Постанова від 14.06.2013 по справі 2а/0370/2043/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2013 року Справа № 2а/0370/2043/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Мельника С.І., Ворон Я.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом підприємця ОСОБА_4 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Підприємець ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач, Луцька ОДПІ), в якому просить визнати нечинним та скасувати рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15 липня 2010 року №0006152303.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 25.06.2010 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області (далі - РУ Департаменту САТ ДПА України у Волинській області) була проведена перевірка господарської одиниці - кіоску НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює господарську діяльність позивач, за дотриманням суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, якою було встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2, 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Зокрема, перевіркою встановлено такі порушення: проведення розрахункових операцій з продажу товару на суму 4,50 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), без роздрукування і видачі відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції на повну суму покупки; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації товарів на загальну суму 1280,85 грн. Вказані порушення відображені в акті перевірки №147/32-1/НОМЕР_1 від 25.06.2010 року, на підставі якого Луцькою ОДПІ прийнято рішення від 15 липня 2010 року №0006152303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2691,70 грн.

Позивач вважає, що застосування відносно нього штрафних санкцій є неправомірним. Не погоджуючись із нарахуванням вказаної санкції, зазначає, що чинним законодавством не визначено порядку ведення обліку товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності. Обов'язковість ведення бухгалтерського обліку поширюється лише на юридичних осіб, відтак застосування санкцій до нього як фізичної особи-підприємця вважає неправомірним. Також зазначає те, що встановлене в ході перевірки порушення в частині проведення розрахункової операції на суму 4,50 грн. з продажу пива неповнолітньому без застосування РРО спростовується тим, що рішення РУ Департаменту САТ ДПА України у Волинській області про застосування фінансових санкцій за продаж пива неповнолітньому було скасоване рішенняс САТ ДПА України. Крім того, відповідачем порушено порядок та умови проведення перевірки щодо виявлених порушень, а тому просить визнати нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15 липня 2010 року №0006152303.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог. В поданих до суду письмових запереченнях Луцька ОДПІ зазначає, що за результатами позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами господарської одиниці кіоску НОМЕР_2, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює господарську діяльність підприємець ОСОБА_4, було встановлено порушення п.п.1, 2, 12 ст.3, ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), а саме: 1) не проведення розрахункової операції через РРО та не роздрукування відповідного розрахункового документа; 2) не ведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання. В зв'язку з наявністю зазначених порушень до позивача правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2691,70 грн. Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлено, що 25.06.2010 року працівниками РУ Департаменту САТ ДПА України у Волинській області відповідно до наказу від 21.06.2010 року №48 була проведена перевірка господарської одиниці - кіоску НОМЕР_2, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює господарську діяльність підприємець ОСОБА_4, дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. В ході перевірки встановлено, зокрема:

- факт реалізації 0,5 л пива на розлив «Львівське 1715» особі, яка не досягла 18 років - ОСОБА_5, та проведення даної розрахункової операції на суму 4,50 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування і видачі відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції на повну суму покупки;

- факт порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації товарів, а саме: в кіоску відсутні накладні на підакцизні товари, що знаходились на момент перевірки та призначені для реалізації, всього на загальну суму 1280,85 грн. (1 кег пива «Львівське 1715» ємністю 50 л на суму 450 грн. та 17 найменувань цигарок на суму 830,85 грн.).

За наслідками перевірки складено акт №147/32-1/НОМЕР_1 від 25.06.2010 року, згідно висновків якого встановлено порушення позивачем п.п.1, 2, 12 ст.3, ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

15 липня 2010 року Луцькою ОДПІ прийнято рішення №0006152303 про застосування до підприємця ОСОБА_4 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2691,70 грн.

Позивачем оскаржене зазначене рішення в адміністративному порядку та рішенням Державної податкової адміністрації у Волинській області від 07.10.2010 року №А/432/25-006 про результати розгляду первинної скарги частково скасовано рішення Луцької ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.07.2010 року №0006152303 в сумі 107,50 грн., а в іншій частині оскаржене рішення на суму 2584,20 грн. залишено без змін та скаргу без задоволення.

У відповідності до п.п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Судом встановлено, що факт невиконання позивачем вищевказаних вимог Закону грунтується на тому, що в ході перевірки було встановлено продаж 0,5 л пива на розлив «Львівське 1715» неповнолітньому ОСОБА_5 без проведення даної розрахункової операції на суму 4,50 грн. через реєстратор розрахункових операцій, без роздрукування і видачі відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції на повну суму покупки.

Рішенням РУ Департаменту САТ ДПА України у Волинській області від 05.08.2010 року №030795-32 до позивача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. за продаж пива особі, яка не досягла 18 років.

Однак, наказом Департаменту САТ ДПА України від 21.10.2010 року №464 скасовано рішення Департаменту САТ ДПА України у Волинській області №030795-32 від 05.08.2010 року, про що свідчить лист від 22.10.2010 року №5951/32-0315.

Таким чином, оскільки рішення про застосування до позивача фінансових санкцій за продаж пива неповнолітній особі скасоване, тому слід дійти висновку, що факт самого продажу пива на розлив без застосування РРО та без видачі розрахункового документа податковим органом не підтверджений.

Згідно п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

З врахуванням того, що матеріалами справи не підтверджується факт проведення розрахункової операції на суму покупки 4,50 грн. без застосування РРО та без роздрукування і видачі розрахункового документа, тому застосування Луцькою ОДПІ фінансових санкцій за вказане порушення є неправомірним.

Згідно п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

При цьому ж, статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

В судовому засіданні встановлено, що підприємець ОСОБА_4 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та перебуває на загальній системі оподаткування.

При цьому необхідно враховувати, що відповідно до п. «а» ч.1 ст.19 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року №13-92 «Про прибутковий податок з громадян» (далі - Декрет), громадяни, доходи яких підлягають оподаткуванню відповідно до цього Декрету, зобов'язані вести облік доходів, одержаних протягом року, i витрат, безпосередньо пов'язаних з їх одержанням, за формою, що встановлюється Головною державною податковою інспекцією України.

Крім того, п.п. «б», «е» ч.1 ст.19 Декрету визначено, що платники прибуткового податку зобов'язані подавати в передбачених цим Декретом випадках податковим органам декларації про доходи i витрати за формами, що їх встановлює Головна державна податкова інспекція України, та інші необхідні документи, які підтверджували б достовірність вказаних у деклараціях даних; зберігати облікові дані про доходи, витрати та сплату податків протягом трьох рокiв.

У Рекомендаціях «Щодо заповнення Декларації про сукупний річний доход», викладених Головною державною податковою інспекцією України у своєму листі від 20 січня 1995 року №14-104, зазначено, що проведені витрати мають бути підтверджені документально, суми таких витрат повинні бути зазначені у Книгах обліку. Особливих вимог до характеристики документів, які підтверджують витрати, немає (це може бути митна декларація, товарний чек, накладна, приходний ордер, акт закупівлі, платіжне доручення та інший документ, який прийнято і діє на час виконання робіт, надання послуг і свідчить про проведені витрати).

Згідно Інструкції про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року №12, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності ведуть протягом календарного року Книгу обліку доходів і витрат, форма якої наведена у Додатку №10 до Інструкції.

У вищезгаданій книзі наведені такі графи: 1 - період обліку, 2 - кількість виготовленої продукції, наданих послуг, 3 - витрати на виробництво продукції, 4 - кількість проданої продукції (наданих послуг), 5 - ціна продажу продукції (послуг), 6 - сума виручки (доходу), 7 - чистий доход.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин чинним законодавством було передбачено обов'язок суб'єкта малого підприємництва зберігати первинні документи на підтвердження витрат, які враховуються при визначенні оподатковуваного доходу. Водночас, обов'язку щодо збереження таких документів за місцем реалізації товарів суб'єктом малого підприємництва не було.

З пояснень представника позивача в судовому засіданні слідує, що підприємець ОСОБА_4 здійснює торгівлю у двох кіосках, а саме: у кіоску НОМЕР_2 по АДРЕСА_1 та у кіоску НОМЕР_3 по АДРЕСА_2. З метою забезпечення збереження первинних документів, на підставі яких підприємець формує витрати та веде облік товарних залишків, останні зберігаються за місцем реєстрації суб'єкта малого підприємництва, а не за місцем торгівлі.

Разом з тим, позивач підтвердив наявність у нього первинних документів, на підставі яких здійснюється реалізація товарів у кіоску, зокрема, в судовому засіданні досліджені судом накладні на придбання товару, а саме: накладна від 12.06.2010 року, накладна №10 ТТ 35107 від 12.06.2010 року, накладна від 27 травня 2010 року, накладна №10 ТТ30366 від 27.05.2010 року, видаткова накладна №Лк 000008240 від 26.04.2010 року, накладна №10 ТТ від 11.06.2010 року, накладна №10 ТТ 38267 від 23.06.2010 року, видаткова накладна №Лк 000024227 від 02.12.2009 року, накладна №10 ТТ 18865 від 16.04.2010 року, 10 ТТ 24378 від 07.05.2010 року, №10 ТТ 7137 від 22.02.2010 року, накладна від 24.02.2010 року, накладна №10ТТ 37183 від 19.06.2010 року, накладна від 20.06.2010 року, накладна №10 ТТ 20540 від 23.04.2010 року, накладна №10 ТТ 37185 від 19.06.2010 року, накладна №10 ТТ 15724 від 02.04.2010 року, накладна від 02.04.2010 року, накладна №10 ТТ 28672 від 21.05.2010 року, видаткова накладна №ВП-0017063 від 24.06.2010 року. Зазначені документи підтверджують походження товару, що перебував в реалізації на момент проведення перевірки, та витрати позивача на його придбання.

Враховуючи наведене, суд вважає, що підприємцем ОСОБА_4 не порушено порядок ведення обліку товарних запасів, оскільки зазначені первинні документи на товар відображають фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), виявлені під час проведення перевірки згідно відомості Луцької ОДПІ від 25.06.2010 року на суму 1280,85 грн.

Згідно ст.21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачем не порушено порядку ведення обліку товарних запасів, оскільки усі первинні документи були в наявності у підприємця, про що було відомо податковим інспекторам, які проводили перевірку, що підтверджується поясненням продавця кіоску.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно із частиною другою статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач в судовому засіданні не довів правомірності винесення оскаржуваного рішення про застосування до позивача фінансових санкцій, а тому суд дійшов висновку, що підстави для притягнення підприємця ОСОБА_4 до відповідальності у податкового органу були відсутні, а відтак рішення Луцької ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15 липня 2010 року №0006152303 підлягає скасуванню як протиправне.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15 липня 2010 року №0006152303.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 19 червня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій