"06" червня 2013 р. м. Київ К/9991/82485/11
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Калашнікової О.В.,
Леонтович К.Г
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 6 квітня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області,
про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У січні 2009 року Зуєва О.В. звернулася із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області (далі-Управління) про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9.07.2007 року до 31.12.2007 року у розмірі 2166,12 грн.
6 квітня 2009 року постановою Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року, позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління щодо відмови в перерахунку та доплаті, державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язано Управління зробити перерахунок державної допомоги; стягнуто з Управління за рахунок коштів державного бюджету недоотриману грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9.07.2007 року до 31.12.2007 року у розмірі 2072,75 грн.
Управління звернулось із касаційною скаргою про скасування постанови Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій і вбачається із матеріалів адміністративної справи Зуєва О.В. є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
При нарахуванні та виплаті Зуєвій О.В. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році Управління керувалося статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України «Про держаний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Отже, з 09.07.2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Судами попередніх інстанцій було обґрунтовано зазначено, що Зуєва О.В. має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9.07.2007 року до 31.12.2007 рік у розмірі 2072,75 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам у справі дано вірно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 6 квітня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: