Головуючий у 1-й інстанції: Шарапа В.М
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"19" червня 2013 р. Справа № 817/1498/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянська О.В. ,
за участю представника відповідача Кузьмич Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" травня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю - фірми "ДП Рівнетрансекспедиція" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення надміру сплаченого податку на прибуток ,
Товариство з обмеженою відповідальністю-фірма "ДП Рівнетрансекспедиція" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби в частині неподання висновку для повернення сум надміру сплаченого податку на прибуток підприємств, стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Рівненській області надміру сплаченого податку на прибуток підприємств у сумі 300000,00 грн. В обгрунтування позову зазначили, що 17.01.2013 року товариство в порядку, передбаченому статтею 43 Податкового кодексу України, звернулося до органу державної податкової служби із заявою про повернення вказаної суми надміру сплаченого грошового зобов'язання на розрахунковий рахунок платника податку в банку. В поверненні коштів відмовлено у зв'язку із можливим невиконанням розрахункової бази надходжень до Державного бюджету України за лютий 2013 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13.05.2013 року позов задоволено частково.
Стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Рівненській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю-фірми "ДП Рівнетрансекспедиція" надміру сплачений податок на прибуток у розмірі 300 000 (триста тисяч) грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Присуджено на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю-фірми "ДП Рівнетрансекспедиція", із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2294,00 грн
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Державна податкова інспекція в м. Рівне подала апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову повністю. Зазначили, що станом на 17.01.2013 року Товариством з обмеженою відповідальністю-фірмою "ДП Рівнетрансекспедиція" не було подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2012 рік, а отже було неможливо встановити, яку суму податкового зобов'язання у ній буде визначено та чи буде виконано розрахункову базу надходжень до Державного бюджету України за лютий 2013 року. Крім того, зазначив, що позивач звернувся до органу державної податкової служби із заявою про повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 418073,32 грн., отже можливість повернення заявлених до стягнення в судовому порядку коштів у сумі 300000,00 грн. органом державної податкової служби не розглядалася. Суд першої інстанції не звернув уваги на дані обставини та ухвалив незаконне рішення.
Головне управління Державної казначейської служби України у Рівненській області, та позивач в частині відмови у задоволенні позову, судове рішення не оскаржували.
Переглянувши судове рішення в межах доводів апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, заслухавши пояснення представника податкового органу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно даних обліку Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби за платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю-фірмою "ДП Рівнетрансекспедиція", станом на 17.01.2013 року рахувалася переплата з податку на прибуток підприємств у загальній сумі 418073,32 грн. (а.с.34-39).
Вказана переплата виникла внаслідок спрямування даним платником податку відшкодованих сум податку на додану вартість в рахунок авансової сплати податку на прибуток підприємств за 4 квартал 2011 року, 1 квартал 2012 року згідно платіжних доручень: від 11.11.2011 року №3823 на суму 153711,00 грн.; від 01.02.2012 року №4255 на суму 117000,00 грн.; від 21.03.2012 року №4571 на суму 48423,00 грн.; від 30.03.2012 року №4644 на суму 150900,00 грн. (а.с.7-10).
В подальшому сума переплати змінилась за результатами зменшення платником податку податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 7602,00 грн. згідно поданої декларації за 2012 рік, за вирахуванням надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 24000,00 грн., спрямованого платником податку на погашення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб згідно заяви від 28.02.2013 року №13-02-60, та станом на 19.03.2013 року склала 401675,32 грн. (а.с.14-20).
03.04.2013 року Товариством з обмеженою відповідальністю-фірмою "ДП Рівнетрансекспедиція" та Державною податковою інспекцією у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби підписано акт звірення розрахунків з бюджетом за період з 01.01.2013 року до 01.03.2013 року №1067-20, яким підтверджено наявність переплати з податку на прибуток підприємств у сумі 401675,32 грн. (а.с.13).
17.01.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю-фірма "ДП Рівнетрансекспедиція" подало до Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби заяву №13-01-20 про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств у сумі 418073,00 грн. шляхом перерахування вказаних коштів на розрахунковий рахунок платника податку (а.с.11).
05.02.2013 року Державною податковою інспекцією у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби надано відповідь №2720/15-105, якою платника податку повідомлено, що у зв'язку із можливим невиконанням розрахункової бази надходжень до Державного бюджету України за лютий 2013 року, повернути кошти з податку на прибуток підприємств на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю-фірми "ДП Рівнетрансекспедиція" немає можливості, запропоновано надміру сплачені кошти зарахувати в рахунок майбутніх платежів по податку на прибуток підприємств (а.с.12).
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з безпідставності відмови у повернення надміру сплаченого грошового зобов"язання з податку на прибуток.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно з пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивач має передплату з податку на прибуток в розмірі 418073 грн. Дана сума переплати не оспорюється і відповідачем.
Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено порядок повернення платнику помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання.
Встановлено, що Товариств з обмеженою відповідальністю-фірми "ДП Рівнетрансекспедиція" відповідно до вимог зазначених даною статтею Податкового кодексу України , в межах строку 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми з податку на прибуток, подав заяву на повернення надміру сплаченої ним суми податку на прибуток.
Податковий орган, як контролюючий орган , зазначені вимоги цієї статті не виконав та у визначений статтею 43 цього ж Кодексу, а саме не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, не підготував та не подав висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Отже, при наданні відповіді від 05.02.2013 року №2720/15-105 орган державної податкової служби діяв поза межами власних повноважень та у спосіб, що не передбачений законодавством.
Частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, що затверджена Указом Президента України від 13.04.2011 року №460/2011, визначено, що таким органом є Державна казначейська служба України, яка, в свою чергу, є правонаступником прав та обов'язків Державного казначейства України.
Взаємовідносини органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентовано Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, що затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 року №974/1597/499, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 року за №1386/18681.
Відповідно до зазначеного порядку саме на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, що затверджений Наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року №226, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за №1000/7288 (в редакції наказу Державного казначейства України від 29.05.2008 року №181) (п. 10).
Встановлено, що податковий орган висновку на повернення надміру сплачених коштів органу Державного казначейства України не надав, останній за відсутності такого висновку кошти платнику податків не повернув.
Таким чином, позивачеві неправомірно відмовлено у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 418073,32 грн.
Встановлений статтею 43 Податкового кодексу України та Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань механізм дій органу державної податкової служби розрахований на відсутність спору з платником податків.
В разі непідготовки та неподання органом державної податкової служби, у строк встановлений законодавством, територіальному органу Державної казначейської служби України відповідних висновків про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання, належним способом захисту порушеного права платника податків є звернення ним до суду із позовом про стягнення таких сум з відповідного бюджету.
Виконання судового рішення, прийнятого за наслідками звернення платника податків до суду із позовом про стягнення з відповідного бюджету надміру сплачених сум грошового зобов'язання здійснюється відповідно до вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845.
Підпунктом 1 пункту 16 вказаного Порядку передбачено, що органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Отже, стягнення з відповідного бюджету на користь платника податків надміру сплачених сум грошового зобов'язання на підставі судового рішення здійснюється через територіальний орган Державної казначейської служби України без надання органом державної податкової служби відповідних висновків..
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
В частині судового рішення, що не оскаржувалось, судова колегія законність та правильність не перевіряла.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" травня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю - фірми "ДП Рівнетрансекспедиція" вул. Уласа Самчука, 5,м.Рівне,33003
3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби вул.Відінська , 8,м.Рівне,33023 Головне управління Державної казначейської служби України у Рівненській області вул.С.Петлюри,13,м.Рівне,33028