вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
м.Сімферополь
26 травня 2011 р. (14:52год.) Справа №2а-15357/10/15/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Рульової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Джанкойського міжрайонного прокурора АР Крим в інтересах держави в особі Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення
за участю представників сторін:
від прокуратури: не з'явився;
від позивача:Попова С.В., довіреність № 597/9/5 від 07.02.11р.;
від відповідача: не з'явився.
Обставини справи: До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Джанкойського міжрайонного прокурора АР Крим в інтересах держави в особі Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 20755,10 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та мотивовані тим, що відповідачем порушені строки сплати податкових зобов'язань.
Ухвалами суду від 29.11.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні 26.05.11р. представник позивача уточнив позовні вимоги, у зв'язку з частковою сплатою боргу просив стягнути з відповідача 12398,10грн.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заперечення на позов суду не надав, був сповіщений належним чином - судовою повісткою.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ОСОБА_1 21.08.2008р. зареєстрований Виконавчим комітетом Джанкойської міської ради АР Крим як фізична особа-підприємець, про що видане відповідне Свідоцтво про державну реєстрацію (а.с.6).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач з 22.08.2008р. перебуває на обліку платника податків у Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим за № 8249, що підтверджено довідкою № 906 від 22.08.2008р. (а.с.7).
Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" та відповідно до ст.9 цього Закону зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про систему оподаткування", платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.
Відповідно до зазначеної норми відповідач надав до Джанкойської ОДПІ податкові декларації по орендної платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, а саме: податкова декларація за 2009р. на загальну суму у розмірі 13078,78грн. та податкова декларація за 2010р. на загальну суму 13850,43грн. (а.с.9-12).
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку передбачені Законом України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535 -ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Податкові зобов'язання по деклараціям з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 р. на загальну суму у розмірі 13078,78грн. та по податковій декларації за 2010р. за період з 01.01.2010р. по 30.09.2010р. на загальну суму 10387,78грн., відповідно до п.п. 1.2 ст.1 Закону України № 2181 мали бути сплачені до бюджету або державних цільових фондів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Відповідач частково сплатив борг у сумі 2711,46грн.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що на адресу відповідача направлена перша податкова вимога від 04.02.2010р. № 1/157, яка була отримана відповідачем 30.07.10р., згідно підпису на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.15).
Позивачем на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога від 30.08.10 р. № 2/1055, яка була отримана відповідачем 08.09.10р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.15).
Згідно уточнених позовних вимог відповідач по податкової декларації за 2009р. сплатив заборгованість у повному розмірі на суму 13078,78грн.; по податкової декларації за 2010р. - сума сплачена частково у розмірі 1452,36грн.
Таким чином на момент розгляду справи за відповідачем числиться заборгованість з орендної плати за земельні ділянки у розмірі 12398,10 грн.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості.
Враховуючи, що заборгованість у розмірі 12398,10 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 12398,10 гривень.
За таких обставин справи позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.05.2011року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 30.05.2011 року.
На підставі викладено, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 12398,10грн. та перерахувати на рахунок № 33217815700014, місцевий бюджет м.Джанкой, код платежу 13050500, УДК в АР Крим, м.Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740494.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Тоскіна Г.Л.