Ухвала від 06.06.2013 по справі 2-2575/10

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" червня 2013 р. м. Київ К/9991/61539/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В.

Леонтович К.Г.

Сіроша М.В.

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Московського районного суду м. Харкова від 27 липня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 25 серпня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку призначеної позивачу 16 серпня 2005 року пенсії за вислугу років, з урахуванням трудового стажу 42 роки та норми пенсії 67 % відповідних сум грошового забезпечення, з часу призначення пенсії; зобов'язати відповідача призначити (перерахувати) та виплатити позивачу пенсію за вислугу років, призначену йому з 16 серпня 2005 року з урахуванням трудового стажу 42 роки та норми пенсії 67 % відповідних сум грошового забезпечення з часу призначення пенсії з урахуванням втрати частини доходу; стягнути витрати на правову допомогу.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії з 21 квітня 2009 року, в той час як у відповідності до чинного законодавства та рішень судів перерахунок пенсії повинен бути проведений з 16 серпня 2005 року.

Постановою Московського районного суду м. Харкова від 27 липня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 25 серпня 2011 року, позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправною відмову відповідача в перерахунку позивачу пенсії за вислугу років з 16 серпня 2005 року, з урахуванням трудового стажу 42 роки та норми пенсії 67 % відповідних сум грошового забезпечення, з часу призначення пенсії; зобов'язано відповідача призначити (перерахувати) та виплатити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", з 16 серпня 2005 року з урахуванням трудового стажу 42 роки та норми пенсії 67 % відповідних сум грошового забезпечення з часу призначення пенсії. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивач перебуває на обліку у відповідача з 01 січня 2007 року.

Постановою Московського районного суду м. Харкова від 11 липня 2006 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 12 жовтня 2006 року, визнано за позивачем право на отримання пенсії за вислугою років від Міністерства оборони України та зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Згідно з розрахунком від 30 листопада 2006 року, Харківський обласний військовий комісаріат призначив позивачу пенсію за вислугу років в розмірі 54% відповідних сум грошового забезпечення, керуючись розрахунком загального трудового стажу на пенсію за вислугу років з врахуванням трудового стажу, який складено Департаментом фінансів Міністерства оборони України станом на 10 травня 1992 року.

Постановою Московського районного суду м. Харкова від 09 липня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2008 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплатити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" з 16 серпня 2005 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2008 року за адміністративним позовом позивача до Міністерства оборони України, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2009 року, визнано протиправним складений Департаментом фінансів Міністерства оборони України станом на 10 травня 1992 року розрахунок загального трудового стажу на пенсію за вислугу років з урахуванням стажу майора ОСОБА_4 від 30 листопада 2006 року та зобов'язано Міністерство оборони України скласти розрахунок загального трудового стажу на пенсію за вислугу років з урахуванням трудового стажу для визначення норми пенсії йому на виконання постанови Московського районного суду м. Харкова від 11 липня 2006 року та постанови Московського районного суду м. Харкова від 09 липня 2007 року скласти станом на час первинного звернення до Харківського обласного військового комісаріату з письмовою заявою про призначення пенсії з 16 серпня 2005 року.

У зв'язку із перерахунком норми пенсії на час первинного звернення до Харківського обласного військового комісаріату з письмовою заявою про призначення пенсії, позивач 16 листопада 2009 року звернувся до відповідача із заявою перерахувати з 16 серпня 2005 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" з урахуванням трудового стажу для визначення норми пенсії на час первинного звернення до Харківського обласного військового комісаріату з письмовою заявою про призначення пенсії, а саме 16 серпня 2005 року - 42 роки та норми пенсії на час первинного звернення до Харківського обласного військового комісаріату з письмовою заявою про призначення пенсії, яка становить 67 % відповідних сум грошового забезпечення, в чому позивачу було відмовлено.

Крім того, судами встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням стажу 42 роки та норми пенсії 67 % відповідних сум грошового забезпечення з 21 квітня 2009 року.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок пенсії позивача з 16 серпня 2005 року, оскільки не призначення позивачу належної пенсії з цієї дати відбулось з вини відповідача.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Разом з тим, статтею 46 Конституції України громадянам України гарантовано належне пенсійне забезпечення.

Згідно із статтею 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статтею 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Судами встановлено, що позивач набув право на пенсію за вислугу років у відповідних розмірах з 16 серпня 2005 року, але внаслідок протиправних дій відповідача пенсія була призначена у меншому розмірі, ніж це передбачено законодавством, що змусило позивача звертатись до суду за захистом своїх прав.

З огляду на наведене, враховуючи, що пенсія у належному розмірі не була призначена позивачу не з його вини, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про необхідність здійснення перерахунку з 16 серпня 2005 року.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Московського районного суду м. Харкова від 27 липня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 25 серпня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

з оригіналом згідно

помічник судді А.О. Кулеша