володіють у сукупності відсотками статутного фонду позивача, становить 45,8 % статутного фонду товариства, а спостережна рада - неправомочна.

Пунктом 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, чинного на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що Уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, у відношенні якої його винесено.

Згідно із пунктом 10 розділ XIV вказаних Правил, розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.

Закритому акціонерному товариству "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта", за його клопотанням, було продовжено строк виконання розпорядження № 98-ЖИ від 02.06.2011 року, однак зазначене розпорядження так і не було виконано. В подальшому, позивач не був позбавлений права також звернутися з відповідним клопотанням, за наявності підстав, про продовження терміну виконання розпорядження № 51-П-ЖИ від 01.12.2011 року чи оскаржити вказані розпорядження до адміністративного суду, проте, позивач таким правом не скористався.

Встановлено, що на даний час позивач усунув порушення вимог Закону.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог щодо скасування постанови № 1316-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" березня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський Є.М. Мацький

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2013 р.

оздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Закрите акціонерне товариство "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" с.Кропивня,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12111

3- відповідачу Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вул. Горького,51,м.Київ,03680