Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про залишення адміністративного позову без розгляду
14 червня 2013 року Справа № 811/1975/13-а
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Л.І. Хилько, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Соколівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області про визнання неправомірним дії, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (в подальшому - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Соколівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (в подальшому - відповідач), в якому просить суд:
1) визнати протиправною відмову в прийнятті рішення відповідача про вирішення земельного спору між позивачем - ОСОБА_2, ОСОБА_1 та суміжним землекористувачем - ОСОБА_3;
2) зобов'язати відповідача повторно розглянути та вирішити земельний спір між позивачем - ОСОБА_2, ОСОБА_1 та суміжним землекористувачем - ОСОБА_3;
3) зобов'язати відповідача розглянути питання на черговій сесії депутатів Соколівської сільської ради про погодження земельної документації позивачів - ОСОБА_2, ОСОБА_1 та передати земельну ділянку у приватну власність.
У відповідності до пункту п'ятого частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього додатки, зазначаю.
Статті 99 КАС України передбачає строки звернення до адміністративного суду, в межах яких можна звернутись до адміністративного суду.
Так, строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно-правових відносинах або для реалізації владних повноважень.
Згідно до частин першої статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності до частини другої статті 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається зі змісту позову та доданих до нього матеріалів, спірні правовідносини між позивачем та відповідачем виникли на протязі 2012 року, зокрема:
1) 27.04.12 р. - розроблена та погоджена з відповідними інстанціями проектно-технічна документація по землеустрою передана директором ПП "Ренетовий сад" ОСОБА_4 землевпоряднику ОСОБА_5;
2) у червні 2012 р. землевпорядна документація повернута землевпорядником ОСОБА_5 позивачу. Як вказано позивачем, землевпорядна документація пролежала без руху до кінця червня місяця 2012 року (більше 9-ти тижнів), після чого була повернута без будь-яких письмових пояснень чи рішень. Вердикт ОСОБА_5 (землевпорядник) - звертатись до суду.
Зазначаю, що саме з цього моменту у позивача виникло право на звернення до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Крім того, в матеріалах адміністративного позову наявні копії заяв ОСОБА_2, ОСОБА_1 адресовані на адресу голови Соколівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області ОСОБА_6, та які залишені без позитивного розгляду:
а) заява від 29.04.2012 р. - розглянута 21.05.2012 р.;
б) заява від 13.06.2012 р. - розглянута 21.06.2012 р.;
в) заява від 03.08.2012 р. - розглянута 06.08.2012 р..
Дане ще раз підтверджує факт того, що про порушення своїх прав (інтересів) у спірних з відповідачем правовідносинах позивачу стало відомо ще у 2012 році.
Проте, не зважаю на вищевказане, адміністративний позов (який датовано 25.01.2013 року) подано до Кіровоградського окружного адміністративного суду тільки 13.06.2013 року за вх.№1975, тобто з пропуском встановлено законом строку на звернення до адміністративного суду.
Сплив строку звернення до суду має важливі матеріально-правові наслідки.
Зокрема, частина перша статті 100 КАС України вказує, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З урахуванням того, що строк звернення до суду не є процесуальним, суд не вирішує питання про його поновлення чи продовження, а отже, й немає необхідності подавати відповідні заяви (клопотання). Поважність причин пропуску строку обґрунтовується безпосередньо у позовній заяві. У прохальній частині позовної заяви позивач може просити суд визнати причини пропуску строку поважними.
Згідно до частини другої ст.100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України.
Відповідно до частини першої статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, ні з позову, ні з долучених до нього матеріалів не встановлено обставин поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду
Враховуючи те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, вважаю, що позов підлягає залишенню без розгляду у порядку ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 165, 254 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без розгляду.
Копію ухвали направити позивачу для відома.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько