Кіровоградської області
"12" березня 2009 р.
Справа № 14/6
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 14/6
за позовом приватного підприємства “Грановіт», Кіровоградська область, м. Бобринець
до відповідача - Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області, Кіровоградська область, м. Бобринець
про визнання нечинним розпорядження
Представники сторін
від позивача - Мухіна Н.В., довіреність б/н від 15.01.2008 р.
від відповідача - Надєєва О.О., довіреність б/н від 24.09.2008 р.
Подано позов про визнання нечинним розпорядження голови Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області № 41-р від 19.01.2009 р. про відмову приватному підприємству “Грановіт» у затвердженні проекту землеустрою.
Позивач стверджує, що відмова Бобринецької районної державної адміністрації у затверджені проекту землеустрою в зв'язку з відсутністю погодження органу, погодження якого не вимагається діючим законодавством України та за наявності погоджень компетентних органів визначених частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України є незаконною.
Позивач, посилаючись на норми Земельного кодексу України, Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації», зазначає, що твердження відповідача про необхідність позитивного висновку державної землевпорядної експертизи для затвердження проекту відведення, щодо якого чинним законодавством не передбачається необхідність проведення даної експертизи є безпідставним, а відповідна відмова у затвердженні проекту землеустрою незаконною.
У відзиві на позов відповідач наполягає, що районна державна адміністрація видала оскаржуване розпорядження з дотриманням вимог чинного законодавства та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
Розпорядженням голови Бобринецької районної державної адміністрації від 07.12.2007 р. №1034 позивачу надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,61 га для ведення підсобного сільського господарства.
15.01.2009 р. позивач звернувся до відповідача з клопотанням про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки розміром 4,61 га в оренду на 49 років для ведення підсобного сільського господарства на території Свердловської сільської ради Бобринецького району.
19.01.2009 р. Бобринецькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №41-р про відмову позивачу у затвердженні проекту відведення земельної ділянки розміром 4,61 га в оренду строком на 49 років для ведення підсобного сільського господарства на території Свердловської сільської ради Бобринецького району у зв'язку з відсутністю погодження Одеської залізниці Державної адміністрації залізничного транспорту України та позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.
Господарський суд задовольняє позовні вимоги в силу наступного.
Порядок надання земельних ділянок державної та комунальної власності у користування визначається статтею 123 Земельного кодексу України.
Частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України визначається, що розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів; органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини; природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами; відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Дана стаття містить вичерпний перелік органів, котрі погоджують розроблений проект відведення земельної ділянки.
З матеріалів справи вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу погоджено органами, які визначені статтею 123 Земельного кодексу України, а саме - відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Бобринецької райдержадміністрації (висновок №41 від 21.01.2008 р.); державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області (висновок №42 від 30.01.2008 р.); відділом земельних ресурсів у Бобринецькому районі (висновок №03-09\450 від 19.02.2008 р.); Бобринецькою районною санітарно-епідеміологічною станцією (висновок №17 від 20.02.2008 р.); відділом охорони культурної спадщини, туризму та курортів (висновок №01-33-1631\3 від 31.01.2008 р.).
За таких обставин, відмова позивачу у затвердженні проекту відведення земельної ділянки розміром 4,61 га на території Свердловської сільської ради Бобринецького району в зв'язку з необхідністю погодження проекту відведення з Одеською залізницею Державної адміністрації залізничного транспорту України, протирічить нормам частини 6 статті 123 Земельного кодексу України.
Згідно частини 7 статті 123 Земельного кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації, порядок її проведення та випадки, коли землевпорядна документація підлягає державній експертизі встановлюються Законом України “Про державну експертизу землевпорядної документації».
Стаття 9 цього Закону визначає перелік випадків щодо обов'язкового проведення державної експертизи землевпорядної документації.
Із змісту даної статті вбачається, що обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель; земель лісогосподарського призначення; земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Земельна ділянка розміром 4,61 га на території Свердловської сільської ради, за затвердженням проекту відведення та надання в оренду якої звернувся позивач, належить до земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визначаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури або призначені для цих цілей.
Згідно частини 2 статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації тощо).
Тобто земельна ділянка, за затвердженням проекту відведення та надання в оренду якої позивач звернувся в Бобринецьку райдержадміністрацію не належить до категорії земель, проекти землеустрою яких потребують обов'язкової державної експертизи.
Порядок розроблення проектів відведення земельних ділянок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. №677, на який посилається відповідач у розпорядженні №41-р від 19.01.2009 р., регулює механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та повинен застосовуватися з урахуванням положень Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації», в тому числі статті 9 цього Закону.
За таких обставин, господарський суд вважає безпідставним відмову відповідача у затвердженні позивачу проекту відведення земельної ділянки в зв'язку з відсутністю позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 44, 49, 82-84, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним розпорядження голови Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області № 41-р від 19.01.2009р. про відмову приватному підприємству "Грановіт" у затвердженні проекту землеустрою.
Стягнути з Бобринецької районної державної адміністрації Кіровоградської області (27200, Кіровоградська обл., м. Бобринець, вул. Орджонікідзе, 80, ідентифікаційний код 04055274) на користь приватного підприємства "Грановіт" (27200, Кіровоградська обл., м. Бобринець, вул. Леніна, 37б) 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 3 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копії рішення направити сторонам.
Суддя Колодій С.Б.
Дата підписання рішення - 16.03.2009р.