11 червня 2013 р. Справа № 1622/2а-9933/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 10.11.2011р. по справі № 1622/2а-9933/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
27.09.2011 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просив:
1) визнати рішення колегіального органу управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві з призначення пенсії за № 241 від 09.03.2011 року в частині застосування при призначенні позивачу пенсії по інвалідності 2 групи, пов'язаної з ЧАЕС, положення Постанов КМУ від 16.07.2008р. за № 654 та від 28.05.2008р. за № 530, незаконним і скасувати його.
2) визнати за ОСОБА_1 право на отримання пенсії :
- з 01.01.2005 року по 30.09.2007р. по 3 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 6 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 50% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- з 01.10.2007 року по 2 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 6 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 75% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
3) зобов'язати управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві провести перерахунок пенсії отримуваної ОСОБА_1:
- з 01.01.2005 року по 30.09.2007р. по 3 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 6 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 50% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- з 01.10.2007 року по 2 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 6 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 75% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
4) з урахуванням проведених перерахунків, зазначених у п. 3 позову, управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві провести відповідні виплати.
10.11.2011 року постановою Октябрського районного суду м. Полтави адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району у м. Полтаві Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок пенсії по інвалідності, що настала через пошкодження стану здоров'я внаслідок Чорнобильської катастрофи у зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком - задоволено.
Визнано рішення колегіального органу управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві з призначення пенсії за № 241 від 09.03.2011 року в частині застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 2 групи, пов'язаної з ЧАЕС, положення Постанов КМУ від 16.07.2008р. за № 654 та від 28.05.2008р. за № 530, незаконним і скасовано.
Визнано за ОСОБА_1 право на отримання пенсії:
з 01.01.2005 року по 30.09.2007р. по 3 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 6 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 50% мінімальної а віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
з 01.10.2007 року по 2 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 8 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 75% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві провести перерахунок пенсії отримуваної ОСОБА_1:
з 01.01.2005 року по 30.09.2007р. по 3 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 6 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 50% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
з 01.10.2007 року по 2 групі інвалідності захворювання, пов'язаного з ЧАЕС за ч. 4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 8 мінімальних пенсій за віком та за ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" -75% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З урахуванням проведених перерахунків, управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві зобов'язано провести відповідні виплати.
У апеляційній скарзі відповідач просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на порушення норм чинного законодавства, а саме: судом першої інстанції не враховано, що відповідач при обчисленні пенсії діяв на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", №654 від 16.07.2008р. "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", №745 від 06.07.2011 року "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету". Зазначає, що суд першої інстанції неправомірно застосував до спірних правовідносин ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, відповідач посилається на норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".
Суд апеляційної інстанції на підставі п.3 ч.1 ст. 197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, має статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, що підтверджено копією посвідчення НОМЕР_1 (а. с. 10), та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України № 796-ХІІ.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України № 796-ХІІ, натомість відповідачем - УПФУ Октябрського району в м. Полтава за спірний період часу неправомірно відмовлено у проведенні перерахунку та виплати зазначених пенсій позивачу.
Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі №796-ХІІ.
Статтею 49 Закону України №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України №796-ХІІ особам, віднесеним до першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам третьої групи 50% мінімальної пенсії за віком, інвалідам другої групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.
При обчисленні державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, розмір мінімальної пенсії за віком розраховується виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". А саме відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону, розмір мінімальної пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України та щороку затверджується Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій.
Позивачу призначена та виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", виходячи з розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с.17). Проте, згідно ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що дії відповідача щодо відмови в здійсненні позивачу перерахунку та не виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі, визначеному Законом № 796-ХІІ, призвели до порушення прав позивача, які підлягають захисту в судовому порядку.
Між тим, судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 27.09.2011 року, в якому просив задовольнити його позовні вимоги з 01.01.2005р. по 30.09.2007р. та з 01.10.2007 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів вважає, що права позивача підлягають захисту з 27.03.2011 року.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з 01.01.2005р. по 30.09.2007р., з 01.10.2007р. по 26.03.2011р. ухвалено з порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з прийняттям рішення про залишення цієї частини позовної заяви без розгляду.
Крім того, 14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.
Пунктом 7 частини І зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
06.07.2011р. Кабінетом Міністрів України на виконання пункту 7 Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" винесено постанову №745, якою встановлено в тому числі мінімальний розмір пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Постанова набрала чинності з 23.07.2011 року.
Оскільки з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії при вирішенні спору застосуванню підлягає законодавча норма, що не визнана неконституційною та прийнята пізніше, в даному випадку мають застосовуватись норми Закону України від 14.06.2011 року №3491-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", а не відповідні норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Виходячи з викладеного колегія суддів вважає, що при визначенні розміру пенсій позивачеві починаючи з 23.07.2011р. відповідач повинен керуватись положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. №745.
З огляду на викладене судове рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою визначити період проведення перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та відповідних виплат - з 27.03.2011р. по 22.07.2011р.
Щодо вимог позивача про проведення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності на підставі ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до листа Головного УПФУ в Полтавській області, до основного розміру пенсії позивачу виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.17). В матеріалах справи відсутні докази звернення позивача із завою про перехід на інший вид державної пенсії на підставі ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення", дані щодо отримання позивачем виплат з пенсії по інвалідності як постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, відсутні.
Таким чином позовні вимоги про перерахунок та виплату державної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не підлягають задоволенню.
З тих підстав, що позивач не перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві та не отримує виплати з державної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", колегія суддів вважає неправомірними вимоги позивача про визнання рішення колегіального органу управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві з призначення пенсії за № 241 від 09.03.2011 року в частині застосування при призначенні позивачу пенсії по інвалідності 2 групи, пов'язаної з ЧАЕС, положення Постанов КМУ від 16.07.2008р. за № 654 та від 28.05.2008р. за № 530, незаконним.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві задовольнити частково.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 10.11.2011р. по справі № 1622/2а-9933/11 скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині визнання права на отримання пенсії та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві провести перерахунок і виплати пенсій ОСОБА_1 з 01.01.2005 року по 30.09.2007 року та з 01.10.2007 року по 26.03.2011 року відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - скасувати, і в цій частині позов ОСОБА_1 - залишити без розгляду.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право на отримання пенсії за ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 27.03.2011 року по 22.07.2011 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 27.03.2011 року по 22.07.2011 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.
Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: СУДДЯ Сіренко О.І.