Справа № 357/4691/13-а
2-а/357/164/13
24 квітня 2013 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Жарікова О. В. ,
при секретарі - Гавриш О. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 в м. Біла Церква справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції про визнання рішення посадової особи державної виконавчої служби протиправним та його скасування,-
Позивач звернулася до суду з даним позовом, в якому зазначала, що 27 травня 2011 року Білоцерківським міськрайонним судом прийнято рішення про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України у м. Біла Церква провести перерахунок та виплачувати, щомісячно, доплати до пенсії ОСОБА_1 за проживання на території радіоактивного забруднення, згідно ст. 39 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановивши її в розмірі одної мінімальної заробітної плати, щомісячно, починаючи з 30.06.2010 року з врахуванням нарахованих та виплачених сум, а також провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановивши її в розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законами України на відповідний рік, щомісячно, починаючи з 30.06.2010 року з врахуванням нарахованих та виплачених сум. Виконавчий лист, де вказано про те, що постанова суду підлягає до негайного виконання, позивач направила до МВ ДВС Білоцерківського МРУЮ, на підставі якого 02.12.2011 року було відкрито виконавче провадження. Позивач стверджує, що на даний момент рішення суду не виконане, а відповідачем 30.01.2012 року винесена постанова про закінчення виконавчого провадження, а тому позивач просила суд визнати протиправними дії державного виконавця Сівак В.О. щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження № 30248622 від 30.01.2012 року, згідно п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження»; скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження № 30248622 від 30.01.2012 року державного виконавця міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2.
Позивач в судове засідання не з”явилася, про час розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, направила до суду свого представника по довіреності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пославшись на обставини викладені в позовній заяві, та просив їх задовольнити. Представник позивача вказує на те, що постанова Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27.05.2011 року не виконана та кошти позивачу за вказаною постановою не виплачені.
Представник відповідача до суду не з”явилася, про час розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, а тому суд з урахуванням думки представника позивача, вважав за можливе провести розгляд справи без участі представника відповідача.
Суд, заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи та дослідивши наявні в ній докази, прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Так, згідно з п. 5 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, в т.ч. рішень у справах щодо спорів фізичних осіб з суб»єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
В судовому засіданні встановлено, що 27 травня 2011 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області була ухвалена постанова у адміністративній справі № 2-а-13090/2011 за позовом ОСОБА_1 до УПФУ у м. Біла Церква, Київської області про визнання дій протиправними, зобов»язання відповідача зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії, перерахунок та виплату додаткової пенсії, якою позов задоволено та зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у м. Біла Церква провести перерахунок та виплачувати, щомісячно, доплату до пенсії ОСОБА_1 за проживання на території радіоактивного забруднення, згідно ст. 39 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановивши її в розмірі одної мінімальної заробітної плати, визначеної в Законах Про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, починаючи з 30.06.2010 року з врахуванням нарахованих та виплачених сум, а також провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановивши її в розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законами України на відповідний рік, щомісячно, починаючи з 30.06.2010 року з врахуванням нарахованих та виплачених сум. Дана постанова звернута до негайного виконання. На підставі зазначеної постанови суду 27.05.2011 року було видано виконавчий лист № 2-а-13090, який було пред'явлено до виконання до МВ ДВС Білоцерківського МРУЮ.
02.12.2011 року, відповідно до ст. 25 Закону України “Про виконавче провадження” старшим державним виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 30248622 з виконання виконавчого листа № 2-а-13090 від 27.05.2011 року, з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу та зобов»язано боржника виконати постанову суду негайно.
30.01.2012 року, головним державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 30248622, на підставі п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження".
Дана постанова суду на момент розгляду справи не виконана, а виконавче провадження 30.01.2012 року закінчене головним державним виконавцем, про що була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження.
В зв”язку з невиконанням постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27.05.2011 року, позивач звернулася зі скаргою до відповідача та 28.03.2013 року отримала відповідь, з якої дізналася, що від УПФУ в м. Біла Церква надійшло розпорядження в якому зазначено, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, згідно ст. 39, 51 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в зв»язку з чим була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження. Однак, про виплату сум пенсії, що підлягали перерахунку нічого не зазначено. Тобто головний державний виконавець, на підставі повідомлень боржника, 30.01.2012 року винесла постанову про закінчення виконавчого провадження, в зв”язку з чим 02.04.2013 року, позивачка звернулася з вищезазначеним позовом до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області. Те, що позивачка коштів не отримувала підтверджується відповіддю УПФУ в м. Біла Церква від 19.03.2013 року № 2631/С-01, де зазначено, що виплата нарахованих сум можлива після надходження цільових коштів, призначених для їх фінансування.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 КАС України позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов подано до суду в установлений законом строк.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції від 22.12.2010 року, яка є чинною з 21.03.2011 року) підлягають виконанню державною виконавчою службою такі документи, зокрема: виконавчі листи, що видаються судами.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов»язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону України “Про виконавче провадження” у разі, якщо рішення підлягає негайному виконанню, державний виконавець відкриває виконавче провадження не пізніше наступного робочого дня після надходження документів, зазначених у статті 17 Закону, і невідкладно розпочинає його примусове виконання.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
В ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» вказано, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов»язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. Згідно ч. 3 даної статті, у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф, відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
В даному випадку головним державним виконавцем не було проведено перевірки виконання судового рішення, не було вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду, згідно приписів ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» та передчасно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, що призвело до порушення прав та інтересів позивача.
Забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами забезпечення здійснення цього права. Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, забезпечуються соціальні гарантії потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Оскільки постанова Білоцерківського міськрайонного суду Київської області, на підставі якої позивачу був виданий виконавчий лист, звернена до негайного виконання, то вона, відповідно до зазначеної норми Конституції, підлягає обов'язковому виконанню.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Суд вважає, що винесення відповідачем постанови про закінчення виконавчого провадження порушує загальноєвропейський принцип, встановлений ст. 6 Конвенції "Про захист прав людини та основоположних свобод", який зазначає, що "…кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру". Тому факт невиконання постанови суду позбавляє громадянина можливості захисту та відновлення його порушених прав, що, на думку суду, є неприпустимим.
Згідно ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що постанова головного державного виконавця Міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2, № 30238622 від 30.01.2012 року про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-13090/2011 р., виданого Білоцерківським міськрайонним судом Київської області 27.05.2011 року є передчасною, Постанова Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27.05.2011 року є зобов'язального характеру, а головним державним виконавцем не було проведено усіх виконавчих дій щодо виконання зазначеної постанови.
Як вбачається з матеріалів справи постановою суду від 27.05.2011 року боржника зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії та доплати до пенсії, відповідно до ст.39,51 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС”, починаючи з 30.06.2010 року. Однак, головним державним виконавцем не вчинено вичерпних дій, передбачених законодавством щодо виконання зазначеної постанови суду. З відповіді УПФУ в м. Біла Церква від 19.03.2013 року № 2631/С-01, вбачається, що доплати до пенсії, згідно рішень суду нараховані в загальній сумі 12688,97 грн., виплата нарахованих сум можлива після надходження цільових коштів, призначених для їх фінансування. Із зазначеною позицією неможна погодитись, оскільки відсутність коштів у боржника не може бути підставою невиконання судового рішення, а є підставою для застосування примусових заходів щодо виконання рішення. Крім того, відповідно до виконавчого листа, постанови суду та постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження встановлено, що вказана постанова в повному обсязі виконана не була, так як в даних документах зазначено про зобов”язання УПФУ у м. Білій Церкві, Київської області, крім проведення перерахунку додаткової пенсії та доплати до пенсії, провести ще й їх виплату.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України “Про виконавче провадження”, у разі якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або керівником відповідного органу державної виконавчої служби або якщо до державного виконавця надійшло рішення суду про скасування заходів до забезпечення позову, а також у разі повернення виконавчого документа з іншого відділу державної виконавчої служби, виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду, виконавчого документа чи постанови керівника відповідного органу державної виконавчої служби.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 18, 181 КАС України, Законом України "Про виконавче провадження», суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції про визнання рішення посадової особи державної виконавчої служби протиправним та його скасування - задовольнити.
Визнати протиправними дії головного державного виконавця міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження № 30238622 від 30.01.2012 року, згідно п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження».
Скасувати постанову головного державного виконавця міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 від 30.01.2012 року про закінчення виконавчого провадження № 30238622.
Від сплати судового збору сторони звільнити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_3