Справа: № 2а-5072/11 Головуючий у 1-й інстанції: Кондратенко О.О.
Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
Іменем України
04 червня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Грищенко Т.М., суддів - Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е., при секретарі - Киш С.А., у відкритому судовому засіданні в м. Києві розглянув апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 30 березня 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії,
30 березня 2012 року Шевченківський районний суд м. Києва виніс постанову, якою відмовив у задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії.
5 червня 2012 року ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу на вказану постанову, у якій посилався на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з»ясування ним обставин справи, що мають значення для її вирішення та невідповідність висновків суду обставинам справи.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи, викладені в постанові суду першої інстанції та апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з грудня 2006 року.
В жовтні 2011 року він звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок йому пенсії з урахуванням 90% від посадового окладу з 1 червня року.
9 листопада 2011 року отримав відповідь листом №30499/12/Х-4816 з відмовою в перерахунку з огляду на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалось ніякого рішення стосовно перерахунку призначених пенсій, а видані накази Міністерством оборони України не дають підстав для такого перерахунку.
Суд послався на ч. 3 ст. 63 цього Закону, згідно з якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Суд першої інстанції вказував, що Міністром оборони України видано наказ № 576 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року №380», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7.11.2007 року № 1294 було внесено зміни до наказу Міністра оборони України «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік» від 22.07.2010 року №380 та збільшено розмір премії військовослужбовцям. За рахунок коштів Державного бюджету України премії особам офіцерського складу збільшено на 55% посадового окладу, яка відповідно до наказу Міністра оборони України №50 від 28.01.2011 року діє з 1.01.2011 року, а відповідно до наказу Міністра оборони України №355 від 25.06.2011 року розмір премії встановлено в розмірі 90% посадового окладу з 1.07.2011 року.
Вказаний порядок перерахунку пенсії міститься у п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв»язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Далі суд, посилаючись на виключність повноважень Кабінету Міністрів України у вирішенні питань, пов»язаних із зміною видів грошового забезпечення, введенням нових додаткових видів грошового забезпечення та премій, дійшов до висновку, що накази Міністра оборони України №576 від 5.11.2010 року, виданого на зміну наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року №380, та № 380 від 22.07.2010 року, яким збільшено розмір премій військовослужбовцям, прийшов до висновку, що премії, збільшені наказами Міністра оборони України, які були предметом позовних вимог ОСОБА_2 торкались лише діючих військовослужбовців, а не пенсіонерів і для перерахунку раніше призначеної пенсії враховуватись не можуть. Крім того, суд зазначав, що вказані накази не пройшли реєстрації в Міністерстві юстиції України. Виплата передбачених вказаними нормативними актами премій була дозволена тільки в межах коштів, виділених Державним бюджетом України на вказані в наказах роки, тобто, носила тимчасовий характер.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вцілому правильно з»ясовані обставини справи, але не погоджується з правомірністю таких висновків.
Зокрема, колегія суддів приходить до висновку, що вищеназвані накази Міністра оборони України, прийняті на реалізацію повноважень , наданих Міністерству постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», п. 5 якої надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Тому, колегія суддів вважає невірним висновок суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача по відмові позивачу у задоволенні позову, оскільки ним було встановлено, що у позивача не було правових підстав на перерахунок йому пенсії, що стало підставою у відмові йому у задоволенні позову.
Колегія суддів погоджується, що у відповідності з ч.1 та ч.2 ст. 71 КАС України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 КАС України. Але, при цьому, не взяв до уваги, що у справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів не вбачає, що запереченнями відповідача доведена протиправність його відмови позивачу в перерахунку пенсії, при тому що ці доводи покладені в основу рішення суду першої інстанції. І навпаки, доводами апеляційної скарги спростовуються висновки суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача по відмові позивачу у перерахунку його пенсії.
Таким чином, суд першої інстанції при винесенні постанови неповно з»ясував обставини справи, важливі для її вирішення, невірно застосував норми матеріального права та допустився висновків , які не відповідають обставинам справи, що у відповідності з ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та винесення нового.
При винесенні нового рішення колегія суддів приймає до уваги, що накази Міністра оборони України, які були винесені ним на виконання п.2 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 7.11.2007 року, надавали позивачу підстави для звернення до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії у відповідності з ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у якій вказувалось, що всі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством і відмова відповідача у задоволенні заяви позивача не може бути визнана судом правомірною.
Тому, позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, - задовольнити.
Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 30 березня 2012 року, - скасувати та винести нову постанову.
Позов ОСОБА_2, - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по відмові в перерахунку пенсії з урахуванням підвищення премій відповідним категоріям військовослужбовців ОСОБА_2, - неправомірними.
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням підвищення розміру премії до 90% посадового окладу з 1 червня 2011 року у відповідності з ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням проведених виплат.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
суддя І.О.Лічевецький
суддя В.Е.Мацедонська
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мацедонська В.Е.